DIŞ İLİŞKİLER TOPLANTISI DEĞERLENDİRİLDİ

AK Parti Trabzon İl Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Aydın Özkurt, parti binasında düzenlediği basın toplantısında Diyarbakır’da yapılan AK Parti Dış İlişkiler toplantısını değerlendirdi. \r\n

DIŞ İLİŞKİLER TOPLANTISI DEĞERLENDİRİLDİ
Özkurt, 83 ilin il başkan yardımcıları ve Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı toplantıda önemli kararların alındığını belirtti.
Özkurt, AK Parti iktidarı ile Türkiye’de her alanda değişim olduğunun gözle görüldüğünü belirterek Türkiye artık dünya da söz sahibi olan bir ülke olmuştur. AK Parti hükümetiyle G20 ülkeleri arasında yer almaya başladık. Ak Parti iktidarından önce 26. sırada bulunan Türkiye, şimdi 16. sıradadır. 2023 te ilk 10 içinde yer almak için hükümetimiz gayretli çalışmalar yapmaktadır. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu nun G20 ülkeleri dönem başkanlığını üstleneceğini ve gelecek yıl toplantıların Türkiye de yapılacak, bunun bile ülkenin AK Parti döneminde nereden nereye geldiğinin şan ve şeref göstergesi olduğunu belirtmek isterim. Önümüzdeki 1 yıl sadece mazlum milletlerin sözcüsü olmayacağız, aynı zamanda gelişmiş 20 dünya ekonomisinin de liderliğini yapacağız. Hem mazlumların sahibiyiz hem dünya ekonomisinin lideriyiz. Bugüne kadar 12 yılda 17 ülkeyle serbest ticaret anlaşması yapıldı” dedi.
“2002 yılında 40 ülkeye olan vizesiz seyahatin 2013 sonu itibariyle 70 ülkeye yükseldi, Avrupa Birliği (AB) ile de vize serbestisi diyaloğu başlatıldı” diyen Özkurt, 3 sene içinde vatandaşlarımızın Şengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebileceklerini söyledi. Temsilcilik sayısının 2014 itibariyle 228 e çıktığını anlatan Özkurt, Bu turizme de büyük katkı sundu, son 12 yılda gelen turist sayısı 13 milyondan 36 milyona çıkmıştır. Buradan ülkemize giren döviz girdisi artık net olarak görülmektedir. 2002 yılında komşu ülkelerle yapılan ticaretin toplam miktarı 13 milyar dolar. 2013 yılı sonu itibariyle 94 milyar dolara çıkmıştır. Suriye ve İsrail ile sorunlara rağmen ticaret devam etmektedir. Irak ile dış ticaretimiz 13 milyar dolara yükseldi. Bu yılda aynı rakamı yakalamak üzere olduğumuzu söylemek isterim. 2002 yılında dünyada 163 olan temsilcilik sayımız 2014 itibariyle 228 e çıkmıştır. Sadece bizim değil, Türkiye deki yabancı temsilcilik sayısında büyük artış olduğunu görüyoruz. 2002 yılında 166 olan yabancı temsilcilik sayısı 254 e ulaşmıştır. Birleşmiş Milletler (BM) içerisinde çok aktif bir Türkiye var. Türkiye, BM nin bütçesine yüzde birden fazla katkı sağlıyor” diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Lokantada tüp patladı 3 yaralı

1 Lokantada tüp patladı: 3 yaralı

Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

2 Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

Turgutluda iki köy boşaltıldı

3 Turgutlu'da iki köy boşaltıldı

Sakaryada dev uyuşturucu operasyonu

4 Sakarya'da dev uyuşturucu operasyonu

Kadirlide silahlı saldırı 1 ölü, 1 yaralı

5 Kadirli'de silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

6 Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

Selçukta kaza 1 ölü 1 yaralı

7 Selçuk'ta kaza: 1 ölü 1 yaralı

Sürüye çarpan hafif ticari araç 40 koyunu telef etti

8 Sürüye çarpan hafif ticari araç 40 koyunu telef etti

Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

9 Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti: 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

Kadıköyde Feci Kaza 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralı

10 Kadıköy'de Feci Kaza: 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralı