Mevlana iki zümreden bizardır

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İki kişiden, iki zümreden bizardır Hazreti Mevlana. Biz de bizarız dedi.\r\n

Mevlana iki zümreden bizardır
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İki kişiden, iki zümreden bizardır Hazreti Mevlana. O, kendisini popüler kültürün, ticari bir tüketim metaı haline getirenlerden bizardır. Biz de bizarız. O, kendisini İslam ın dışında başka bir yerde konumlandıran ilahi aşkı bir tarafa bırakan hümanist ideolojilere payanda kılan tüm insanlardan bizardır. Biz de bizarız dedi.

Görmez, , Hz. Mevlana nın 741. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi nde düzenlenen törende, Hz. Mevlana nın mesnevisinin bir aşk ilmihali olduğunu söyledi.

Mesnevi nin Kuran ı Kerim ve sünnetle yoğrulmuş bir aşk ilmihali olduğunu ifade eden Görmez, bu aşk ilmihalinde Hz. Mevlana nın varlık aleminde, en büyük müjdenin, en büyük şan, şeref, rütbe ve makamın Allah a kulluk olduğunu haykırdığını belirtti.

Görmez, Hz. Mevlana nın Bizarım yani şikayetçiyim diye başlayan meşhur bir rubaisi olduğunu vurgulayarak, Eğer bugün Hz. Mevlana hayatta olsaydı bizarım diye başlayan, bizarım diye biten pek çok rubaiyi kaleme alırdı dedi.

Mevlana iki zümreden bizardır

Hz. Mevlana nın bugün 2 konudan dolayı bizar olduğunu anlatan Görmez, şunları kaydetti:

İki kişiden, iki zümreden bizardır Hazreti Mevlana. O, kendisini popüler kültürün, ticari bir tüketim metaı haline getirenlerden bizardır. Biz de bizarız. O, kendisini İslam ın dışında başka bir yerde konumlandıran ilahi aşkı bir tarafa bırakan hümanist ideolojilere payanda kılan tüm insanlardan bizardır. Biz de bizarız. Kanaatimce bugün üç  Mevlana var. Biri özlediğimiz Mevlana, biri gizlediğimiz Mevlana, biri de biraz sonra icraını izleyeceğimiz semaya hapsettiğimiz, izlediğimizMevlana.

Özlediğimiz, gizlediğimiz ve izlediğimiz Mevlana...

Görmez, konuşmasını şöyle devam etti:

Nezaketin, hakkın, hakikatin, adaletin, merhametin, şefkatin kaynağı olan İslam ın kabalıklarla anıldığı zamanlarda özlüyoruz Mevlana yı. Her şeyde merhamet üzerinden bağ kuran, merhametin gölü Peygamberimizin adını vahşetlerine bahane yapanları gördükçe özlüyoruz Mevlana yı. Barışın kendisi, huzurun mayası olan İslam ın görüntüsünün eli kanlı cahillerin kof sloganlarıyla, kalbi kararmış zalimlerin fotoğraflarıyla kirletildiği tuzaklardan geçerken özlüyoruz Mevlana yı. Tıpkı dün Pakistan da onlarca genç evladımızın vahşice öldürdüğünü izlerken özlediğimiz gibi Mevlana yı... Rahmet diliyoruz hepsine.

Bencilliklerin iyilikleri boğduğu, hoyratlıkların nitelikleri yıktığı, garaz ve tarafgirliğin samimiyeti öldürdüğü çağda gönlümüzün ufkuna bir güneş diye bekliyoruz, hasretlerimizin toprağına bir yağmur olsun diye özlüyoruz Mevlana yı. Dergahına gelen sarhoşun kendisine değil, sarhoşluğuna şefkat eden nezaketiyle şarabı o içmiş ama siz sarhoş olmuşsunuz diye insanın cevherini göremeyenleri uyandırışı ile özlüyoruz Mevlana yı. Bir de gizlediğimiz Mevlana var. Dini Allah a has kılmaktan uzaklaştığımız zamanlarda namazı ve niyazı Mevlana hoşgörüsünün siperine atıp unutturduğumuz kurnazlıklarımızda gizliyoruz Mevlana’yı. Kur’an ın kendisinin incelikli sözlerini eğip büküp, Kur’an yerine koyduğumuz tuhaf dindarlıklarda gizliyoruz Mevlana yı. Sünnet-i seniyyeyi hayatının önceliği bilen saf kul, duru insan Mevlana üzerinden peygamberce yaşamak yerine, hevesince yaşamayı teşvik eden pembe propagandalarda gizliyoruz Mevlana yı. Bir de izlediğimiz  Mevlana var ki; o da sadece semaya indirgeyerek düğünlerde ve derneklerde izlemeye kalkıştığımız ve bu şekilde onu bizar kıldığımızMevlana.


EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Samsun'da Erva bebeğin dramı

2 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

4 Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

Hakem 'penaltı' dedi

5 Hakem 'penaltı' dedi

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

6 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

7 Doğan Medya Grubu satıldı

Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

8 Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

9 Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

10 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor