Millet ve tarih önünde hesap verecekler

Başbakan Davutoğlu, Milli iradeyle işbaşına gelmiş bir iktidarın Başbakanı na Dönemin Başbakanı diye dosyalar hazırlayanlar millet ve tarih önünde hesap vereceklerdir dedi.\r\n

Millet ve tarih önünde hesap verecekler
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsrail in otoritesini meşru gördükten sonra Türkiye de milli iradeyle işbaşına gelmiş bir iktidarın Başbakanı na Dönemin Başbakanı diye dosyalar hazırlayanlar varsa, işte onlar bugün de yarın da millet ve tarih önünde hesap vereceklerdir dedi. 

Davutoğlu, partisinin Adıyaman Üniversitesi Spor Salonundaki 5. Olağan İl Kongresi nde, Gezi Parkı ve 17-25 Aralık olaylarına işaret ederek, bunda AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ın cumhurbaşkanlığının engellenmeye çalışıldığını söyledi.

Milletin içinden gelen, milletin sesini dinleyen hiç kimseyi engelleyemezler diyen Davutoğlu, CHP gezi olaylarını da tahrikçileri arasında yer aldığını ifade etti.

Davutoğlu, Nerede vesayet varsa orada CHP var, nerede darbe varsa onun yanında CHP var diye konuştu. 

30 Mart seçimlerinde milli iradenin gerçekleştiğini kaydeden Davutoğlu, AK Parti yi tek tek engelleyemeyeceklerini düşünerek toplanıp bir araya geldiklerini hatırlatarak, milletin topluca gelene değil kendi içinden çıkana oy verdiğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, beklentilerin aksine, AK Parti nin vefa anlayışıyla fire vermeden 2015 Haziran ı için yola çıktığını bildirerek, şunları kaydetti:

Bugün o paralel çeteyle ilgili yürütülen bir soruşturma çerçevesinde birtakım adımlar atılınca onlardan önce Kılıçdaroğlu konuşuyor çünkü onların kültüründe vesayet var. Hiçbir şeyden korkmuyoruz, her şey açıklansın diyenler niçin bugün telaş içindeler? Neden birtakım yaygaralarla, şüphelerle yürütülen bir soruşturmayı engellemeye çalışıyorlar, beklesinler. Ama şunu da bilsinler ki devletin kurumlarına sızıp başbakanını, cumhurbaşkanını, devletin en mahrem toplantılarını dinleyenler, MİT Müsteşarlığına dönük operasyona kalkışanlar, Suriye de mazlumlara yardıma giden tırları durdurup ülkemizi dünyaya şikayet edenler bunların karşılıksız kalacağını düşünmesinler. Biz bu emaneti milletten aldık, can emanetimizi Allah tan, iktidar emaneti milletten aldık. Her ikisini de ancak Allah ın ve milletin takdiri ile veririz.

İktidara gelmeleriyle ülkenin demokratikleştiğini, kimseye yürüttüğü faaliyet dolayısıyla ön yargıyla bakmadıklarını vurgulayan Davutoğlu, Taki hizmet görüntüsü altında birileri eğer bürokrasiyi kontrol etmek, üzerinden ülkenin seçilmiş iktidarına savaş ilan etmişse işte o anda durum değişti. O andan itibaren bize tevdi edilen milli irade emanetini, sonuna kadar savunmak boynumuzun borcudur değerlendirmesinde bulundu. 

Davutoğlu, Mavi Marmara da şehit olan Fahri Yıldız ı anarak, şunları kaydetti:

Otoriteye karşı çıkmak doğru değil diyenler bir baktık milli iradeyle işbaşına gelmiş AK Parti hükümetlerine kumpas kuruyorlar. İsrail in otoritesini meşru gördükten sonra Türkiye de milli iradeyle işbaşına gelmiş bir iktidarın Başbakanı na Dönemin Başbakanı diye dosyalar hazırlayanlar varsa, işte onlar bugün de yarın da millet ve tarih önünde hesap vereceklerdir.

