Filistin UCM ye katılmaya kararlı

Filistin in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Filistin halkının Uluslararası Ceza Mahkemesi ne (UCM) katılmak istediğini söyledi.\r\n

Filistin UCM ye katılmaya kararlı
UCM nin temelini oluşturan Roma Statüsü ne taraf 122 ülkenin katıldığı New York taki zirveye ilk kez gözlemci devlet olarak davet edilen Filistin in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin in UCM sürecine ilişkin bilgi verdi.

Mansur, UCM ye katılmak için Filistin tarafında konsensüs olduğunu belirterek, mahkemenin İsrail in Filistin halkına karşı işlediği suçların hesabının sorulması için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

UCM yi adalet aramak için barışçıl ve yasal bir mekanizma olarak gördüklerini dile getiren Mansur, Filistin halkı, işgalci İsrail in işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suçların UCM de yargılanmasını istiyor.Filistin belki Roma statüsüne taraf olan 123. ülke olabilir dedi. 

Mansur, UCM ye katılım zamanını Filistinli liderlerin belirleyeceğini kaydederek, bu katılımın kısa sürede gerçekleşeceğini düşündüğünü ifade etti.

Son dönemde uluslararası arenada meşruiyetini ve tanınırlığını artıran Filistin, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları gibi eylemleri soruşturan UCM ye üye ülkeler toplantısına ilk kez gözlemci devlet olarak davet edilmişti.

BM Genel Kurulu nda 2012 de yapılan oylamada Filistin in statüsü gözlemci kuruluş tan gözlemci devlet e çıkarılmıştı. Genel Kurul kararı uyarınca UCM de Filistin in statüsünü yükseltmişti.

İsrail işgalinin sonlanmasını isteyen BMGK karar tasarısı

Öte yandan, Arap ülkelerinin desteklediği ve İsrail in Filistin topraklarındaki işgalini iki yıl içinde sonlandırmasını öngören BM Güvenlik Konseyi tasarısına ilişkin çalışmalar hızlandı.

İsveç in Filistin i tanıması ve Avrupa parlamentolarında üst üste Filistin in tanınmasını isteyen tasarıların kabul edilmesinin ardından soruna BM çatısı altında çözüm bulunması ihtiyacı artmış durumda.

Uluslararası kamuoyunun desteğini yanında hisseden Filistin, BMGK ya işgalin sonlandırılması için baskı yaparken, bu rüzgarın karşısında durarak Arap ve Avrupa ülkelerini karşısına almak istemeyen Obama yönetimi orta yolu bulmaya çalışıyor.

Arap ülkeleri tarafından hazırlanan ve geçen ay Ürdün ün BMGK üyelerine dağıttığı tasarıda, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin Kasım 2016 sonuna kadar kaldırılması ve 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devletinin tanınması talebi yer alıyor.

Filistin tarafı, tasarının çarşamba günü BMGK ya resmi olarak sunulacağını belirtti ancak tasarıyı sunması beklenen Ürdün ün BM Daimi Temsilcisi Dina Kawar, gazetecilere yaptığı açıklamada, tasarının sunulması için kendilerine herhangi bir talep gelmediğini söyledi.

Kawar, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry nin taraflarla temasının sürdüğünü ve bunun sonucunu görmek istediklerini belirterek, bu hafta tasarıya ilişkin bir adım atılmasının güç olduğunu dile getirdi.

Filistin in BM Daimi Gözlemciliği nden, AA muhabirinin sorusuna verilen yanıtta ise Filistin den yapılan açıklamanın geçerliliğini koruduğu ve farklı bir gelişme olmadığı belirtildi. 

Avrupa ülkeleri de tasarı hazırlıyor

Öte yandan Fransa, İngiltere ve Almanya nın, Arap ülkelerinin tasarısına alternatif başka bir tasarı hazırlığında oldukları biliniyor. Tasarının detayları net olmamakla birlikte, karar metninde taraflardan müzakere masasına dönmeleri ve barış görüşmelerinin sonuçlanması için belirli bir süre sınırlaması konulması konularının yer aldığı öne sürülüyor.  

Avrupa da temaslarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Kerry de taraflarla bire bir görüşerek orta yolu bulmaya çalışıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kerry ile görüşmesinde Ürdün tarafından BM gündemine getirilen tasarıyı ABD nin veto etmesini istemişti.

BMGK daki bir oylamada 15 üyeden en az 9 unun kabul oyu kullanması ve daimi üyeler ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin in tasarıyı veto etmemesi gerekiyor. 

Dina Kawar, daha önce yaptığı açıklamada da tasarıyı aralık sonuna kadar sunmayı planladıklarını ancak bunun ocak ayına da kalabileceğini belirtmişti.

Ocak ayında Konsey in beş geçici üyesi de değişmiş olacak. Görev süreleri dolacak Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg yerine Angola, Venezuela, Malezya, İspanya ve Yeni Zelanda Konsey de görev alacak.

Yeni üyelerle tasarı için 9 kabul oyu bulmanın daha kolay olması bekleniyor ancak bütün seçeneklerde veto yetkisi olan ve İsrail in koşulsuz destekçisi ABD nin bu hakkını kullanmaması için anlaşma yoluna gidilmesi gerekiyor.

Ne yapacağımızı konuşmak için erken, tarafları dinliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı ndan bir yetkili, AA muhabirinin sorusuna cevaben yaptığı açıklamada, BM de varsayımsal bir durumla ilgili ABD nin nasıl bir adım atabileceği hakkında konuşmak için erken olduğunu belirterek, şu anda ilgili taraflarla görüştüklerini ve onların fikirlerini dinlediklerini aktardı.

Yetkili, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry nin Avrupa ziyaretinin, konuyla ilgili taraflarla temas kurma, onları dinleme ve ileriye dönük bir ortak yol doğrultusunda elden geldiğince çalışmayı hedeflediğini, aralarındaki koordinasyonu mümkün olan en yüksek seviyede tutmak istediklerini kaydetti.

Tüm bunlarda ortak hedefleri paylaştıklarını dile getiren yetkili, şöyle devam etti:

Hepimiz gerilimleri yatıştırmak ve şiddet potansiyelini azaltmak istiyoruz. Hepimiz iki devletli bir çözüm umudunu korumak istiyoruz. Ve hepimiz, sadece İsrail ve Filistinliler değil, aynı zamanda tüm bölgeyi kökten istikrarsızlaştırabilecek şekilde sahadaki şiddetin tırmanmasını elimizden geldiğince engellemek istiyoruz. Dolayısıyla üzerine inşa edeceğimiz çok sayıda ortak zemin bulunmakta ve bence, İsrailliler ve Filistinlilerin yanı sıra Avrupalılar ve Ruslar da dahil, diğer birçok ülkenin bu konulardaki düşüncelerini dinlememiz gerekiyor.

Muhtemel bir oylamada ABD nin takınacağı tutumu konuşmak için erken olduğunu belirten Dışişleri yetkilisi, BM deki varsayımsal bir durumda ne yapabileceğimiz hakkında konuşmak için erken. Taraflarla konuşuyoruz, onların görüşlerini dinliyoruz. Konunun diğer taraflarıyla temas kurarak, koordine halinde kalmak ve sahada gerilimin yükselmesini önleme şeklindeki hepimizin paylaştığı hedef doğrultusunda çalışmak için çabalıyoruz diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Sokak hayvanları annesiz kaldı

1 Sokak hayvanları annesiz kaldı

Ayite'ye iki talip

2 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

3 Bu ikili listede

Samsun'da otelde cinayet şüphesi

4 Samsun'da otelde cinayet şüphesi

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

5 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsun milletvekili seçim sonuçları

6 Samsun milletvekili seçim sonuçları

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

7 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Samsun'da polisten kaçamadılar

8 Samsun'da polisten kaçamadılar

Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

9 Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

10 Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları