Japonya da seçimi mevcut başbakan kazandı

Japonya daki genel seçimleri Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki Liberal Demokrat Parti ve uzun süreli koalisyon ortağı New Komeito kazandı.\r\n

Japonya da seçimi mevcut başbakan kazandı
Japonya daki genel seçimleri Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki Liberal Demokrat Parti (LDP) ve uzun süreli koalisyon ortağı New Komeito nun (Yeni Komeito) kazandı. 

Japonya nın Kyodo haber ajansının verilerine göre, LDP, parlamentonun alt kanadı Diet te 291, koalisyon ortağı Yeni Komeito da 35 sandalyeyi kazanarak, toplam 326 sandalyeyi garantiledi.

Elde edilen verilere göre muhalefet kanadında yer alan partiler Temsilciler Meclisi nde toplam 147 sandalye kazanırken, Japonya Demokratik Partisi 70 sandalye ile bu partiler arasında başı çekti.

Seçimden önce yapılan kamuoyu yoklamaları, Abe nin liderliğindeki Liberal Demokrat Parti nin uzun süreli koalisyon ortağı Yeni Komeito ile 475 sandalyeli parlamentonun alt kanadında üçte iki çoğunluğu elde edeceğini gösteriyordu.

Seçimlerde 475 sandalyenin 326 sını alarak üçte iki çoğunluğu yakalayan ve iktidar olan koalisyon, Japonya nın çift meclisli yasama organı Ulusal Diet in Danışmanlar Meclisi nde de ağır basacak.

Seçimlerin süprizi ise Japonya Komünist Partisi olarak gösteriliyor. Temsilciler Meclisi ndeki sandalye sayısını neredeyse üçe katlayarak 23 e çıkaran Japonya Komünist Partisi, 18 sene sonra, ülkenin güneyinde yer alan Okinawa daki dört sandalyeden birini almayı da başardı.

 - LDP, iktidarı dört yıl daha garantiledi

Seçimler LDP nin dört yıl daha iktidarda kalmasını garantilerken, 60 yaşındaki Başbakan Abe nin 2015 Eylül ayında yapılacak parti genel kurulunda da tekrar başkan seçilmesi bekleniyor.

Diğer yandan seçimlerde tekrar milletvekili olmak isteyen fakat kaybeden LDP nin önemli isimlerinden Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanı Koya Nişikava nın yenilgisinin, Japonya nın Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) üyeliğine etki etmesi bekleniyor.

Japonya da 2012 yılında göreve gelen Başbakan Abe, kamu harcamalarını artırıp para basarak ekonomiyi canlandırmaya çalışmıştı. Bu politikalar ilk etapta ekonomik büyümeyi sağlasa da Japonya, bu yılın ikinci yarısında tekrar ekonomik gerilemeye yenik düştü.

Şinzo Abe, Abenomi olarak bilinen politikalarının, Japon ekonomisini yeniden rayına sokacağı konusunda ısrarlı. Bu politikalar çerçevesinde Japonya yı TPP üyesi yapmaya çalışan Abe nin bu hareketi, ülkedeki ekonomiyi canlandırmak ve değer kaybeden Japon para birimi Yen için parasal rahatlık ortamı oluşturmak olarak değerlendiriliyor. 2013 yılından beri TPP görüşmelerine katılan Japonya, tarım piyasasını üye ülkelere açma konusunda gönülsüzlüğüyle biliniyor.

Abe, seçim kampanyası sırasında, ayrımcılık karşıtı yasaları sıkılaştırmıştı. İşe alma hedefleri koyarak daha fazla kadının istihdam edilmesine yardımcı olma taahhüdünde bulunan Abe, ayrıca Japonya ordusunun, tehdit altındaki müttefikleriyle kolektif meşru müdafaaya dahil olmasına izin veren yasayı değiştirme sözü vermişti.

Seçimlerde, parlamentonun alt kanadına seçilebilmek için bin 191 aday yarışırken, 2012 yılına kıyasla seçimde daha az parti rekabet ediyordu.


EN ÇOK OKUNANLAR

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

1 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

2 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

3 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

4 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

5 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Adana'da ahır yangını

6 Adana'da ahır yangını

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

7 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

8 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

9 Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

10 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı