BM ayrımcılıkla mücadele edecek

BM Genel Sekreteri Ban, Ayrımcılık ve aşırı sağ partilerin azınlıklar, göçmenler ve özellikle Müslümanları hedef almasına karşı daha fazla mücadele göstermeliyiz dedi.\r\n

BM ayrımcılıkla mücadele edecek
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, aşırı sağcı partilerin özellikle Müslümanları hedef almasına karşı mücadelenin, BM nin gelecek yılki dört önceliğinden birisi olacağını söyledi.

Genel Sekreter Ban, basın toplantısında yaptığı açıklamada, BM nin gelecek yıl dört konuda küresel eylemde bulunmasının zorunluluk olduğunu ifade etti.

İlkinin, yeni kalkınma gündeminin oluşturulması ve iklim değişikliği ile mücadele olduğunu kaydeden Ban, gelecek yıl Paris teki konferansta iklim değişikliğine ilişkin önemli bir anlaşmanın kabul edilmesini beklediğini anlattı.

İkinci konunun Suriye olduğunu ifade eden Ban, 2015 yılının Suriye deki kabusa son verilen bir yıl olmasının zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Ban Ki-mun, üçüncü konunun ise ayrımcılık ve aşırılıklarla mücadele olduğunu belirterek, Aşırılıklarla ve aşırı sağ partilerin azınlıklar, göçmenler ve özellikle Müslümanları hedef almasına karşı daha fazla mücadele göstermeliyiz dedi.

Ban dördüncü konunun ise Birleşmiş Milletler in yeni küresel ufuklara adaptasyonunu sağlamak olduğunu söyledi.

ABD-Küba ilişkileri

Basın toplantısında Küba ile ABD arasında diplomatik temasların başlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti de vurgulayan Ban, ABD nin konuya ilişkin kendisine önceden bilgi verdiğini söyledi.

BM Genel Kurulunun uzun zamandır bu ilişkinin tekrar başlaması için baskı yapmakta olduğunu hatırlatan Ban, bu kararlarından dolayı iki ülke liderlerine de teşekkür ederek, ilişkilerin daha da ilerlemesini istediğini dile getirdi.

Ban Batı Afrika ya gidiyor

Genel Sekreter Ban, Batı Afrika daki Ebola salgınına ilişkin de bilgi vererek salgından en fazla etkilenen ülkeler Liberia, Sierra Leone, Gine ve Mali yi ziyaret edeceğini kaydetti.

Bugün çıkacağı seyahatte Ebola ile mücadele merkezinin bulunduğu Gana ya da gideceğini anlatan Ban, hastalığa karşı yapılan çalışmaları bizzat yerinde görmek istediğini ifade etti.

İşkenceyle mücadele için dünyaya çağrı

Ban, her nerede olursa olsun işkenceyle mücadele için yapılması gereken çok işin olduğunu ifade ederek işkencenin kesinlikle yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Hiçbir gerekçenin işkencenin kullanılmasını haklı çıkarmayacağının altını çizen Ban, işkencenin kökünün kazılması için uluslararası toplumun harekete geçmesi ve konuyu tüm detaylarıyla tartışmaya açması gerektiğini kaydetti.

Ban, ABD Senatosu nun Merkezi Haberalma Teşkilatı nın (CIA) işkencelerini içeren raporu hakkında Karanlık alanlarda neler yapıldığı aydınlatılarak bu işkenceyi durdurmalıyız dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

1 Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

2 Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

3 Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

4 Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

5 Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

6 Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

7 Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Erzincan da çıkan yangına itfaiye araçları yetersiz kaldı

8 Erzincan da çıkan yangına itfaiye araçları yetersiz kaldı

Maltepe'de feci kaza 1 ölü

9 Maltepe'de feci kaza; 1 ölü

Nazilli'de korkunç cinayet, bir karış toprak için ölen de öldüren de 70 yaşında

10 Nazilli'de korkunç cinayet, bir karış toprak için ölen de öldüren de 70 yaşında