Lekesiz Yılın Fotoğrafı oylamasına katıldı

Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen Yılın Fotoğrafı oylamasına katıldı.\r\n

Lekesiz Yılın Fotoğrafı oylamasına katıldı
Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, emniyetteki makamında, oylamaya sunulan fotoğrafları inceledi.

Lekesiz, oyunu Ali Hasan ın Haber kategorisindeki Kardeşe Elveda başlıklı fotoğrafı ile Yaşam kategorisinde Metin Aktaş ın Pakistan da Mülteciler başlıklı fotoğraf için kullandı. 

Oylamaya sunulan fotoğrafları tek tek değerlendiren Lekesiz, insanlığın var olduğundan beri cehalet, fakirlik ve şiddetle mücadele ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

  Fotoğrafta küçük bir Filistinli kız, kendisinin küçüğü kardeşinin cenazesinde son vedayı.. evet biz biliyoruz, dünya bir ayrılıklar ülkesi, her seven sevdiğinden ayrılacak. Ebedi saadetler bu dünyada olmuyor. Ama Yunus Emre nin dediği gibi gençlerin ölümü gök ekinlerin biçilmesi gibidir . Şiddetin çatışmanın egemen olduğu yerde husumetin yoğun olduğu yerlerde, Filistin bu dramı yıllardır yaşıyor, orada gençler gök ekinlerin biçilmesi gibi kıyılıyor. Muhabir, fotoğrafçı arkadaşımız bir tanesini yakalamış, öyle yüzlercesi binlercesi maalesef yaşanıyor. İnsanlık maalesef bu tür sorunlara gereken duyarlılığı göstermediği sürece de bu tür sahneler yaşanacak gibi gözüküyor.

Bir fotoğrafın etkisi

Bazen böyle bir fotoğraf yüzlerce diplomatın, binlerce siyasetçinin yüzlerce makalenin gösteremediği etkiden daha fazlasını gösterebilir diyen Lekesiz, Az önce iki Filistinli kardeşten büyük olanın küçük kardeşe bu dünya gözüyle veda edişine ilişkin gözlerindeki samimiyetle dökülen iki damla gözyaşı çok etkileyici. Filistin deki soruna ilişkin dünya kadar insanın, yazının, sözün söyleyemediğini bir karede ifade ediyor, çok etkileyici. Çeken arkadaşı şahsen onu ve onun şahsında AA yı kutlarım dedi. 

Yaşam kategorisi

Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, Yaşam kategorisindeki fotoğraflardan ise Metin Aktaş ın Pakistan da Mülteciler başlıklı fotoğrafı için oy kullandı.  

Lekesiz, bu fotoğraf için de şu değerlendirmelerde bulundu:

Bizim dedelerimizin inşa ettiği medeniyetin insana bir bakışı var; din, ırk, dil, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri ayrım gözetmeksizin, zordayım, dardayım, can güvenliği sorunum var diyen her kim olursa olsun tarih boyunca onlara kapılarını açmıştır. Hiçbir karşılık beklemeksizin Anadolu insanı ekmeğini, çöreğini, yemeğini, giyeceğini bu misafirlerle paylaştı. Allah kimseyi yuvasından, yurdundan etmesin, zor iştir mültecilik. Herkes için zordur da bu hele hele kadınlar için çocuklar için çok daha zordur. Çocukların bir ömür boyu hafızalarında o yaşanılan acılar, travmanın etkileri hissedilecek. Fotoğrafçımız çok iyi yakalamış, mültecilerin bakışlarındaki o hüznü çok iyi yakalamış.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

1 Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

2 Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

Samsun'da pompalı tüfekle intihar

3 Samsun'da pompalı tüfekle intihar

23 yaşındaki genç uyuşturucudan hayatını kaybetti

4 23 yaşındaki genç uyuşturucudan hayatını kaybetti

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

6 Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

Afrin'e Türk bayrağı dikildi

7 Afrin'e Türk bayrağı dikildi

Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

8 Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

9 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor

10 Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor