Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmaya çalışıyorlar

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Avrupa bir taraftan Rusya ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmanın peşindeler dedi.\r\n

Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmaya çalışıyorlar
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Avrupa bir taraftan Rusya ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmanın peşindeler dedi.

Olpak, MÜSİAD ın Frankfurt’ta düzenlediği Avrupa Genel İdare Kurulu Toplantısı öncesi AA muhabirinin Batılı ülkelerin Rusya ya uyguladığı gıda ambargosu ve Avrupa daki yavaş büyümenin Türkiye ye etkilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Uluslararası ilişkilerde ekonomide ve siyasette bir ülkenin yaşadığı krizin bir başka ülke için fırsat oluşturabileceğini belirten Olpak, Rusya ya uygulanan ambargo sebebiyle oluşacak yaklaşık 15 milyar avroluk gıda pazarındaki payın bir kısmını Türkiye olarak almayı hedeflediklerini söyledi.

Avrupalı firmaların ambargoya rağmen Rusya ya gıda satma girişimleri olduğuna dikkati çeken Olpak, Burada işin ilginç olanı, Avrupa bir taraftan Rusya’ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmanın da peşindeler. Bunu da burada ifade etmek lazım diye konuştu.

Rusya ile ilişkilerde gıda sektörünün yanında enerji nakil hatlarının da önemli olduğunu vurgulayan Olpak, Rusya, TANAP ile başlamış olan serüveni aynı zamanda Güney Akım ı iptal ederek Türkiye üzerinden, adını da hatta Türkiye Boru Hattı bile koyabiliriz dediği bir projeye destek verdi. İkisi de bizim açımızdan olumlu gelişmeler diyebiliriz ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki krizin adım adım da olsa iyiye gideceğini düşünüyoruz

Olpak, Avrupa ekonomisindeki zayıf büyüme ivmesinin yavaş yavaş artmasını öngördüklerini aktardı. Avrupa ekonomisindeki yavaşlamanın yeni olmadığını ve 2008 yılındaki krizle başladığını dile getiren Olpak, şöyle devam etti:

Türkiye’nin bugün ihracat hacminin yüzde 50 ye yakını AB ile gerçekleşiyor. Bu noktada biz Avrupa nın içinde olduğu bir yavaşlamayı Türkiye olarak kendi dengelerimiz açısından iyi görmeyiz. Ama bundan sonrasına bakıldığında özellikle bakın 2 gün önce Türkiye nin büyüme rakamları açıklandı. Burada ihracatın büyümeye etkisinin çok pozitif olduğunu gördük. Böyle değerlendirildiğinde biz Avrupa daki krizin adım adım da olsa iyiye gideceğini düşünüyoruz.

İslami finans açısından bakıldığında İstanbul’un iyi bir potansiyeli var

Olpak, İstanbul’un İslami finans merkezi haline gelmesi potansiyelini de değerlendirdi. Dünyada Londra ve New York olmak üzere iki finans merkezi olduğunu ifade eden Olpak, sözlerini şöyle tamamladı:

Birisi borsa noktasında, birisi ise diğer finansman enstrümanları noktasında ön plana çıkıyor. İslami finans açısından bakıldığında İstanbul un iyi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Tabii potansiyel, bizim de gerekli şartları getirmemize bağlı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

5 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

İznik'te şüpheli ölüm

6 İznik'te şüpheli ölüm

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

7 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

8 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

9 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

10 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı