ABD de bütçe krizi aşıldı

ABD de federal hükümetin kapanma tehlikesi Senato nun 1,1 trilyon dolarlık tartışmalı bütçe tasarısını onaylamasıyla şimdilik ortadan kalktı.\r\n

ABD de bütçe krizi aşıldı
ABD de federal hükümetin kapanmasını önleyecek 1,1 trilyon dolarlık bütçe tasarısı, Senato da gece saatlerinde yapılan oylamada 40 a karşı 56 oyla kabul edildi. Bu sonuçla, ABD Temsilciler Meclisi nden sonra Senato dan da geçen tasarı, son olarak ABD Başkanı Barack Obama nın onayına sunulacak.

Obama, konuyla ilgili son açıklamasında, tasarının desteklemediği bazı maddeleri içermesine rağmen, sağlık sigortası, iklim değişikliğiyle mücadele ve erken çocukluk eğitimi gibi öncelik verdiği alanlarda kaydedilen ilerlemenin sürdürülmesini sağlayacağını savunarak, Bu yüzden, bütçe tasarısının ABD Temsilciler Meclisi nden geçmesinden memnuniyet duydum ve Senato dan da geçeceğinden ümitliyim diye konuşmuştu. 

Buna karşın, içlerinde Nancy Pelosi ve Elizabeth Warren gibi etkili isimlerin de yer aldığı bazı Demokratlar, bütçe tasarısına bankalara yönelik sınırlandırmaları hafifletmesi ve siyasi partilere yapılan bireysel bağış sınırını 32 bin 400 dolardan, 324 bin 400 dolara çıkarması gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Obama nın tasarıya destek vermesinden ötürü büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren Pelosi, bankalara yönelik değişiklikleri fidye olarak nitelendirirken, Warren tepkisini, Amerikalılar bizi buraya Wall Street bankaları için çalışmaya göndermedi ifadesiyle göstermişti. Bazı Cumhuriyetçiler ise tasarıyı Obama nın göçmenlik reformuna karşı herhangi bir engelleme getirmediği için desteklememişti. 

Tüm eleştirilere rağmen Kongre nin her iki kanadından da geçen bütçe tasarısı, Başkan Obama nın imzasıyla yürürlüğe girecek. Geçen yıl yaşanan bütçe krizinden ötürü 16 gün boyunca kapalı kalan federal kurumlar, böylece faaliyetlerini ABD de mali yılın sona erdiği 30 Eylül 2015 e kadar sürdürebilecek. 

Buna karşın, bütçede ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığına ayrılan kaynakların kurumun giderlerini şubat ayına kadar karşılayabileceği bildirildi. Cumhuriyetçilerin bu durumu, Obama nın ülkedeki 5 milyona yakın kaçak göçmenin yasal statü kazanmasını sağlayacak göçmenlik reformunda geri adım atması için bir koz olarak kullanabileceği belirtiliyor.

Tartışmalı bütçe tasarısında dikkati çeken bir başka nokta ise IŞİD le mücadeleye 5 milyar dolarlık kaynak ayrılmış olması. Tasarı, ayrıca Ebola yla mücadeleye 5,4 milyar dolar harcanmasını öngörüyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

1 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Kaldırım aday adayı

2 Kaldırım aday adayı

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

5 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

6 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Yaşam savaşını kaybetti

7 Yaşam savaşını kaybetti

Şaşırmayın!..

8 Şaşırmayın!..

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

9 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

10 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor