Yeni araç pazarı ikinci el in gölgesinde kaldı

Daralan otomotiv pazarında markalar yılın son aylarına satışları artırmaya yönelik kampanyalarla girerken, vatandaşların ikinci el pazarına ilgisi de devam ediyor\r\n

Yeni araç pazarı ikinci el in gölgesinde kaldı
Daralan otomotiv pazarında markalar yılın son aylarına satışları artırmaya yönelik kampanyalarla girerken, vatandaşların ikinci el pazarına ilgisi de devam ediyor.

Yeni otomobil pazarına yönelik kredi sınırlamaları, özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı ve döviz kurundaki hareketliliğin etkisiyle yaşanan daralmayı otomotiv markaları yılın son aylarında hız verdikleri kampanyalarla aşmaya çalışırken, ikinci el pazarı bu yılki büyüme eğilimini sürdürüyor. Yeni araç pazarında markaların sıfır faiz ve uzun vade gibi avantajlarla alıcıları çekmesine paralel olarak bir miktar düşen fiyatlar ikinci el pazarına da hareketlilik getirdi.

DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara, bu yıl yeni araç satışlarında yüzde 15 lik bir düşüş yaşanırken ikinci el pazarında yüzde 11 büyüme görüldüğünü söyledi.

İncekara, 2014 ün  ikinci el araç pazarı için iyi geçtiğini belirterek, yeni araç satışlarındaki daralmanın etkisiyleikinci el pazarının yılı yükselişle kapatacağını kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ikinci el araç pazarında 2014 ün ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11 lik bir artış yaşandığına işaret eden İncekara, yeni araç satışlarında yüzde 15 lik bir düşüş varken ikinci elde büyüme görülmesinin en önemli sebeplerinin özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı ve kurun yılın ilk aylarında yüksek seyretmesi olduğunu ifade etti. 

Her sene olduğu gibi, yılın son 2-3 ayında sıfır arabalara yönelik kampanyaların arttığına dikkati çeken İncekara, Markalar daha agresif. Buna kur da müsaade ediyor ve yeni araç fiyatları bir miktar düşüyor. İkinci el araç pazarı ise yılın son aylarında yüzde 11 lik büyümeyi koruyacak bir artış devam ediyor diye konuştu.

İncekara, yılın son döneminde ikinci el araç fiyatlarında da bir geri çekilmenin söz konusu olduğunu dile getirdi.

2015 te ikinci elde yüzde 7 büyüme öngörüyoruz

Gökhan İncekara, 2015 yılı için sıfır araç pazarında, döviz kurunda ve ÖTV de bir değişiklik olmayacağı var sayıldığında ikinci el pazarında yüzde 7 civarında bir artış öngördüklerini söyledi. 

Gelecek yıl ikinci el araç pazarında fiyatların çok fazla değişmeyeceği tahmininde bulunan İncekara, Bunların hepsi sıfır araçların fiyatlarına paralel olarak devam edecek. Şimdi 2014 modeller satılıyor. Ocak ve şubat aylarında da 2014 modeller satılmaya devam edecek. 2015 model araçlar geldiği zaman tahmini yüzde 5 artış olursa yine ona paralel ikinci el araçların fiyatlarında da yüzde 1 ya da 2 artış söz konusu olabilir ifadelerini kullandı.

Türkiye de hernekadar hatchback araçların satışları artsa da sedan araçların daha önde gittiğini aktaran İncekara, 1,6 ve daha düşük hacimli, dizel ve manuel vites arabaların ikinci el pazarında daha fazla satıldığını da sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

1 Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

Taşeronda kadroya geçemeyecek çalışanlar belli oldu

2 Taşeronda kadroya geçemeyecek çalışanlar belli oldu

Fındık fiyatlarında son durum ne.... Fındık fiyatları ne kadar?

3 Fındık fiyatlarında son durum ne.... Fındık fiyatları ne kadar?

Ayite sosyal medyayı salladı

4 Ayite sosyal medyayı salladı

Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

5 Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

6 Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

Samsun'daki cami inşaatı durduruldu

7 Samsun'daki cami inşaatı durduruldu

Samsun'da sahilde fenalaşan adam öldü

8 Samsun'da sahilde fenalaşan adam öldü

Samsun'da bunalıma giren kadın intihara kalkıştı

9 Samsun'da bunalıma giren kadın intihara kalkıştı

Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

10 Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor