Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Makam aracı iddiası asılsız

Türkiye Diyanet Vakfı imkanlarıyla Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Başkanlık merkezindeki diğer yetkililere makam aracı alındığı iddiasının asılsız ve mesnetsiz olduğu belirtildi.\r\n

Makam aracı iddiası asılsız
Türkiye Diyanet Vakfı imkanlarıyla Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Başkanlık merkezindeki diğer yetkililere makam aracı alındığı iddiasının asılsız ve mesnetsiz olduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında Görmez ve Başkanlık merkezindeki yetkililere, Diyanet Vakfı bütçesinden lüks makam aracı alındığı şeklinde haberlere yer verildiği ifade edildi. Buna ilişkin milletin doğru bilgilendirilmesinin önemine işaret edilen açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığının, millete yönelik din hizmeti faaliyetlerini Türkiye Diyanet Vakfı ile dayanışma içinde yürüttüğü bildirildi.

Milletimizin hayır-hasenat inancının eseri olarak Türkiye Diyanet Vakfına emanet ettiği bağışlar, ülkemiz ve dünyanın dört bir yanında milletimizin desteğiyle filizlenen dini ve hayri faaliyetler ile eğitim hizmetlerine harcanmakta ve bu harcamalar kamuoyuyla her vesileyle paylaşılmaktadır ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Milletimizin emaneti bağışlarla Sayın Diyanet İşleri Başkanına veya Başkanlık merkezindeki yetkililere lüks makam aracı alındığını veya benzeri lüks harcamalar için kullanıldığını düşünmek dahi Diyanet İşleri Başkanlığını ve onun milletin emanetine duyduğu derin saygıyı idrak etmemekle ilgilidir. Bu itibarla söz konusu haberlerde yer verildiği şekliyle Türkiye Diyanet Vakfı imkanlarıyla Sayın Diyanet İşleri Başkanına ve Başkanlık merkezindeki diğer yetkililere makam aracı alındığı iddiası asılsız ve mesnetsiz olduğu gibi medya etiği açısından da iyi niyetten uzaktır.

Açıklamada, haberde yer verilen tüm araçların,  2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile verilen izinler ve Maliye Bakanlığının bilgisi dahilinde, Devlet Malzeme Ofisince gerçekleştirilen ihalelerle satın alındığı, satın alma bedellerinin devletin resmi belgelerinde saydam şekilde kayıtlı olduğu vurgulandı.

Bu gerçek dışı haberlerle ilgili hukuki işlemler ivedilikle başlatılacak

Harcanan rakamların, bahsi geçen haberde yer verilenin çok altında bulunduğu belirtilen açıklamada, ayrıca harcamaların tamamının TBMM nin yanı sıra kamuoyunun denetimine açık olduğu bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Diyanet Vakfının son yıllarda yaptığı etkin faaliyetlerle ülkemizde ve dünyada edindiği çok kıymetli ve saygın konumunun milletimizin vicdanında uyandırdığı derin heyecanın her geçen gün arttığı bir dönemde, çirkin ve gayriahlaki bir algı operasyonunun parçası olarak, tamamı Bütçe Kanunu ile sağlanan imkanlarla gerçekleştirilen harcamaları Diyanet Vakfıyla ilişkilendirmek, insaf ve hakkaniyetten uzaktır. Bu gerçek dışı haberlerle ilgili hukuki işlemler ivedilikle başlatılacaktır.

TDV: Haberler asılsız ve iftirada ibaret

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Diyanet teki bazı yetkililere TDV bütçesinden lüks makam aracı alındığına ilişkin haberlerin asılsız ve iftiradan ibaret olduğunu bildirdi. 

TDV Mütevelli Heyetince yapılan açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarındaki haberlerde yer alan tüm araçların, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile verilen izin ve Maliye Bakanlığının bilgisi dahilinde, Devlet Malzeme Ofisi tarafından gerçekleştirilen ihalelerle satın alındığı, satın alma bedellerinin devletin resmi belgelerinde saydam şekilde kayıtlı olduğu ifade edildi. 

Tazminat davası açılacak 

Söz konusu haberlerin tekzip edileceği, ilgililer hakkında tazminat davası açılacağı belirtilen açıklama, şöyle devam etti: 

Çirkin ve gayrıahlaki bir algı operasyonun parçası olarak tamamı Bütçe Kanunu ile sağlanan imkanlarla gerçekleştirilen harcamaları Diyanet Vakfı ile ilişkilendirmek, insaf ve hakkaniyetten uzaktır. Bazı basın yayın organlarında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez e ve Diyanet teki bazı yetkililere Diyanet Vakfı bütçesinden lüks makam aracı alındığına ilişkin çıkan haberler, tamamen asılsız ve iftiradan ibarettir.

Vakfın başarısı gölgelenmek isteniyor

Vakfın, Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmeti faaliyetlerini desteklediği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen bağışlar, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında milletimizin desteğiyle filizlenen dini ve hayri faaliyetlerle eğitim hizmetlerine harcanmaktadır. TİKA Türkiye Kalkınma Yardımları 2013 Raporu na göre de savaş, deprem, kuraklık ve doğal afetlerin yaşandığı coğrafyalara Türkiye den en çok yardım 35,74 milyon dolarla Türkiye Diyanet Vakfından yapılmıştır. Son 4 yılda ise vakfımız tarafından Filistin, Pakistan, Haiti, Somali, Arakan, Suriye, Irak, Bosna Hersek, Filipinler, Afganistan ve Afrika ülkelerine 280,6 milyon TL insani yardım yapılmıştır.  Vakfın bu başarısı, asılsız haberlerle gölgelenmek istenmektedir. 

Milletimizin emaneti olan bağışlarla Diyanet İşleri Başkanına veya Başkanlık merkezindeki yetkililere lüks makam aracı alındığını veya benzeri lüks harcamalar için kullanıldığı yönündeki haberler araştırmadan, kaynağı belli olmayan ve gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmayan bir anlayışla, masa başında yazılmış yalan ve iftiradan ibarettir. Bu tür haberler milletimizin vakfımıza olan inancını sarsmaya yönelik haberlerdir. Özellikle birtakım çevreler bu asılsız haberi fırsat bilerek dedikodu ve iftiralarını, sosyal medyada devam ettirmektedir.  


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

1 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acı günü

2 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acı günü

Samsunda feci kaza 1 ölü, 1 yaralı

3 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı

Karadenizde 11 terörist

4 Karadeniz'de 11 terörist

Samsunda 11 Iraklı gözaltına alındı

5 Samsun'da 11 Iraklı gözaltına alındı

Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu

6 Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Samsunsporun yeni stadında ses sistemleri test edildi

7 Samsunspor'un yeni stadında ses sistemleri test edildi

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu Bu pazar biz güleceğiz

8 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: Bu pazar biz güleceğiz

Orduda 25 yaşındaki çocuğa şiddet uygulamıştı O adamdan ilginç savunma

9 Ordu'da 2.5 yaşındaki çocuğa şiddet uygulamıştı! O adamdan ilginç savunma

Fındık fiyatları neden yükselmiyor İşte cevabı

10 Fındık fiyatları neden yükselmiyor? İşte cevabı...