Paralel yapı operasyonu

İstanbul merkezli paralel yapı operasyonu çerçevesindeki soruşturma kapsamında aralarında polis ve medya çalışanlarının yer aldığı 23 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.\r\n

 Paralel yapı operasyonu
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nca yürütülen operasyon kapsamında, aralarında medya çalışanları ile 5 i tutuklu bazı polislerin bulunduğu 37 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturmayla ilgili hakkında gözaltı kararı bulunan 32 kişiden 23 ü, İstanbul ve bazı illerde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alındı. 

Öte yandan operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile eski Hakkari Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulunan Tufan Ergüder de İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar  Bürosu savcılarından Hasan Yılmaz tarafından yürütülen soruşturmada, hakkında gözaltı kararı bulunanlar arasında Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan, Sungurlar dizisinin yönetmeni Engin Koç, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, gazeteci Nuh Gönültaş, Tek Türkiye dizisinin senaristi Ali Kara, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder bulunuyor.  

Şüphelilerin tamamının evinde veya iş yerlerinde arama kararının bulunduğu belirtildi. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nın şüpheliler hakkında, Türkiye Cumhuriyeti devleti egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp, örgütsel yapı oluşturarak, bu yapılanma altında iftira, kişi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik suçları yönünden işlem yapacağı öğrenildi.

Soruşturmanın, 2009 yılında El Kaide ile bağlantılı oldukları iddiasıyla önderliğini Molla Muhammed olarak bilinen Mehmet Doğan ın yaptığı ve Tahşiyeciler olarak adlandırılan gruba düzenlenen operasyonu da kapsadığı olduğu öğrenildi. 

Gözaltı kararı verilen bazı şüphelilerin, dizi film üzerinden Tahşiyeciler hakkında suç ve delil uydurdukları gerekçesiyle operasyon başlatıldığı belirtildi.

Daha önce emniyetteki paralel yapı soruşturmasında tutuklanan 5 polis hakkında bu operasyon kapsamında da işlem yapılacağı öğrenildi. Bu kişiler, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi nden adliyeye getirilecek. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından Tahşiyeciler olarak bilinen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, grubun önde gelen ismi Mehmet Doğan ın arasında bulunduğu 11 kişi yakalanmış, tutuklanan Doğan 17 ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye edilmişti.

Molla Muhammet adıyla bilinen emekli imam Mehmet Doğan ın, Fethullah Gülen in bazı fikirlerine karşı çıktığı iddia edilmişti.

Gözaltı kararı uygulanmadı

İstanbul merkezli paralel yapı ya yönelik operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyet müdürlüğüne getirildi. 

Polis ekipleri, sabah saatlerinde hakkında gözaltı kararı bulunan Karaca nın evine geldi. Bunun üzerine Karaca, evinden evinden çıkarak gazetecilere açıklama yaptı. 

Gözaltı kararının kendileri için sürpriz olmadığını belirten Karaca, yaşananların Türkiye nin utanılacak manzarası olarak tarihe geçeceğini iddia etti.  

Karaca nın avukatı Fikret Duran ise Hidayet Bey ile birlikte kurumdan yaklaşık 10 çalışan hakkında gözaltı ve arama kararları var. Tabii gözaltı kararı uygulanmadı onların daveti gerçekleşti biz de emniyet müdürlüğüne gidip ifademizi vereceğiz diye konuştu.

Daha sonra Hidayet Karaca, eşi Şule Karaca, oğlu Sıtkı ve avukatı ile Vatan Caddesi ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü ne hareket etti.

Karaca, polis nezaretinde ilk önce Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. 

Ardından emniyet müdürlüğüne götürülen Karaca, girişte yaptığı açıklamada, Alnımız açık, dimdikiz. Yüreğimizde herhangi bir şüphe endişe yok. Bizim veremeyeceğimiz bir hesabımız yok dedi. 

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Dumanlı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin geldiği bir başka adres ise Zaman gazetesinini bulunduğu Yenibosna ydı. 

Polis, gazetenin okuyucularının bulunduğu bina önünde bir süre bekledikten sonra ayrıldı. 

Hakkında gözaltı kararı bulunan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı daha sonra gazetecilere açıklama yaptı. Polislerin gazete önünde slogan atan okuyucularının tepkisinden dolayı ayrıldıklarını iddia eden Dumanlı, Giyinmiş, kuşanmış, bir bayram yerine gidiyor gibi beklediğini belirtti. 

  Türkiye Cumhuriyetinin egemenliğini ele geçirmek amacıyla...  

Zaman gazetesi avukatlarından Hasan Günaydın da İstanbul Terörle Mücadele İstanbul Şube Müdürlüğü ekiplerinin, gazetenin merkez binasına gelerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu nun arama ve gözaltı kararını bildirdiklerini belirtti. 

Hasan Günaydın, hakimin Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenliğini ele geçirmek amacıyla, baskı yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanarak örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma adı altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, belgede sahtecilik suçları yönünden arama ve gözaltı için makul şüphe bulunduğu gerekçesiyle gözaltı ve arama kararı verdiğini söyledi.

Soruşturma kapsamında Tek Türkiye dizisinin senaristi Ali Kara ve bir oyucu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ne polisler nezaretinde getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. 

Eskişehir de 2 gözaltı

İstanbul merkezli düzenlenen paralel yapı operasyonu çerçevesindeki soruşturma kapsamında, Eskişehir de 2 kişi gözaltına alındı.

Eskişehir de sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonda, kentte çekimleri süren Samanyolu TV nin Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan ile yönetmeni Engin Koç, emniyet güçleri tarafından evlerinden alınarak, sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Koç ile Asan, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirildi. İfadeleri alınan Koç ve Asan, daha sonra polis tarafından İstanbul a nakledildi.

Asan ile Koç un avukatı Turgay Balaban, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Samanyolu TV nin Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan ile yönetmeni Engin Koç un saat 06.30 civarında gözaltına alındığını belirterek, şöyle devam etti:

Emniyete geldik. Haklarındaki gözaltı gerekçesini inceledik. Engin Koç un gözaltına alınma sebebi, 22 Ocak 2010 da yapılan operasyonla gözaltına alınan Radikal Tahşiye Grubu olarak bilinen şahıslarla alakalı bir operasyon yapılmış. Bu operasyonun talimatının, ülke dışından geldiği ve alınan talimatla ülke içerisindeki uzantılarından gazete ve televizyonların bu talimat doğrultusunda soruşturmayı yürüten görevlilerin, aynı doğrultuda çalışma yaptığı gerekçesiyle, Radikal Tahşiye soruşturmasında talimatı veren, talimatla hareket eden basın-yayın ve medyayla emniyet görevlileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014-133.596 sayılı soruşturma dosyasıyla silahlı terör örgütü üyesi olmak ve iftira suçu atmaktan bir soruşturma başlatıldığı belirtilmiştir. Bunun dışında herhangi bir delil gösterilmedi.  

Balaban, Eskişehir Emniyet Müdürlüğündeki polislerin talimatla işlem yaptıkları için çok bilgi sahibi olmadığını bildirdi.

Müvekkilinin bir televizyon senaristi değil yönetmeni olduğunu anlatan Balaban, Önüne gelen senaryoyu dizi olarak çekmiştir. Türkiye tarihinde belki ilk defa çekilen bir diziden dolayı yönetmenin gözaltına alındığını hep birlikte gördük. Sanırım silahlı dizi çekmek, suç olsa gerektir. Oyuncak silahlarla dizi çekmek ifadesini kullandı.

Tahşiye Grubu nu ilk defa duyduklarını belirten Balaban, Müvekkilim de bu kelimenin ne olduğundan haberdar değildir. Bana sordu. Ben de o an Google a bakarak Tahşiye Grubu nun ne olduğuna ilişkin bilgi sahibi oldum. 2010 yılında bu örgüte yapılan bir eylem nedeniyle, televizyonda bu konuyla ilgili dizi çektiğinden gözaltına alınmıştır. Bu bir gözaltı değildir. 17 ve 25 Aralık operasyonlarını belki unutturmak amacıyla 25 Aralık a kadar devam edecek bir operasyondur, içi boştur. Müvekkillerimin beraat edeceğini düşünüyorum şeklinde konuştu. 

Yapımcı Asan ın eşi Şengül Asan da evlerine gelen emniyet mensuplarının ellerinde tutuklama kararının olduğunu söyleyerek, İnternetten ve Twitter dan okuduğumuz isim listesinde eşimin adı da vardı. İsmini yanlışlıkla Salih Aslan olarak yazmışlar. Kendisi de bu şansı bir harfle kaçırmam, inşallah dedi. Söylenti çıktığı için biz hazır olarak bekliyorduk. Zilimiz çaldı, polis arkadaşlar hazırlanın dedi. Öyle çıktık, bir problem olmadı şeklinde konuştu. 

Ankara da 1 gözaltı kararı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul daki soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan bir polisin başkentteki adresine gitti.

Zanlı nın adresinde olmadığı tespit edildi. Emniyet mensubunun yakalanması için çalışma sürdürülüyor.

Dizi yazarı Alemdağ Van da gözaltına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, dizi yazarı Makbule Çam Alemdağ ın kent merkezindeki evine sabah saatlerinde operasyon yapıldı.

Operasyonda gözaltına alınan Alemdağ ın, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul a gönderildiği öğrenildi.

Erzurum da komiser gözaltında

İstanbul merkezli paralel yapı operasyonu çerçevesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, Erzurum Emniyet Müdürlüğünde görevli ismi açıklanmayan bir komiserin gözaltına alındığı belirtildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

4 Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

Samsunspor'dan taraftara çağrı

5 Samsunspor'dan taraftara çağrı

12 yılda 1 yenilgi

6 12 yılda 1 yenilgi

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

7 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Temayül sırası vekillerde

9 Temayül sırası vekillerde

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama