Pakistan da okula silahlı baskın

Peşaver deki bir okula Taliban tarafından düzenlenen baskında 148 öğrenci ile öğretmen öldü, 150 kişi yaralandı. Ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.\r\n

Pakistan da okula silahlı baskın
Pakistan ın Peşaver kentinde Taliban tarafından bir okula düzenlenen baskında ölü sayısının 148 e ulaştığı bildirildi. 

Eyalet Hükümet Sözcülüğü nden yapılan açıklamaya göre, baskında yaralananlardan bazılarının hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısı 148 e yükseldi. Sözcülük, yaralı sayısının da 150 ye yükseldiğini açıkladı. 

Yas ilan edildi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ise Peşaver deki Hayber Paktunhva eyalet başbakanlığında düzenlediği basın toplantısında Teröre karşı operasyon son safhasına girmiştir. Zarb-e Azb operasyonu, son terörist yok edilene dek devam edecektir dedi.

Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü okula düzenlenen baskını haince diye nitelendiren Şerif, halktan saldırılara karşı dayanışma içerisinde olmalarını istedi. Navaz Şerif, baskın nedeniyle ülke genelinde 3 günlük yas ilan ettiğini söyledi.

Vahşilerin peşini bırakmayacağız

Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif de baskını şiddetli bir şekilde kınayarak masum insanları öldürmek için korkakça saldırı düzenleyenlerin sadece Pakistan ın değil insanlığın da düşmanı olduğunu söyledi.

Olaydan sonra Peşaver e giden Orgeneral Rahil Şerif, masum öğrencilerin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve teröre karşı savaşın devam edeceğini vurguladı. Orgeneral Rahil Şerif, Vahşilerin peşini bırakmayacağız. Azmimiz daha da yükseldi. Teröristler ulusun kalbini vurdular ama yüce ulusun azmini asla kıramazlar dedi.

Öte yandan, Başbakan Navaz Şerif de Peşaver de olayın detayları hakkında bilgi aldı. 

Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asif Selim Bacva ise operasyon son safhasında olduğunu açıkladı.

Okul binasında 5 terörist öldürüldü

Pakistan Ordu Sözcülüğü nden yapılan açıklamada ise okul binasında yaşanan çatışmada 5 teröristin öldürüldüğü, 2 öğrenci ve 1 görevlinin kurtarıldığı bildirildi. Açıklamada, Teröristler köşeye sıkıştırıldı ifadesi kullanıldı.

Sözcü Tümgeneral Asıf Selim Bacva da okul binasında hala silahlı çatışmaların yaşandığını belirtti. Sözcü, operasyonun ne zaman sona ereceğine ilişkin açıklama yapmadı.

Taliban: Saldırıyı intikam için yaptık

Saldırıyı üstlenen Pakistan Taliban örgütünün sözcüsü Muhammed Horasani, üzerlerinde bomba bulunan 6 üyelerinin okula girerek saldırıyı düzenlediğini söyledi.

Horasani saldırıyı, hükümet tarafından öldürülen Taliban üyelerinin intikamını almak için yaptıklarını belirtti.

Saldırının yapıldığı okulda eğitim gören iki öğrencinin babası Majid Bashir de AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun kendisini arayarak saldırganların birçok öğrenciyi rehin aldıklarını söylediğini aktardı.

Bashir, Çok korkmuştu. Doğru düzgün konuşamıyordu. Saldırganların kendisini bulmasını engellemek için benden kendisini aramamamı istedi diye konuştu.

Muhalefet gösteriyi iptal etti

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han da başkent İslamabad da yaptığı açıklamada, yaşanan terör olayını en güçlü şekilde kınadıklarını söyledi.

Kalplerimiz yakınlarını kaybedenlerle birlikte diyen Han, hükümete karşı düzenlemeyi planladıkları gösteriyi iptal ettiklerini bildirdi. İmran Han, daha sonra Peşaver e hareket etti.

Pakistan ın Peşaver kentindeki bir okula düzenlenen silahlı baskında ölenlerin sayısının 126 ya yükseldiği bildirildi.

Ülkenin kuzeybatısındaki Hayber Paktunkhva eyaletin başkentinde Pakistan Talibanı örgütünün düzenlediği saldırıda 122 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Peşaver deki Lady Reading hastanesinde basın mensuplarına konuşan Hayber Paktunhva Eyalet Başbakanı Pervez Hattak, Çatışmalar hala devam ediyor diye konuştu.

BM baskını kınadı

Birleşmiş Milletler Pakistan Koordinatörü Timo Pakala da Peşaver deki okula düzenlenen saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, Masum çocuklara yönelik barbarca saldırıyı şiddetle kınıyoruz dedi.

Pakala, bu vahşet karşısında dehşete düştüklerini vurgulayarak ölen ve yaralananların yakınlarının acısını paylaştıklarını söyledi.

Öte yandan Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asif Selim Bacva, operasyonda altı teröristin öldürüldüğünü belirterek ikisi öğrenci, altısı öğretmen ve yedisi idari görevli 15 kişinin daha komandolar tarafından kurtarıldığını açıkladı.

Sözcü, teröristlerin okul binasının değişik yerlerine bombalar yerleştirdiğini de söyledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

3 Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Samsunlu şehit kendini feda etmiş

4 Samsunlu şehit kendini feda etmiş

Samsun şehidini gözyaşlarıyla karşıladı

5 Samsun şehidini gözyaşlarıyla karşıladı

Samsunspor'a sponsor aranıyor

6 Samsunspor'a sponsor aranıyor

Samsun merkezli 3 ilde FETÖ/PDY operasyonu: 7 gözaltı

7 Samsun merkezli 3 ilde FETÖ/PDY operasyonu: 7 gözaltı

Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

8 Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

9 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Başkanın inadı...

10 Başkanın inadı...