Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

UMEM Beceri Projesi nden 170 bin kişi yararlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, UMEM Beceri 10 Projesi ile 2009 dan bugüne kadar 170 binden fazla kişinin yararlandığını ve 235 milyon lira kaynak harcandığını bildirdi.\r\n

UMEM Beceri Projesi nden 170 bin kişi yararlandı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi ile 2009 dan bugüne kadar 170 binden fazla kişinin yararlandığını ve 235 milyon lira kaynak harcandığını bildirdi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UMEM Beceri 10 Projesi ile işverenlerin nitelikli eleman bulamama sorununun çözüldüğünü söyledi.

Bu projeyle aradığı elemanı bulamayan işverenin dilerse kendi işyerinde bu elemanı yetiştireceğini belirten Bakan Çelik, dilerse de belirli bir eğitim aldıktan sonra işyerinde işbaşı eğitim yaptırabileceğini ifade etti.

Çelik, projenin işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla 2010 da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, TOBB, TOBB ETÜ ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde geliştirilen işbirliğinin ürünü olduğunu aktardı.

Projeyle özellikle sanayi, mesleki ve teknik eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin artırıldığını, ihtiyaç duyulan nitelikli işgücü talebinin de karşılandığını kaydeden Bakan Çelik, proje kapsamında sanayi, hizmet ve tarım alanlarında teorik eğitim ve işbaşı eğitiminin birlikte verildiğini dile getirdi.

Projeden 171 bin 156 işsiz vatandaşımız yararlandı

Çelik, İşsizlerimizi İŞKUR tarafından finanse edilen UMEM Eğitim Programlarına katılmaya davet ediyoruz diyerek, Eğitime katıldığınız her gün için 25 lira cep harçlığını, iş kazası ve meslek hastalığıyla genel sağlık sigorta primlerini İŞKUR ödüyor. Bu kurslar sayesinde hiçbir harcama yapmadan üstüne bir de para alarak hem meslek öğreniliyor hem de işyerlerinde uygulama yapma fırsatı bulunuyor ifadelerini kullandı.

İşverenlerin nitelikli eleman bulamama sorununa çözüm getirdiklerini vurgulayan Bakan Çelik, şunları söyledi:

Bu projeyle işverenimiz sıfır maliyetle aradığı vasıfları edinmiş, nitelikli işgücüne kavuşmuş işsizimiz de meslek öğrenecek. İşverenlerimiz, bağlı olduğu oda aracılığıyla talebini İŞKUR a iletsin ve ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücüne kavuşmak için sağlam bir adım atsın. İŞKUR un düzenlediği ve mayıs ayının başında yenilenen protokolle projenin yeni bir ivme kazanması bekleniyor.

İşverenimizin aradığı elemanı kendi işyerinde yetiştirmesini sağlayan bu programlardan 2009 dan bugüne kadar 170 binden fazla kişi yararlandı ve bunların yüzde 60 dan fazlası işe yerleştirildi. Söz konusu programa bu zamana kadar 235 milyon lira kaynak harcandı. Ayrıca 17 bin 500 e yakın kurs programdan 105 bin 902 si erkek, 65 bin 254 ü kadın toplam 171 bin 156 işsiz vatandaşımız yararlandı. Katılanların yarısının kadın olduğu bu programdan 2014 yılının başından Kasım ayının sonuna kadar yaklaşık 48 bin kişi faydalandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yönetim sessiz taraftar tepkili

1 Yönetim sessiz taraftar tepkili

Samsunda iş kazası

2 Samsun'da iş kazası!

Samsun dahil 3 ildeki FETÖ operasyonunda şok ayrıntı

3 Samsun dahil 3 ildeki FETÖ operasyonunda şok ayrıntı!

Bir gözaltı ve bir gerçek

4 Bir gözaltı ve bir gerçek...

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta MHP daha da güçlenecek

5 MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta: 'MHP daha da güçlenecek'

Liderimizin emirlerine amadeyiz

6 Liderimizin emirlerine amadeyiz

Kritik haftalar

7 Kritik haftalar

Samsunda meslektaşlarını yaralayan kişiye polis şefkati

8 Samsun'da meslektaşlarını yaralayan kişiye polis şefkati

ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

9 ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz Elimiz kuvvetlendi

10 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Elimiz kuvvetlendi'