MÜZEBÜS BAFRA’DA

Rahmi Mustafa Koç Müzesi nin Türkiye nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği Müzebüs , Bafra Mustafa Erdin İlkokulu nun misafiri oldu. \r\n

MÜZEBÜS BAFRA’DA
Müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi Mustafa Koç Müzesi nin 2003 yılında başlattığı gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Samsun’da toplam 5 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs ile, öğrenciler farklı ve üretici araç ve gereçlerle tanışıyor. Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden tüm Türkiye yi gezen Müzebüs te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba bulunuyor.
Müzebüs ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Rafet Özgün Gök, Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar. Artık müzelerimiz bir eğitim yuvası haline geldi. Bu tanıttığımız objelerin günümüze kadar gelişimini anlatırken elimizdeki eski örneklerini gösteriyoruz. Örnek olarak 135 yıllık pusula, 300 yıllık saatler, 200 yıllık tabanca gibi ürünler öğrencilerin ilgisini daha çok çekiyor ve öğrenmelerini kolaylaştırıyor dedi.
Müzebüs’ü Bafra’ya davet eden Sosyal Bilimler Öğretmeni İsmail Öncü, “Bu uygulama öğrencilerimiz için çok faydalı oldu. Birçok bilgi öğrenirken öğrenmiş oldukları bilgileri de tazelemiş oldular. Davetimizi kabul ettikleri için Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Rafet Özgün Gök ve Proje Sorumlusu Servet Çakar’a teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'da UBFED'de deprem

5 Samsun'da UBFED'de deprem

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

6 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

8 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

9 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

10 Nükleer, Karadeniz'i bitirir