MAKUL ŞÜPHE ELEŞTİRİSİ

Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, somut delillere dayalı kuvvetli şüphe den yeniden makul şüphe ye dönülmesinin, kişi hak ve özgürlükleri açısından bir geri adım olduğunu söyledi\r\n

 MAKUL ŞÜPHE ELEŞTİRİSİ
14 Aralık operasyonuyla birlikte yeniden tartışılmaya başlanılan gözaltılarda makul şüphe uygulamasına bir eleştiri de Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz den geldi. Gürbüz, makul şüphe uygulamasının, kişi hak ve özgürlükleri açısından bir geri adım olduğunu ifade etti. Gürbüz, yazılı bir açıklama yaparak makul şüphe ve şüpheli avukatlarının inceleme yetkisinin kısıtlanmasını eleştirdi. Gürbüz,  6572 sayılı kanun ile yapılan değişikliklerden birinin Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu’nun 116. maddesinde düzenlenen şüpheli ve sanığın aranmasında uygulanacak kriter olduğunu belirterek, Yasanın ilk halinde makul şüphe halinde; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerlerin aranabileceğine ilişkin hükmün 06.03.2014 tarihinde somut delillere dayalı kuvvetli şüphe kavramı, 6572 sayılı kanunun 40. maddesi ile eski hali olan makul şüphe haline getirilmiştir. 9 ay önce uygulamalardan kaynaklanan ihlaller sebebiyle bir çok hak ihlaline sebep olduğu için terk edilen makul şüphenin varlığı halinde arama yapılabileceği kuralına geri dönülmesi, hukuk devleti ve insan hakları kavramlarının üst kavram olarak çokça anıldığı ve geliştirilmeye çalışıldığı çağımızda bir geriye dönüş olarak değerlendirilmelidir dedi. 
YASAL DÜZENLEME YAPILMALI
Gürbüz açıklamasını şöyle sürdürdü: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına da yansıyan şekliyle makul şüphenin bulunabilmesi için, bir kimsenin suç işlemiş olabileceğine dair objektif bir gözlemciyi ikna edebilecek olayların veya bilgilerin bulunması zorunludur. Ülkemiz şartlarında gerek kolluk güçlerinin gerekse soruşturma makamlarının uygulamada sık hata yapması ve ülkemiz sosyopsikolojik şartlarının getirdiği olumsuzluklar göz önüne alındığında objektif bir gözlemci vasfının uygulayıcıların çoğunluğunda bulunmadığı ortadadır. Bu durumda uygulayıcıları daha doğru ve adil davranmaya zorlayan eski düzenlemeden geri dönülmesi kişi hak ve özgürlükleri açısından bir geri adım olarak değerlendirilmelidir. İleri demokrasilerin kişi hak ve özgürlüklerinin mümkün olduğu ölçüde geliştirilmesi ile mümkün olabileceği göz önüne alınarak demokratik kazanımlardan ödün verilmemesi bilakis demokratik kazanımlarla ilgili eksikliklerin tamamen ortadan kaldırılması için yasal düzenlemeler yapılması gerekir.
SAVUNMA HAKKI KISITLANDI
Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, şüpheli avukatlarının dosya inceleme yetkisinin kısıtlandığını, kısıtlamanın kapsamının geniş tutulduğunu kaydederek, Savunma hakkının kısıtlanmasına yönelik bu değişiklik yine 9 ay sonra yapılan ve eski haline rahmet okutan şekliyle yasalaşan hali kabul edilemezdir. Taraf avukatlarının soruşturmanın her aşamasında kendi lehine ve aleyhine delillere ulaşıp savunmasını hazırlaması imkanı olabildiğince genişletilmesi gerekirken aksi uygulama ile bu hakkın kısıtlanması başta anayasa olmak üzere hukukun genel ilkeleri ve yukarıda belirtildiği üzere savunma hakkına indirilmiş ciddi bir kısıtlama olarak değerlendirilmektedir. Samsun Barosu olarak, dileğimiz ve beklentimiz yargı ve yargı kurumlarıyla ilgili yasal düzenlemeler yapılırken başta Barolar olmak üzere düzenlemeyle ilgili tüm paydaş kurumların düşünce ve önerilerinin alınması ve bu tür düzenlemelerin gelecekte oluşabilecek sosyal, siyasal, ekonomik ve hukuksal koşullar da hesaplanarak aceleye getirilmeden yasallaştırılmasıdır diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Üniversitesi'nin rektörü belli oldu

1 Samsun Üniversitesi'nin rektörü belli oldu

Samsun'da ağabey kardeşinin sevgilisini bıçakladı

2 Samsun'da ağabey kardeşinin sevgilisini bıçakladı

Samsun'a yıldız yağacak

3 Samsun'a yıldız yağacak

Samsunspor'da yanlış anlaşılma

4 Samsunspor'da yanlış anlaşılma

Cinnet getiren anne dehşet saçtı: 2 ölü

5 Cinnet getiren anne dehşet saçtı: 2 ölü

Samsun'da foseptik çukurunda ceset bulundu

6 Samsun'da foseptik çukurunda ceset bulundu

AK Parti Samsun'dan 'Durmak yok' mesajı

7 AK Parti Samsun'dan 'Durmak yok' mesajı

Samsunspor'da kongre ertelendi! 3 başkan adayı 2 Haziran'da yarışacak

8 Samsunspor'da kongre ertelendi! 3 başkan adayı 2 Haziran'da yarışacak

Samsun'dan 2 bağımsız aday

9 Samsun'dan 2 bağımsız aday

'Düştüğümüz yerden ayağa kalkacağız'

10 'Düştüğümüz yerden ayağa kalkacağız'