Marmara şehitlerini de rahmetle andıklarını söyleyen Davutoğlu,   Suriye den o zalim Esad ın zulmünden kaçan kardeşlerinize kucak açtınız, Allah sizden razı olsun. İşte Ebu Zer in hemşehrilerinden de beklenen budur. Eğer bir zalimden kaçan bir mazlum varsa, kapımıza geliyorsa o mazluma kapımızı, gönlümüzü, muhabbet diyarımızı açmak bizim içim ulvi bir görevdir. Bütün Adıyaman a teşekkür ediyorum bu ulvi görevi yerine getirdikleri için diye konuştu.

Davutoğlu, Adıyaman da 6-7 Ekim Kobani olaylarını bahane ederek sergilenen şiddete karşı dimdik durulduğuna da işaret ederek, Bu diyarlar kardeşlik diyarları dediniz. Adıyaman a selam olsun. Türk, Kürt, Zaza, Alevi, Sünni bütün vatandaşlarımız kardeştir ifadesini kullandı. 

Adıyaman ın iyiliğin, imanın, sahabelerin şehri olduğunu hatırlatan Davutoğlu, salona geç kalmasından dolayı partililerden özür dileyip, helallik istedi. Havalimanından salona gelinceye kadar gösterilen ilgiden dolayı geç kaldığını aktaran Davutoğlu, gösterilen sevgi için teşekkür etti. 

Cumhurbaşkanı seçiminde kentin partisine gösterdiği ilgiden dolayı da şükranlarını ileten Davutoğlu, salondakilerin Dik dur eğilme, gençlik seninle sloganları üzerine, Dik durmaya devam edeceğiz karşılığını verdi.

Başbakanlık görevini aldıktan sonra değişik illerde yapılan kongrelere katıldığını anlatan Davutoğlu, her şehirde çok yoğun ilginin gösterildiğini ve davaya sahip çıkıldığını dile getirdi.

Bugünler, herkesin kendini imtihandan geçirmesi gereken günler diyen Davutoğlu, tüm AK Partililerin tatil yapmadan çalışmayı sürdürdüğünü vurguladı.

İdeallere ulaşana kadar durmadan çalışmayı sürdüreceklerini ifade eden Davutoğlu, Biz bu milletin ta kendisiyiz. Biz bu milletin hürmet gösterdiğine hürmet gösteririz. Bu milletin izzetine sahip çıkarız. Bu milletle yürür, bu milletle koşarız, bu milletle aşkla hareket ederiz diye konuştu.

Bu hafta Ebu Zer, o mübarek sahabenin adı iki kez gündeme geldi bir Meclis te. Ebu Zer e atıfta bulundu Kılıçdaroğlu. Hangi çağda yaşadığını bilip bilmediğini bilmiyorum ifadelerini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

Memnun oldum, Ebu Zer e atıf yapan herkesten memnun oluruz ama Ebu Zer in emanetçileri, Ebu Zer in makamına sahip olan aziz Adıyamanlılar, şimdi sorma vakti değil mi? Ey Kılıçdaroğlu, madem Ebu Zer diyorsun, o mübarek sahabenin adını ağzına alıyorsun, ondan birkaç gün önce, Osmanlıca gündeme geldiğinde dönüp neden Ortaçağ karanlığı dedin. Eski CHP zihniyetini sürdürdüğünü gösterecek şekilde Nebiler Nebisi nin, alemlere rahmet olarak geldiği Ortaçağ a karanlık diyen hatta ona Ortaçağ diyen Ebu Zer i anlayabilir mi? İşte Kılıçdaroğlu nun bir özür dileme vaktidir. Bir daha dönüp bu millete ey Kılıçdaroğlu, Ortaçağ karanlığı demeyeceksin, bizim için o asırlar Ebu Zer in de şerefle içinde bulunduğu Asr-ı Saadet asırlarıdır. Bu milletin mukaddesatına saygı göstermeyi öğrenecekler.

AK Parti nin Asr-ı Saadet in, Selçuklu nun Osmanlı nın, İstiklal Harbi nin ve Çanakkale şehitlerinin emanetçileri olduğunu vurgulayan Davutoğlu, O emaneti taşıyoruz. Gururla, aşkla taşıyoruz, taşımaya devam edeceğiz dedi.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

İşte onun için darbelere ve vesayetçilere karşı çıkamıyorlar. Kaç gündür davet ediyorum Kılıçdaroğlu nu. Bir kutlu insanı, Adnan Menderes i dar ağacına götüren 27 Mayıs darbesine kötü de diyorum, kına diyorum, kınayabiliyor mu? Kınayamaz. Çünkü, o dönemde CHP ona sahip çıktı. 27 Mayıs ın sözcülüğünü CHP yaptı. Gençleri idam sehpasına gönderen 12 Mart a karşı çık diyoruz. Yapamıyor. 28 Şubat a, bu mazlum kızlarımızı üniversite kapılarında tahkir eden o 28 Şubat zilletine karşı çık diyoruz. Çıkabiliyor mu? Çıkamaz. Dışarı diye başörtülü bir milletvekiline tempo tutan o zihniyet ebediyen tarihe gömülmüştür ve bir daha bu milletin inancına, örfüne, fertlerinin sahip olduğu kültüre kimse hakaret edemeyecek. 27 Nisan e-muhtırasına karşı çıkamadılar. Bizimle dimdik TBMM nin onurunu savunamadılar, biz savunduk. AK Parti den cumhurbaşkanı seçilemez dediler. 2007 e-muhtırasında 27 Nisan da, ne yaptık gümbür gümbür seçtik, gümbür gümbür AK Partili bir cumhurbaşkanı geldi.

Çözüm süreci kardeşlik bilinciyle başarıya ulaştırılacak

Davutoğlu, Adıyaman daki gençliğin ne Gezi olaylarına ne Kobani olaylarına ne de 17-25 Aralık kumpaslarına prim vermediğini belirterek, Adıyamanlı gençlerin ayakta dimdik durarak milli irade ve kardeşlik dediğini dile getirdi.

Çözüm süreci mutlaka kardeşlik bilinciyle başarıya ulaştırılacak. Bir daha 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi vandalların, eşkıyaların şiddet dili kullananların, bir takım tek tip politika geliştirmeye çalışanların şiddetine de, terörüne de izin vermeyeceğiz diyen Davutoğlu, yeni Türkiye nin muhabbet, kalkınma ve izzet döneminin başladığını söyledi.

Adıyaman ın talebini yerine getirmek için geceyi gündüze katacaklarını ifade eden Davutoğlu, 2002 de Adıyaman ın toplam ihracatının 8 milyon dolarken bu rakamın 2013 te 86 milyon dolara yükseldiğine dikkati çekti.

Davutoğlu, 12 yılda Adıyaman a 7 milyar lira yatırım yaptıklarını bildirerek, Türkiye nin en büyük asma köprüsü olacak Nissibi Köprüsü ile Kahta ile Siverek in birbirine bağlanacağını belirtti.

Notlar

Başbakan Davutoğlu na havaalanından kongrenin yapılacağı salona gelinceye kadar yol boyu sevgi gösterilerinde bulunuldu. Parti otobüsünden kendisine sevgi gösterisinde bulunanlara karşılık veren Davutoğlu, çocuklara oyuncak dağıttı. 

Davutoğlu, kongrenin yapıldığı salona girişinde Türk Bayrakları ile AK Parti bayrak ve flamalarıyla karşılandı. Salondakilerin yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu platformdan partilileri selamladı.

Salonda, Güneş doğarken Kudüs ü, Medine yi ve İstanbul u aynı anda görmek isteyen adam Ahmet Davutoğlu, güneşin en güzel doğduğu şehre hoşgeldiniz ve Başbakan Davutoğlu nun babaannesi ile küçüklük fotoğrafının bulunduğu ve babaannesinin kendisine yönelik sözlerinden oluşan, Ahmet im, dünyalar ayağına gele, herkes sana akıl danışa, büyük adam olasın, halka hizmetkar olasın, oğlun ola ordu olasın, kızın ola oba kurasın pankartları dikkat çekti.

Adıyaman Gençlik Kolları imzalı Osmanlıca olduğu belirtilen, Hoşgeldiniz Sayın Başbakanım Ahmet Davutoğlu ile Besni Gençlik Kolları imzalı, Konya da doğdu, başbakan oldu, bu milletin oğlu Ahmet Davutoğlu pankartları da salonda yer aldı.

Başbakan Davutoğlu nun konuşması zaman zaman salondakilerin Gençlik seninle gurur duyuyor , Türkiye seninle gurur duyuyor sloganlarıyla kesildi.

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Yasin Aktay, Abdulhamit Gül, Öznur Çalık, AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, AK Parti nin Adıyaman ve bölge milletvekillerinden bazıları katıldı.

Başbakan Davutoğlu nun konuşmasını dinleyenlerin arasında Adıyaman ve Çevre İller Metropoliti Mor Grigorios Melki Ürek ile Alevi kanaat önderi Hasan Doğan da yer aldı.

Fitne sokmaya çalışanlara izin vermeyiz

Başbakan Davutoğlu, Adıyaman Valiliği ziyaretinin ardından yürüyerek Adıyaman Belediyesine geçti. 

Belediyenin balkonunda bina önünde toplanan vatandaşlara hitap eden Başbakan Davutoğlu, gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Kendisine yol boyunca sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşlara Allah ısmarladık demeden kentten ayrılmak istemediğini ifade eden Davutoğlu, Adıyaman a hizmet etmenin kendileri için büyük gurur olduğunu söyledi.

Sahabeler diyarı olarak nitelendirdiği Adıyaman ı kendi bölgesinin yükselen şehri haline getireceklerini söyleyen Başbakan Davutoğlu, yapılan tüm seçimlerde kendilerine sahip çıkan Adıyamanlılara teşekkür etti.

Adıyamanlılardan gelecek seçimler için de destek beklediklerini dile getiren Davutoğlu, Bütün Adıyamanlılara teşekkürü bir borç biliyorum, 6-7 Ekim olaylarında Adıyaman ın sokakları hep huzurlu oldu, hep kardeşane bir muhabbetle sokakta bütün Adıyamanlılar kucaklaştı diye konuştu.

Adıyaman a Türk, Kürt, Zaza, Alevi, Sünni ayrımı girmediğini bundan sonra da girmeyeceğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

Sizlerin bu engin gönlünüz, kardeşliğiniz oldukça bu vatan, bu ülke hep sadece kardeşlik türküleri söyleyecek. Aramıza fitne sokmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Çözüm Süreci yle kardeşliğimizi baki kılacağız. Tarihte nasıl omuz omuza olmuşsa bu millet bütün fertleriyle inşallah istikbale de birlikte yürüyecek. Bunun en güzel örneği Adıyaman dır, Adıyamanlılardır.

Adıyaman ın bütün sorunlarını bizzat takip edeceğini bildiren Davutoğlu, kentin 6. milletvekili gibi çalışacağını sözlerine ekledi.

Başbakan Davutoğlu ve beraberindekiler daha sonra bir süre daha kaldıkları belediye binasından halkın yoğun sevgi gösterileri arasında ayrıldı.

Kestane satın aldı

Öte yandan Başbakan Davutoğlu Valilikten Adıyaman Belediyesine yürüyerek geçti.

Eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker in de eşlik ettiği yürüyüş sırasında vatandaşlar Başbakan Davutoğlu na yoğun ilgi gösterdi.

Evlerinin camlarından ve araçlarından korna çalarak sevgi gösterilerinde bulunanlara el sallayarak karşılık veren Davutoğlu na Atatürk Caddesi ndeki esnaf da ikramlarda bulundu.

Sokak satıcısından kestane alan Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, basın mensuplarına da ikram etti. Bir pastaneden yapılan daveti de geri çevirmeyen Davutoğlu, bir bebeği kucağına alarak sevdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

4 Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

Samsunspor'dan taraftara çağrı

5 Samsunspor'dan taraftara çağrı

12 yılda 1 yenilgi

6 12 yılda 1 yenilgi

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

7 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Temayül sırası vekillerde

9 Temayül sırası vekillerde

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama