İsviçre de Filistin konferansı düzenlenecek

Cenevre de yaklaşık 200 büyükelçinin katılımıyla yarın düzenlenecek konferansta, Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs teki son gelişmeler ele alınacak.\r\n

İsviçre de Filistin konferansı düzenlenecek
Dördüncü Cenevre Sözleşmesine taraf olan yaklaşık 200 ülkenin büyükelçisinin katılımıyla yarın Dünya Meteoroloji Örgütü nde düzenlencek konferans, basına kapalı gerçekleşecek.

Katılımın yüksek olacağı öngörülen toplantıya ABD, Kanada ve Avustralya nın katılması beklenmiyor. İsrail de Filistin konferansını boykot edeceğini açıkladı.

Konferans, İsveç in Filistin i tanıması ve Avrupa da son aylarda Fransa, İrlanda, İspanya, Hollanda gibi ülkelerin parlamentolarında Filistin in bağımsız bir devlet olarak tanınması için yapılan girişimler sonrasında düzenleniyor. Filistin i bugüne kadar resmen 135 ülke tanıdı.

İsviçre medyasında yer alan haberlere göre,  İsviçre Konfederasyon Başkanı ve Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter, toplantının işgal altındakiFilistin toprakları hakkında olduğunu ve İsrail i suçlama toplantısı olarak değerlendirilmeyeceğini söyledi. Burkhalter, Toplantıya birkaç ülkenin katılmayacak olması uluslararası toplumun var olduğu gerçeğini değiştirmez dedi.

İsrail in BM nezdindeki daimi büyükelçiliği ise İsviçre nin Filistin toplantısı düzenlemesine yönelik kararını eleştirdi.

1949 yılında imzalanan ve 1950 yılında yürürlüğe giren Dördüncü Cenevre Sözleşmesi, savaş bölgelerinde ve işgal altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt ediyor. İsrail ise Dördüncü Cenevre Sözleşmesi ni imzalamasına rağmen henüz yasal olarak sözleşmeyi onaylamadı. 

Batı Şeria ve Doğu Kudüs te ele geçirdiği bölgeleri işgal altında şeklinde değil, tartışmalı olarak nitelendiren İsrail, inşa ettiği Yahudi yerleşim yerlerinin yasa dışı olmadığını ve sözleşmeyi ihlal etmediğini öne sürüyor. Filistin ise sözleşmeye 2 Nisan 2014 itibarıyla taraf olduğunu açıklamıştı.

Filistin konferansının toplanacağı gün Cenevre de aynı zamanda İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakereler de yapılacak. Bu nedenle, basının ilgisinin nükleer görüşmelere kayabileceği yorumu yapılıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

1 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

2 Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

Boluspor taraftarından büyük ayıp

3 Boluspor taraftarından büyük ayıp

Öldük öldük dirildik

4 Öldük öldük dirildik

Hop oturup hop kalktı

5 Hop oturup hop kalktı

6 bin taraftar

6 6 bin taraftar

Van'da uyuşturucu operasyonu

7 Van'da uyuşturucu operasyonu

5 aylık hamile olan eski eşini vurdu

8 5 aylık hamile olan eski eşini vurdu

Bir kere daha...

9 Bir kere daha...

12. beraberlik

10 12. beraberlik