Türkiye de benzin fiyatı yüzde 42,1 düştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Benzinde vergi hariç uluslararası fiyat yüzde 44,4, Türkiye de yüzde 42,1 düştü dedi.\r\n

Türkiye de benzin fiyatı yüzde 42,1 düştü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 6 ay içerisinde benzinde 9 kez toplam 81 kuruş, 7 kez de motorinde toplam 71 kuruş indirime gidilince 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu şu anda 236 liraya doluyor. 246 lira dolan motorin de 207 liraya doluyor dedi.

Yıldız, Anadolu Ajansının basın sponsoru olduğu Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2014 Enerji Oscar Ödülleri için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye deki siyasi istikrara ve bunun sürdürülebilir oluşuna duyulan güvenin daha arttığını söyledi.

Yatırımların devam edeceğini, rehavete kapılınmayacağını dile getiren Yıldız, Şu anda enerji arz güvenliğimizle alakalı arz fazlamız olsa da yatırımları devam ettireceğiz. Türkiye büyümeye, ilerlemeye devam edecek. Hangi gerekçeyle ve sebeple olursa olsun Türkiye nin istikrarını bozmaya dönük bütün çabalar sonuçsuz kalacak diye konuştu. 

Sektörün büyüklüğünün 98 milyar lirası petrol ürünleri, 12,4 milyar lirası LPG, 1,2 milyar lirası siyah ürünler  olmak üzere yaklaşık 112 milyar lira ulaştığına dikkati çeken Yıldız, sektörün 60 milyar liralık bir vergi oluşturduğunu belirtti. 

Türkiye de araç sayısının son 12 yılda 8,6 milyondan 18,6 milyona çıktığını dile getiren Yıldız, araç sayısının her yıl yaklaşık 1 milyon civarında arttığını bildirdi. Yıldız, enerji kalemlerinin ithalatının yarıdan fazlasının ulaştırmada tüketildiğini kaydetti.

Uluslararası siyaset ve ilişkilerden arındırılamayacak büyük enerji projelerinin hayata geçmesinin birçok dengeyi değiştireceğini vurgulayan Yıldız, bu süreçte Türkiye nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları kullanacağını aktardı. Yıldız, Mevcut ve yeni gelişecek projelerin, ister Karadeniz de ister Akdeniz de olsun, bunların her birisinin getirisini tek tek kilometrekare, kilometrekare değerlendirmemiz lazım. Bunların yakinen takipçisi olacağız. Bunların her birisinin Türkiye deki enerji yapılanması, tedariki, kaynakların çeşitlendirilmesiyle alakalı son derece faydası olacak değerlendirmesini yaptı.

Depolar ucuza doluyor

Ham petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeye de değinen Yıldız, zaman zaman piyasada tartışılan veya algıyla gerçeği ayrı yerlere koymaya çalışan bir kısım gayretler gördüklerini anlattı. Yıldız, şunları kaydetti:

Algı şu: Acaba bu indirimler gerçekten yansıtılıyor mu? Ham petrolün fiyatındaki düşüş oranıyla petrol ürünlerinin düşüş oranları aynı değil. Dünyada da bu böyle. Biz de Akdeniz Havzası ndaki piyasada yer alan bir ülkeyiz. Son 6 ay içerisinde 115 dolardan başlayan ham petrol varil fiyatı bugün 60 dolarlara geldi. Bunun sürdürülebilir oluşu çok önemli. Biz 30 dolara inse de tüketici ülke olarak seviniriz ama üreticilerin bir kısımı belirli bir maliyetin altına indikten sonra üretimlerini durduruyorlar. O zaman arz düşüyor, arz düştüğü içinde fiyatlar yükseliyor.  

Petrolde sürdürülebilir fiyatın önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, bunun nerede duracağı, nerede dalgalanacağıyla alakalı önümüzdeki sürecin son derece önemli olduğu ifade etti.

Akaryakıt ürünlerine yansıyan indirimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, şöyle konuştu:

Benzinde vergi hariç uluslararası fiyat yüzde 44,4 düştü, Türkiye de yüzde 42,1 düştü. Dolardaki artış tabii ki bizim dolarla alıp lira ile sattığımız ürünün oranını etkiler. Aradaki fark buradan kaynaklanıyor. Ama bu İtalya da da İspanya da da böyle. Motorinde ise yüzde 36,8 düştü. Bu, Türkiye de 32,5 civarında düştü. 

Şuna bakmamız lazım: 55 litrelik depoyu 6 ay önce kaça dolduruyorduk, şimdi kaça dolduruyoruz? Kimse, dağıtıcı şirketler, üreticiler, rafineri sahipleri, bayiler bunu karşılıklı istismar etmeyecekler. Bu vatandaşımızın, sanayicimizin hakkı olan bir şeyse o zaten verilecek. Mekanizmada böyle işliyor. 

6 ay içerisinde benzinde 9 kez toplam 81 kuruş, 7 kez de motorinde toplam 71 kuruş indirime gidilince 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu şu anda 236 liraya doluyor. 246 lira dolan motorin de 207 liraya doluyor. 6 ay içerisinde 5,5 milyar dolarlık rakam vatandaşa otomatik fiyatlama mekanizmasıyla aktarıldı. Bu da dünya piyasalarından kaynaklandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da sevindiren gelişme

1 Samsunspor'da sevindiren gelişme

Meteorolojiden Samsun için uyarı! Fırtına geliyor

2 Meteorolojiden Samsun için uyarı! Fırtına geliyor

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

3 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

Prova Samsunspor'un

4 Prova Samsunspor'un

Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

5 Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

6 Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

7 Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

8 Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

9 Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

10 Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti