Belçika da 9 yıl sonra ilk genel grev

Belçika da 9 yıl aradan sonra düzenlenen ilk genel grevde, ülkenin dünyayla bağlantısı büyük ölçüde kesildi.\r\n

Belçika da 9 yıl sonra ilk genel grev
Belçika da 9 yıl aradan sonra düzenlenen ilk genel grevde, ülkenin dünyayla bağlantısı büyük ölçüde kesildi.

Hükümetin kemer sıkma tebdirlerini protesto eden sendikaların çağrısıyla yapılan greve katılım yüksek oldu. Brüksel Havalimanı nda trafik kontrolörlerinin iş bırakması nedeniyle 600 e yakın uçak seferi iptal edilirken tren, metro ve otobüs seferleri yapılamadı.

Fabrikaların ve işyerlerinin tamamına yakınının kepenk kapattığı grev nedeniyle Anvers, Zeebrugge ve Gent limanları da devre dışı kaldı. 

Kamu çalışanlarının da katıldığı grevde protestocular, zaman zaman polisle karşı karşıya geldi. Merkez sağ koalisyon hükümetinin büyük ortağı Yeni Flaman İttifakı nın (N-VA) Brüksel deki merkezine girmeye çalışan yüzlerce protestocuyu polis biber gazı kullanarak engelledi. 

Ekim ortasında kurulan Charles Michel başkanlığındaki merkez sağ hükümetin kemer sıkma önlemleri ve emeklilik yaşını 2030 a kadar 67 ye yükseltme kararı, çalışanları sokaklara dökmüş, Brüksel de 6 Kasım da düzenlenen gösteriye 120 bin kişi katılmıştı.

Son bir aydır farklı illerde tekrarlanan bölgesel grevlerin ardından genel grevle hükümeti uyaran sendikaların yeni grevlere gidip gitmeyeceği şimdilik belirsiz.

Kamu borç stoku gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 106 sına ulaşan Belçika, ilave bütçe kesintileri yapması için AB Komisyonu ndan 3 ay süre almıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı