Gazeteci Yakup Köse tutuklandı

Hakkında kesinleşmiş 6 yıl 8 ay hapis cezası olan ve dün Arnavutöy deki evine giderken asayiş kontrolü sırasında gözaltına alınan gazeteci Yakup Köse, tutuklandı.\r\n

Gazeteci Yakup Köse tutuklandı
Hakkında kesinleşmiş 6 yıl 8 ay hapis cezası olan ve dün Arnavutöy deki evine giderken asayiş kontrolü sırasında gözaltına alınan gazeteci Yakup Köse, tutuklandı.

Sabah Adli Tıp Kurumu nda sağlık kontrolünden geçirilen Köse, daha sonra Gaziosmanpaşa Adliyesi ne sevk edildi.

İnfaz savcılığınca hakkında kesinleşmiş 6 yıl 8 ay hapis cezasıyla ilgili tutuklama kararı yüzüne okunan Köse, işlemlerinin ardından Metris Cezaevi ne gönderildi.

Köse nin eşi ve iki çocuğu da adliyeye geldi. Adliye önünde bekleyen Köse nin yakınları, Yakup Köse ye adalet ve   Paralel yapı hesap verecek dövizleri taşıyıp, Yakup Köse onurumuzdur sloganı attı.

Gazeteci Köse cezaevine götürüldükten sonra yakınları ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Köse nin avukatı Hamza Uçan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 28 Şubat ın 14 yaşında idam cezasına çarptırdığı müvekkilinin, dün gece itibarıyla 28 Şubat yargısının verdiği ve paralel yargının onadığı hukuksuz ceza sebebiyle iş yerinden evine giderken belediye otobüsünde gözaltına alındığını söyledi.  

Avukat Uçan, bu davanın Türkiye hukuk tarihine kara bir leke olarak geçtiğini ve kamuoyu vicdanında taşınamaz hale geldiğini savunarak, Normal hayatına ve gazetecilik mesleğine devam eden, ikametgahı ve iş adresi belli olmasına rağmen sanki kaçıyormuş gibi ibret olarak belediye otobüsü durdurulup, 10 dan fazla polis tarafından kaba kuvvet uygulanarak tutuklanan Yakup Köse, 28 Şubat yargısının verdiği cezayı 15 sene sonra çekmek için cezaevine girecek diye konuştu. 

Anayasa Mahkemesi ne adil yargılanma hakkının ihlali sebebiyle başvurduklarını kaydeden Uçan, dosyanın Adalet Bakanlığı nda olduğunu belirtti. 

Uçan, Anayasa Mahkemesi nden gelecek olumlu bir kararı beklediklerini, bunun, toplum nezdinde kanayan bir yarayı saracağını düşündüklerini aktararak, şöyle konuştu:

  Yakup Köse, aldığı cezaya rağmen kaçan biri değil. 14 yaşında başlayan hukuksuzluk süreci, 2 çocuğu olan bir insanın halen yakasını bırakmış değil. Müvekkilim üzerinde kimliğinin bulunmadığını söyledi. Kimliğinin bulunmaması da söz konusu gözaltı işleminin rutin bir kontrol olmadığı manasına gelir. Belli bir kimlik kontrolünden sonra gözaltına alınmadı.  

Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi nce hürriyeti tahdit suçundan 6 yıl 8 ay hapse çarptırılan Köse nin cezası, 25 Ocak 2013 te Yargıtayca onandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsun'da UBFED'de deprem

4 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

5 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

6 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

7 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

8 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

9 Nükleer, Karadeniz'i bitirir

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı

10 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı