BM ayrımcılıkla mücadele edecek

BM Genel Sekreteri Ban, Ayrımcılık ve aşırı sağ partilerin azınlıklar, göçmenler ve özellikle Müslümanları hedef almasına karşı daha fazla mücadele göstermeliyiz dedi.\r\n

BM ayrımcılıkla mücadele edecek
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, aşırı sağcı partilerin özellikle Müslümanları hedef almasına karşı mücadelenin, BM nin gelecek yılki dört önceliğinden birisi olacağını söyledi.

Genel Sekreter Ban, basın toplantısında yaptığı açıklamada, BM nin gelecek yıl dört konuda küresel eylemde bulunmasının zorunluluk olduğunu ifade etti.

İlkinin, yeni kalkınma gündeminin oluşturulması ve iklim değişikliği ile mücadele olduğunu kaydeden Ban, gelecek yıl Paris teki konferansta iklim değişikliğine ilişkin önemli bir anlaşmanın kabul edilmesini beklediğini anlattı.

İkinci konunun Suriye olduğunu ifade eden Ban, 2015 yılının Suriye deki kabusa son verilen bir yıl olmasının zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Ban Ki-mun, üçüncü konunun ise ayrımcılık ve aşırılıklarla mücadele olduğunu belirterek, Aşırılıklarla ve aşırı sağ partilerin azınlıklar, göçmenler ve özellikle Müslümanları hedef almasına karşı daha fazla mücadele göstermeliyiz dedi.

Ban dördüncü konunun ise Birleşmiş Milletler in yeni küresel ufuklara adaptasyonunu sağlamak olduğunu söyledi.

ABD-Küba ilişkileri

Basın toplantısında Küba ile ABD arasında diplomatik temasların başlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti de vurgulayan Ban, ABD nin konuya ilişkin kendisine önceden bilgi verdiğini söyledi.

BM Genel Kurulunun uzun zamandır bu ilişkinin tekrar başlaması için baskı yapmakta olduğunu hatırlatan Ban, bu kararlarından dolayı iki ülke liderlerine de teşekkür ederek, ilişkilerin daha da ilerlemesini istediğini dile getirdi.

Ban Batı Afrika ya gidiyor

Genel Sekreter Ban, Batı Afrika daki Ebola salgınına ilişkin de bilgi vererek salgından en fazla etkilenen ülkeler Liberia, Sierra Leone, Gine ve Mali yi ziyaret edeceğini kaydetti.

Bugün çıkacağı seyahatte Ebola ile mücadele merkezinin bulunduğu Gana ya da gideceğini anlatan Ban, hastalığa karşı yapılan çalışmaları bizzat yerinde görmek istediğini ifade etti.

İşkenceyle mücadele için dünyaya çağrı

Ban, her nerede olursa olsun işkenceyle mücadele için yapılması gereken çok işin olduğunu ifade ederek işkencenin kesinlikle yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Hiçbir gerekçenin işkencenin kullanılmasını haklı çıkarmayacağının altını çizen Ban, işkencenin kökünün kazılması için uluslararası toplumun harekete geçmesi ve konuyu tüm detaylarıyla tartışmaya açması gerektiğini kaydetti.

Ban, ABD Senatosu nun Merkezi Haberalma Teşkilatı nın (CIA) işkencelerini içeren raporu hakkında Karanlık alanlarda neler yapıldığı aydınlatılarak bu işkenceyi durdurmalıyız dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

1 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

2 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

3 Karabük'teki trafik kazası

Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

4 Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

5 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

6 Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

İnşaat işçisi elektrik çarpması sonucu yaralandı

7 İnşaat işçisi elektrik çarpması sonucu yaralandı

Çatı yangınını itfaiye ekipleri söndürdü

8 Çatı yangınını itfaiye ekipleri söndürdü

'Bizim Rabiamız var' türküsünü Afrin'deki Mehmetçik için okudu

9 'Bizim Rabiamız var' türküsünü Afrin'deki Mehmetçik için okudu

Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

10 Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı