“SAMSUNUMUZA YAKIŞMIYOR”

Samsun’un Bafra ilçesinde, Vali İbrahim Şahin’in de katılımıyla okul idarecileri ile değerlendirme toplantısı yapıldı. “Adım Adım Başarıya” projesi okul idarecilerine anlatıldı. \r\n

“SAMSUNUMUZA YAKIŞMIYOR”
Bafra, Alaçam, Yakakent, 19 Mayıs ilçelerinde bulunan okulların idarecilerinin bir araya geldiği toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun İl Milli eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Bafra İlçe Kaymakamı Halis Arslan, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve çok sayıda okul yöneticisi katıldı. Bafra Gençlik İlçe Spor Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşması yapan Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, değerlendirmelerde bulundu.
GİRGİN: “ÖĞRENCİ ÖĞRENCİLİĞİNİ, ÖĞRETMEN ÖĞRETMENLİĞİNİ BİLECEK”
Girgin, okul idarecilerine hitaben yaptığı konuşmasında, “Tüm çalışmalarımızın temelinde öğrencilerimiz olmalı. Her yerde sorunlar olabilir, sorunları büyütmemek lazım. Disiplin olmalı. Öğrenci öğrenciliğini, öğretmen öğretmenliğini bilecek. Bir başarısızlık varsa suçluyu aramak değil, bu başarısızlığı ortaya çıkaran sebepler üzerinde yoğunlaşmalıyız. Mutlaka velilerimizi okula çekmemiz gerekiyor. Hayırsever vatandaşlarımızı sık sık ziyaret edeceksiniz, yalnız onları hayırsever olduğuna pişman etmeyeceksiniz. Herkes kendi işini yaparsa ülke zaten kurtulur. Okullarımızda bir hareket bir sinerji istiyoruz. Sizler olmasanız da sınıflarımızda sınavlar yapılır. Biz ne yapabiliriz, farklı hangi projeleri geliştirebilir, nasıl çocuklara faydalı olabiliriz bunları düşünmelisiniz. Hepinize güveniyorum, ülkenin geleceği sizlere bağlı dedi. 
VALİ: “SAMSUNUMUZA YAKIŞMIYOR”
Girgin’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun’un, Türkiye de eğitim noktasında 30’lu sıralarda yer aldığını, bunun da Samsun’a yakışmadığını vurguladı. Okul idarecilerine hitaben konuşmasını sürdüren Vali Şahin, “Biz kendimize iki yıllık hedef koyduk ve bu iki yıl içerisinde Samsun un ilk 10’da olması için çalışması ortaya koyacağız. Bunda da sizlerin marifeti olacak. Sizlere katkı sağlayacağız, sizlere destek olacağız, sorunları ortadan kaldıracağız. Siz de birlikte çalıştığınız öğretmenle, öğrenciyle eğitim eksikliğini ortadan kaldıracağız ve daha iyi noktalarda olacağız. Türkiye nin daha iyi noktada olması özellikle Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde kendimize koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmemiz adına bu binanın baş mimarları sizler olacaksınız. Eğer sizler çocuklarımızı iyi yetiştirmezseniz, bu ciddi bir kan kaybına neden olacak. Bizden daha iyi eğitimi olanlar bizleri geçecekler. Sınıfta çocuklara verilen derslerin dışında mutlak surette öğrencilerimizi yetiştirmemiz, farklı bilgilerle onları donatmamız gerekiyor. Şayet bunları sağlayamazsak çocuklarımıza vermemiz gerekenleri verememiş oluruz. Çocukları iyi şeylerle meşgul etmezsek başta sentetik uyuşturucular olmak üzere yanlış, olumsuz, kötü şeylerle zamanlarını dolduruyor ve eriyorlar. Son dönemlerde -bunu Samsun için söylemiyorum- artık öğretmenler ve okul yöneticileri okul yönetmiyor, biraz öğrenciler okulu yönetmeye başladılar. Hatta öğretmenleri de öğrenciler yönetmeye başlıyor. Böyle bir yapıda bizim verimli olma şansımız olmaz. Onun için başta siz okul yöneticileri bünyenizde çalıştırdığınız öğretmenleri, o öğretmenlerimizin de öğrencileri çok iyi motive etmesi, yönlendirmesi, biraz otorite, biraz saygı ve sevgiyle karışık bir şekilde bu yapıda yerimizi almamız lazım. Türkiye eğitim konusunda çok fazla deneyler yaptı. ‘Hangi yöntemi uygulasak daha iyi olur, hangi yöntemi uygulasak daha başarılı olur’ diye bazı konularda yanlış da olsa düzenli ve kararlı gitmekte yarar var. Eğitimde uygulanacak metotları çok önemsiyorum. Çocuklarımızı bireysel sporla meşgul edelim. Çünkü geleceği böyle aydın hazırlayacaklar” şeklinde konuştu.
Toplantıda daha sonra, “Adım Adım Başarıya” projesi okul idarecilerine anlatıldı. 

İHAEN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

5 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Yaşam savaşını kaybetti

6 Yaşam savaşını kaybetti

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

7 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

8 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

9 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Şaşırmayın!..

10 Şaşırmayın!..