GÖÇMEN KUŞLARDA KKKA VİRÜSÜ

OMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Afrika ile Avrupa arasında göç eden bazı kuşlarda KKKA virüsü belirledik dedi\r\n

GÖÇMEN KUŞLARDA KKKA VİRÜSÜ
OMÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile Ornitoloji Araştırma Merkezi nce Kızılırmak Deltası nda kuş halkalama çalışmaları kapsamında yapılan araştırmada, KKKA hastalığı virüsünün göçmen kuşlar yoluyla da taşındığı belirlendi.
TEHLİKELİ BİR HASTALIK
OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi nce Kızılırmak Deltası nda Yaban Hayatı Geliştirme Sahası nda 2002 yılından beri sürdürülen kuş halkalama çalışmaları ile kuşların yaşam döngüleri, göç dinamikleri, konaklama süreleri, göç stratejileri ve hastalıkları gibi bilgilere ulaşılması hedefleniyor. Bu kapsamda bazı göçmen kuşlar üzerindeki kenelerde KKKA hastalığı virüsü olup olmadığı da araştırılıyor.  Araştırmayı yürüten OMÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, KKKA hastalığının, yüksek ölüm oranı ile tehlikeli bir viral hastalık olduğunu, bu nedenle yayılma şekliyle ilgili araştırma gerçekleştirdiklerini söyledi.
188 KENE İNCELENDİ
KKKA hastalığının yeni bölgelere nasıl yayıldığını tespit amacıyla OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirten Leblebicioğlu, Kızılırmak Deltası nda Yaban Hayatı Geliştirme Sahası nda sürdürülen ulusal kuş halkalama çalışmaları kapsamında bazı göçmen kuşlar üzerinde bulunan kenelerde KKKA hastalığı virüsü araştırdıklarını kaydetti.
Hastalığın özellikle Türkiye, İran, Pakistan, Afganistan da yaygın olarak görüldüğüne dikkati çeken Leblebicioğlu, Cernek Halkalama İstasyonu nda halkalanan kuşlar üzerinden alınan 188 kene incelendi. Afrika ile Avrupa arasında göç eden bazı kuşlarda KKKA virüsü belirledik. Araştırmalarımızda, kızılgerdan ve büyük kamışçın türlerinden elde edilen kenelerde KKKA virüsünü pozitif bulduk dedi.EN ÇOK OKUNANLAR