Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmaya çalışıyorlar

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Avrupa bir taraftan Rusya ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmanın peşindeler dedi.\r\n

Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmaya çalışıyorlar
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Avrupa bir taraftan Rusya ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmanın peşindeler dedi.

Olpak, MÜSİAD ın Frankfurt’ta düzenlediği Avrupa Genel İdare Kurulu Toplantısı öncesi AA muhabirinin Batılı ülkelerin Rusya ya uyguladığı gıda ambargosu ve Avrupa daki yavaş büyümenin Türkiye ye etkilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Uluslararası ilişkilerde ekonomide ve siyasette bir ülkenin yaşadığı krizin bir başka ülke için fırsat oluşturabileceğini belirten Olpak, Rusya ya uygulanan ambargo sebebiyle oluşacak yaklaşık 15 milyar avroluk gıda pazarındaki payın bir kısmını Türkiye olarak almayı hedeflediklerini söyledi.

Avrupalı firmaların ambargoya rağmen Rusya ya gıda satma girişimleri olduğuna dikkati çeken Olpak, Burada işin ilginç olanı, Avrupa bir taraftan Rusya’ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya ya gıda satmanın da peşindeler. Bunu da burada ifade etmek lazım diye konuştu.

Rusya ile ilişkilerde gıda sektörünün yanında enerji nakil hatlarının da önemli olduğunu vurgulayan Olpak, Rusya, TANAP ile başlamış olan serüveni aynı zamanda Güney Akım ı iptal ederek Türkiye üzerinden, adını da hatta Türkiye Boru Hattı bile koyabiliriz dediği bir projeye destek verdi. İkisi de bizim açımızdan olumlu gelişmeler diyebiliriz ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki krizin adım adım da olsa iyiye gideceğini düşünüyoruz

Olpak, Avrupa ekonomisindeki zayıf büyüme ivmesinin yavaş yavaş artmasını öngördüklerini aktardı. Avrupa ekonomisindeki yavaşlamanın yeni olmadığını ve 2008 yılındaki krizle başladığını dile getiren Olpak, şöyle devam etti:

Türkiye’nin bugün ihracat hacminin yüzde 50 ye yakını AB ile gerçekleşiyor. Bu noktada biz Avrupa nın içinde olduğu bir yavaşlamayı Türkiye olarak kendi dengelerimiz açısından iyi görmeyiz. Ama bundan sonrasına bakıldığında özellikle bakın 2 gün önce Türkiye nin büyüme rakamları açıklandı. Burada ihracatın büyümeye etkisinin çok pozitif olduğunu gördük. Böyle değerlendirildiğinde biz Avrupa daki krizin adım adım da olsa iyiye gideceğini düşünüyoruz.

İslami finans açısından bakıldığında İstanbul’un iyi bir potansiyeli var

Olpak, İstanbul’un İslami finans merkezi haline gelmesi potansiyelini de değerlendirdi. Dünyada Londra ve New York olmak üzere iki finans merkezi olduğunu ifade eden Olpak, sözlerini şöyle tamamladı:

Birisi borsa noktasında, birisi ise diğer finansman enstrümanları noktasında ön plana çıkıyor. İslami finans açısından bakıldığında İstanbul un iyi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Tabii potansiyel, bizim de gerekli şartları getirmemize bağlı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 3 takımı geçebildi

1 Samsunspor 3 takımı geçebildi

HERŞEY HOCAYA BAĞLI

2 HERŞEY HOCAYA BAĞLI

Samsuna elektronik kelepçe

3 Samsun'a elektronik kelepçe

Sağlıkçılara izin yasağı

4 Sağlıkçılara izin yasağı

Samsun ve Sinop birbirini destekliyor

5 Samsun ve Sinop birbirini destekliyor

Bakan Müezzinoğlundan kıdem tazminatı açıklaması

6 Bakan Müezzinoğlu'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Bereket

7 Bereket...

Taklit gıdalardan uzak durun

8 Taklit gıdalardan uzak durun

SAMSUNSPORA AĞIR FATURA

9 SAMSUNSPOR'A AĞIR FATURA

Yönetimin tarihi belli

10 Yönetimin tarihi belli