OMÜ, VALİ ŞAHİN’İ UÇURDU

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama Araştırma Merkezi’ni (UZAYTEM) ziyaret eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, OMÜ’ye ait eğitim uçağı ile şehri havadan gezdi.\r\n

OMÜ, VALİ ŞAHİN’İ UÇURDU
Çalışmaları yerinde incelemek üzere OMÜ Ballıca Kampüsü’nda bulunan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Uzak Teknoloji Araştırma Merkezi’ne giden Vali İbrahim Şahin, buradaki incelemelerin ardından OMÜ’ye ait olan Evektör Sport Start RTC eğitim uçakları ile Samsun’u kuşbaşı olarak gözlemledi.
Şehir turunun ardından Vali Şahin, uçuşu sevdiğini ve ilerleyen günlerde tekrar uçmaya geleceğini söyledi.
“HAVACILIK SEKTÖRÜNDE OMÜ’NÜN CİDDİ GAYRETLERİ VAR”
İncelemelerin ardından açıklama yapan Vali İbrahim Şahin, “Havacılık sektörü dünyada geleceğin sektörü olduğu için buranın canlandırılması ve büyütülmesi gerekiyor. Aynı zamanda burada kompozit uçak parçaları üretiliyor. İnsansız hava aracı üretilmesi konusunda ciddi çalışmalar var. Havacılık sektörü dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden birisidir. Hatta Türkiye’de dünyada en hızlı büyüyen birkaç ülkeden birisidir. Türk Hava Yolları şu anda en çok ülkeye uçan tek havayolu şirketi olarak birinci sıraya yerleşti. Havacılık sektörü alınanda bir katkı olur mu diye Rektörümüzün çok ciddi gayretleri vardı. Dün itibariyle Kalyoncu Üniversitesi ile bir protokol imzaladılar. Gerek savunma sanayinde gerekse silah sanayisinde eğer devletin bir ihtiyacı varsa, üniversite olarak karşılamaya talip bir yapıları var. Özellikle biraz önce ben de uçtum. Pilot yetiştirilmesi, kabin memuru yetiştirilmesi, havacılık alanında farklı ihtiyaçların giderilmesi anlamında üniversite çok ciddi paralar harcamış. Tüm bunları bir araya getirmiş olan üniversitenin olabildiğince fazlasıyla yararlanmak gerekiyor” dedi.
“İNSANLARA PERVANELİ UÇAĞI SEVDİRMELİYİZ”
Samsun’un özellikle motor sanayi konusunda mesafe aldığını ifade eden Vali Şahin, “Almanya’ya otomotiv yedek parçası üretiyor. Bunu dikkate alarak da uçak sanayisinde de acaba Samsun’daki iş adamları, sanayiciler, üniversite ile beraber hareket edip bir takım çalışmalar yapabilirler mi? Birazda bu anlamda çalışmamız gerekiyor. Bunları Rektörümüz ile konuşup mesafe alacağız. Bu üniversitenin havacılık sektörüne katacağı çok şey var. Uçak sayısının arttırılması adına bir çalışma yapılabilir mi, insanlara pervaneli uçak sevdirilebilir miyiz? Türkiye’de neredeyse pervaneli uçak kalmadı. Onun için hem halkımıza burayı sevdirmemiz gerekiyor hem de buradaki potansiyeli bizim ilgililere anlatmamız gerekiyor. Bu anlamda sıkça bir araya geleceğiz ve ilgilileri arayacağız. İlgililerin her birini devreye koyduğumuzda inanıyorum ki hem çok ciddi anlamda gelişecek hem de havacılık sektörüne, sivil havacılığa katkı sağlayacaktır. Özellikle pilot ve kabin elemanı yetiştirilmesi noktasında da burayı biraz daha öne çekmemiz gerekiyor. Örneğin bazı yerlerde 12 ay boyunca uçamazsınız. Ama Samsun’da gerek kışın gerekse yazın belki birkaç gün hariç her gün uçulabilir. Bu coğrafi fırsatı da olumlu anlamda değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.
“SAMSUN’U TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ HAVACILIK MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”
Samsun’u havacılık sektöründe önemli yerlere getirmek için çabaladıklarını belirten OMÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, “Burada birkaç alanda çalışmalarımız var. Birincisi Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu uçak ve uzay mühendisleri yetiştirmek istiyoruz. İkincisi de özellikle havayollarının ihtiyacı olan pilot, kabin memuru ve bakım teknisyeni gibi elemanları yetiştirmektir. Bir diğeri de burada araştırma ve geliştirme yapmaktır. Özellikle insansız hava aracı, kompozit maddeler, sportif uçak yapımı gibi Ar-Ge çalışmaları yapmak. Bunu da Samsun sanayicisi ile işbirliği içersinde geliştirmek istiyoruz. Hava pisti ile de ileride gerek sportif uçuşların, gerekse şehirlerarası uçuşların gerçekleştirildiği bir uçuş alanı haline getirmektir. Dolayısıyla bütün bunları birleştirerek Samsun’u Türkiye’nin en önemli havacılık merkezlerinden birisi haline getirmek istiyoruz. Akabinde de dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden birisi haline getirmektir. Bu konuda gerek şimdiki Valimiz İbrahim Şahin ve önceki Valimiz Hüseyin Aksoy’un ve Ankara’daki bürokratların destekleri için de teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

1 Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı

2 Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı