Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı

Küresel piyasalar bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası kararlarının ve Rusya ile ilgili gelişmelerin yön üzerinde belirleyici olması bekleniyor.\r\n

Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı
Küresel piyasalarda, özellikle gelişen ülke varlıklarının Rusya tedirginliği ile sert satış baskısı altında kalmasının ardından, bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının ve Rusya ile ilgili gelişmelerin yön üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Rusya Merkez Bankası nın politika faizini 650 baz puan artırmasına karşın Rusya varlıklarındaki sert değer kayıplarını engelleyememesi, dün diğer gelişen ülkelerle birlikte yurt içi piyasaları da olumsuz etkilemeye devam etti. 

Rusya da dolar/ruble paritesi, dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 79,52 yi gördükten sonra günü 68 in hemen altında tamamlarken, Rusya borsasında hisse senetleri ortalama yüzde 12,41 değer kaybetti. Bugün Rusya hükümetinin piyasalardaki aşırı oynaklığı önlemek için adım atacağı açıklamalarına karşın uluslararası piyasada dolar/ruble paritesi 70 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Analistler, düşen petrol fiyatları ve hızla değer kaybeden rublenin Rusya ekonomisinde tüm küresel ekonomiyi etkileyecek bir olumsuzluk oluşturabileceği yorumlarının başta gelişen ülkeler olmak üzere küresel piyasaları negatif etkilediğini belirterek, Rusya’dan gelecek haber ve açıklamalar ile doların seyrinde belirleyici olması bakımında ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının da takip edileceğini kaydediyor.

ABD de bugün açıklanacak Fed kararları öncesinde dün Dow Jones endeksi yüzde 0,65, S&P 500 endeksi yüzde 0,85 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,24 değer kaybetti. 

Avrupa tarafında ise özellikle Almanya da beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin ardından avro/dolar paritesi 1,2434 den 1,2570 e kadar yükseldi, pay piyasaları ise yüzde 2 yi aşan yükselişler kaydetti.

Yurt içinde, Rusya tedirginliği ile döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş dikkati çekerken, BIST 100 endeksi de banka payları öncülüğünde yatırımcısına yüzde 4,36 kaybettirdi. Dün dolar/TL ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,4126 yı gördükten sonra günü 2,3621 den tamamladı. Bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,37 den alıcı bulan dolar/TL nin Rusya daki gelişmeler ve akşam saatlerinde açıklanacak Fed kararları öncesinde ABD de açıklanacak verilerle yön bulması bekleniyor.

Analistler, Fed in karar metninde bulunan faizlerin kayda değer bir süre düşük kalacağı söyleminin değiştirilip değiştirilmeyeceği ve Başkan Janet Yellen in açıklamalarının takip edileceğini ifade ederek, döviz kurlarındaki volatilitenin pay piyasaları üzerinde de belirleyici olacağını tahmin ediyor.

 

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.30 İngiltere, BoE toplantı tutanakları

11.30 İngiltere, kasım dönemi işsizlik oranı 

12.00 Avro Bölgesi, kasım ayı TÜFE 

15.30 ABD, kasım ayı TÜFE 

21.00 ABD, Fed kararı


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

1 Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

2 Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

3 Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

4 Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

19 Mayıs sözünü tuttu

5 19 Mayıs sözünü tuttu

Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış

6 Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış

Samsunspor'un rakibi Atakum

7 Samsunspor'un rakibi Atakum

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yönetim bir an önce oluşmalı'

8 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yönetim bir an önce oluşmalı'

Babasını, boğazını keserek öldürdü

9 Babasını, boğazını keserek öldürdü

Samsun'da otomobil takla attı: 1 yaralı

10 Samsun'da otomobil takla attı: 1 yaralı