Paralel yapı operasyonu

İstanbul merkezli paralel yapı operasyonu çerçevesindeki soruşturma kapsamında, aralarında polis ve medya çalışanlarının yer aldığı 27 kişi gözaltına alındı.\r\n

 Paralel yapı operasyonu
İstanbul merkezli paralel yapı operasyonu soruşturması kapsamında, haklarında gözaltı ve yakalama kararı bulunan 31 şüpheliden şu ana kadar 27 si gözaltına alındı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nca yürütülen operasyon kapsamında, aralarında medya çalışanları ile 5 i tutuklu bazı polislerin bulunduğu 36 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında çeşitli illerde gözaltına alınan 27 şüpheliden ifadeleri alınan Samanyolu televizyonunda yayınlanan Tek Türkiye dizisi ekibinden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar ve Naci Çelik Berksoy, İstanbul da serbest bırakıldı. 

Operasyonda gözaltına alınan dizi yazarı Makbule Çam Elamdağ ise yaşı küçük çocuğu olduğu gerekçesiyle emniyetteki işlemleri sonrası Van da serbest bırakıldı.

İlk gözaltı Eşkişehir de yapıldı

İstanbul merkezli operasyon kapsamında, ilk gözaltılar Eskişehir de yapıldı. 

Eskişehir de sabah erken saatlerde, kentte çekim için bulunan Samanyolu televizyonunda yayınlanan Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan ile yönetmeni Engin Koç, emniyet mensupları tarafından evlerinden alınarak, sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Koç ve Asan, daha sonra İstanbul a getirildi.

Önce Karaca ardından Dumanlı

İlerleyen saatlerde polis Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca yı gözaltına aldı. Karaca Samanyolu televizyonundan eşi ve oğlu ile birlikte bindiği polis aracı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ne götürüldü. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin gittiği başka adres ise Zaman gazetesinin bulunduğu Yenibosna ydı. 

Emniyet mensupları, sabah saatlerinde gelerek gözaltı kararını tebliğ ettikleri halde teslim olmayan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı yı gözaltına almak için öğle saatlerinde ikinci kez, gazete binasına geldi.

Kapıda bekleyen avukatlara, gözaltı kararını gösteren polisler, gazete çalışanlarının ve okuyucularının arasında binanın 4. katına çıktı. 

Ekrem Dumanlı odasından, polisler nezaretinde, eski AK Parti milletvekilleri Hakan Şükür, Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkanı ve Kütahya Milletvekili İdris Bal ın eşliğinde çıktı. 

 Bu sırada, Millet ve Adalet Partisi Genel Başkanı İdris Naim Şahin de gazete binasına geldi.

Dumanlı, vatandaşların tezahüratları eşliğinde bindirildiği otomobille gazete binasından uzaklaştırıldı. 

Ekrem Dumanlı nın gözaltına alınmasının ardından sabahın erken saatlerinde gazete binası önünde toplanan kalabalık da dağıldı. 

Başsavcı 31 şüphelinin ismini açıkladı

Dumanlı nın gözaltına alındığı öğle saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu yazılı bir açıklamayla haklarında gözaltı ve yakalama kararı bulunan 31 şüphelinin ismini duyurdu.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: 

Bu soruşturmayı yürüten ve soruşturma öncesi yayın yapan, Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, Fahri Sarrafoğlu, Hüseyin Gülerce, Ahmet Şahin, Nuh Gönültaş, Naci Çelik Berksoy, Ali Samim Noyan, Ali Kara, Elif Yılmaz, Radiye Şen Vardar, Hikmet Tombulca, Salih Asan, Makbule Çam, Engin Koç, Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu, Ertan Erçıktı, Mustafa Kılıçarslan, Ferdi Taşkaya, Ayhan Akça, Mehmet Ali Doğan, Ali Cihan, Mustafa Uyanık, Halit Akbulut, Çetin Öztürk, Rıfat Arslan, Erdem Kısa, Mustafa Altunbulak, Yakup Ergün ve Recep Güleç in, 13 Aralık 2014 tarihli talimatımızla, silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, örgüt kapsamında sahtecilik ve iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmaları talimatı verilmiştir.

Salihoğlu, şüpheliler hakkında, sahte delil üreterek sözde Tahşiye adlı suç örgütü hakkında soruşturma yaptıklarının tespiti üzerine soruşturma başlatıldığını belirtti. 

Başsavcı Salihoğlu ayrıca, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı nın, kararın tebliğine rağmen teslim olmaması üzerine usulüne uygun biçimde gözaltına alındığını kaydetti.

Sahte delil üreterek operasyon düzenledikleri iddiası  

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nın şüpheliler hakkında, Türkiye Cumhuriyeti devleti egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp, örgütsel yapı oluşturarak, bu yapılanma altında iftira, kişi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik suçları yönünden işlem yapacağı öğrenildi.

Soruşturmanın, bazı medya mensupları ile polislerin, 2009 yılında sahte delil üreterek, önderliğini Molla Muhammed olarak bilinen Mehmet Doğan ın yaptığı ve Tahşiyeciler olarak adlandırılan gruba yönelik operasyon düzenledikleri iddiasıyla başlatıldığı bildirildi.   

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 2009 da Tahşiyeciler olarak bilinen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, grubun önde gelen ismi Mehmet Doğan ın arasında bulunduğu 11 kişi yakalanmış, tutuklanan Doğan 17 ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye edilmişti.

Molla Muhammet adıyla bilinen emekli imam Mehmet Doğan ın, Fethullah Gülen in bazı fikirlerine karşı çıktığı iddia edilmişti.

İstanbul dışındaki gözaltılar

Bu arada hakkında gözaltı kararı bulunan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi nden sorumlu emniyet müdürü yardımcısı Mutlu Ekizoğlu, avukatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü ne gelerek teslim oldu. 

Dizi yazarı Makbule Çam Elamdağ, Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince kent merkezindeki evine gözaltına alındı.

Operasyon çerçevesinde, Erzurum Emniyet Müdürlüğünde görevli ismi açıklanmayan bir komiser, Elazığ da rütbeli bir polis ile Tunceli de bir emniyet mensubunun gözaltına alındığı bildirildi.

Hakkında gözaltı kararı bulunan Batman Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü nde görevli komiser A.C ise evinde gözaltına alındı. 

Mardin de de aynı operasyonla ilgili 2 polisin gözaltına alındığı bildirilirken, polislerden birinin Şırnak Emniyet Müdürlüğünde görevli olduğu belirtildi.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Ç.Ö ise izinli olarak geldiği Kahramanmaraş taki yakının evinde sabah saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Gönültaş yurt dışında

Soruşturma kapsamında gazeteci- yazar Nuh Gönültaş ın da hakkında gözaltı kararı bulunuyor. Emniyet mensupları yaptıkları araştırmada Gönültaş ın dün gece Atatürk Havalimanı ndan yurt dışına çıktığını tespit etti. 

Gözaltı listesinde yer Zaman gazetesinin eski köşe yazarlarından Hüseyin Gülerce nin ise bugün İstanbul Adliyesi ne geleceği öğrenildi. 

Oktay Ekşi Zaman gazetesine geldi 

Basın toplantısına katılan CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi de eski gazeteci olarak meslektaşlarıyla dayanışma borcunu yerine getirmek için geldiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SODEP) Genel Başkanı Hüseyin Ergün de yaşananlardan üzüntü duyduğunu belirtti. 

Öte yandan milletvekili Hakan Şükür de sabah erken saatlerde Zaman gazetesi binasına geldi.  

Zaman gazetesi önündeki kalabalık 

Sabah saatlerinden itibaren Zaman gazetesinin Bahçelievler Yenibosna daki binası önünde toplanan grup, Zaman gazeteye sahip çıkma zamanı yazılı döviz ve pankart taşıyarak çeşitli sloganlar attı. Kalabalığın gazete önündeki bekleyişi sürüyor. 

Türkiye Cumhuriyetinin egemenliğini ele geçirmek amacıyla...  

Zaman gazetesi avukatlarından Hasan Günaydın da İstanbul Terörle Mücadele İstanbul Şube Müdürlüğü ekiplerinin, gazetenin merkez binasına gelerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu nun arama ve gözaltı kararını bildirdiklerini belirtti. 

Hasan Günaydın, hakimin Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenliğini ele geçirmek amacıyla, baskı yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanarak örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma adı altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, belgede sahtecilik suçları yönünden arama ve gözaltı için makul şüphe bulunduğu gerekçesiyle gözaltı ve arama kararı verdiğini söyledi.

Soruşturma kapsamında Tek Türkiye dizisinin senaristi Ali Kara ve bir oyucu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ne polisler nezaretinde getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Sarrafoğlu, sağlık kontrolünden geçirildi

Bu arada, operasyonda gözaltına alınan gazeteci yazar Fahri Sarrafoğlu, sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. 

Sivil polislerin refakat ettiği Sarrafoğlu, kontrolün ardından polis aracına bindirilerek emniyete götürüldü. 

Emniyet önünde bekleyen grup dağıldı

Öte yandan, operasyon kapsamında gözaltına alınanlara destek için emniyetin önünde bekleyen yakınları ile bir grup, zaman zaman slogan attı. 

Ellerinde Türk bayrağı ve Zaman gazetesi bulunan gruptan bazı kişilerin Kuran okuduğu ve dua ettiği görüldü. Vatan Caddesi nden geçen bazı araçların sürücüleri de korna çalarak gruptakilere destek verdi. 

Polisin güvenlik önlemi aldığı emniyet önünde İstiklal Marşı okuyan gruptakiler, daha sonra dağıldı.

Şüphelilerden 6 sı sağlık kontrolünden geçirildi

Aralarında Tek Türkiye dizisi senaristi Ali Kara ile aynı dizinin yapımcısı Salih Asan ın da bulunduğu 6 şüpheli, Çevik Kuvvet minibüsüyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ne getirildi.  Şüpheliler tek tek minibüsten indirilerek adli tabiplikte muayene edildi.

Yaklaşık yarım saat hastanede kalan şüpheliler, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü nün Vatan Caddesi ndeki yerleşkesine geri götürüldü.


EN ÇOK OKUNANLAR

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

1 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsun'da beklenen kar geliyor

2 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

3 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

Samsunspor'da stoper kalmadı

4 Samsunspor'da stoper kalmadı

AK Parti Samsun'da yenilik

5 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsun'da torbacılar adliyede

6 Samsun'da torbacılar adliyede

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

7 ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

8 Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

CHP'den arkeoloji tepkisi

9 CHP'den arkeoloji tepkisi

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'

10 Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'