GÜRCİSTAN ACARA ÖZERK DEVLETİ BAŞKANI KHABADZE RİZE’DE

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanı Archil Khabadze, Rize Valisi Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti. \r\n

GÜRCİSTAN ACARA ÖZERK DEVLETİ BAŞKANI KHABADZE RİZE’DE
Akşam saatlerinde beraberindeki heyetle birlikte Rize Valiliği ni ziyaret eden Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanı Archil Khabadze’yi burada Vali Ersin Yazıcı ve eşi Hanife Yazıcı tarafından karşılandı.
Rize Valiliği Onur Defteri’ni imzalayan Khabadze, daha sonra Yazıcı ile makamında görüştü. Vali Ersin Yazıcı burada yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İlimize, çayın başkentine hoş geldiniz. İlişkilerimiz bilindiği gibi çok yoğun bir şekilde devam ediyor. İlişkilerimiz iyi olan bu ülkenin yöneticileri ile bir arada olmaktan mutlu olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Khabadze, Türkiye’de yaşayan Gürcüler in çalışma izni almakta güçlük çektiklerine dikkat çekerek “Türkiye’de çalışan vatandaşlarımız var. Onların burada çalıma izinleri anması gerçekten çok zor. Ancak Vali başta olmak üzere idarecileriniz onlara sürekli destek veriyorlar. Yardımcı oluyorlar. Bizim vatandaşlarımızı kendi vatandaşlarından ayırmıyorlar. Bundan dolayı huzurunuzda Vali beye teşekkür ediyorum” diye konuştu.
TÜRKİYE-RUSYA YAKINLAŞMASI ENDİŞELENDİRMİYOR
Türkiye-Rusya arasındaki yakınlaşmanın Gürcistan - Türkiye ilişkilerini nasıl etkileyeceği yönündeki bir soruyu cevaplayan Khabadze, bu yakınlaşmanın kendilerini endişelendirmediğini ifade ederek “Ekonomik ilişkilerin gelişmesi ülkeleri birbirine daha da yaklaştırır. Bizim için Türkiye-Rusya ilişkilerinden çok kendi jeo-politik ilişkilerimizdir. Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler bizi fazla etkilemez. Türkiye ile Rusya arasındakine benzer enerji anlaşmaları Gürcistan ile de var. Bu ilişkileri sadece rekabet açısından değerlendirebiliriz. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından bizim her hangi bir endişemiz yok. Gürcistan ile Türkiye arasında 2 milyar’a yaklaşan bir enerji yatırımı var. Asıl önemli olan ülkelerin enerji ve ekonomik açıdan bağımsız olmasıdır. Biz Gürcistan olarak, maalesef petrol ve doğal gazımız olmadığı için HES’ler inşa ediyoruz” şeklinde konuştu. 


EN ÇOK OKUNANLAR

DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

1 DİTİB'den '' Afrin '' açıklaması

Bacada çıkan yangın korkuttu

2 Bacada çıkan yangın korkuttu

Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

3 Lösemi hastası Metin bebek için kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi

Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

4 Ortaköy'de gece kulübüne silahlı saldırı: 1'i ağır 3 yaralı

Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti

5 Zeytinburnu'nda kaza yapan araç dubaları biçti