600 KADININ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Samsun da öğretmenlikten emekli olduktan sonra Kadınları Güçlendirme ve Destekleme Derneğini kuran 63 yaşındaki Sefa Öz, açtığı kursta 600 kadının kendi el becerileriyle para kazanmasını sağladı\r\n

600 KADININ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
Samsun un İlkadım İlçesi nde öğretmenlikten emekli olduktan sonra Kadınları Güçlendirme ve Destekleme Derneğini kuran 63 yaşındaki Sefa Öz, İlkadım Belediyesi nin desteğiyle açtığı kursta 600 kadının kendi el becerileriyle para kazanmasını sağlıyor. El örgüsü, makine örgüsü, koza çalışması, mefruşat, el nakışı ve din eğitimi dersleri alan kursiyerlerden 21 i de eğimlerini tamamlayarak halk eğitim merkezlerinde öğretici olmaya hak kazandı.
YILLAR ÖNCE TASARLANAN PROJE
Sefa Öz, bugüne kadar 600 kadının eğitim gördüğü kursun 3 yıl önce açıldığını söyledi.
Amacının, çocuklarını okutan annelerin, gönül rahatlığıyla çocuklarına harçlık verebilmeleri olduğunu bildiren Öz, Anneler bir şey öğrenirse çocukların daha mutlu olacağını bildiğimden yıllar önce kafamda tasarladığım bir projeydi bu. Emekli olduktan sonra bu projemi hayata geçirdim dedi.
DİNİ EĞİTİM DE ALIYORLAR
Yirmi yıl sınıf öğretmenliği yaptığına değinen Öz, Burada kadın ne istiyorsa, örgü, el nakışı, mefruşat, el becerileri neye uygunsa her konuda eğitiyoruz. El örgüsü, makine örgüsü, koza çalışması, mefruşat, el nakışı gibi becerilerin yanı sıra Kur an-ı Kerim okumayı öğreniyorlar, namazın kuralları ve din eğitimi alıyorlar diye konuştu.
ÜÇ YILDA 600 ÜYEYE ULAŞTI 
Kursa kayıt yaptırmak isteyenlerin adresi, medeni durumu, maddi durumu, yol durumu, çocuklarını okutup okutmadığı gibi kriterlerin göz önüne alındığını dile getiren Öz, 2011 yılından itibaren 600 üyemiz oldu. Bunlardan 21 öğretmen yetiştirdim, hepsi bugün maaşlı ders veriyorlar halk eğitim merkezinde. Ben de sınıf öğretmenliğinden emekliyim, kurs için gittiğim halk eğitim merkezi imtihanlarına girerek kalfalık belgesi aldım. Arkadaşlarımı daha bilinçli eğitiyorum ifadelerini kullandı.
ÇOĞU DEPRESYON İLAÇLARINI BIRAKTI 
Kursiyerleri çoğunun depresyon ilaçlarını bıraktığını anlatan Öz, kursiyerlerin Burası olmasaydı ben ne olurdum şeklinde konuştuklarına vurgu yaptı. Özellikle çocukların bu durumdan mutlu olduğunu anlatan Öz, Anneleri bir şey kazanıp evlerine getirdikleri zaman mutlu oluyorlar. Parayı babadan isteyemeyiz biz. Anne de sıkıla sıkıla babaya gider. Bir arkadaşımız var iki çocuğu olan, Bu kursa gelene kadar eşim ayakkabılarını evde giymezdi. Alt kata iner orada giyerdi. Kapıyı vurur giderdi. Şimdi ben burada para kazanıyorum. Eşimden para istemiyorum. Eşim bizi kucaklamadan gitmiyor dedi. Çünkü adamcağız, cebinde parası yok diye o mahcubiyetle alt katta ayakkabılarını giyiyormuş diye konuştu.
PSİKOLOJİK AÇIDAN RAHATLADIM
Kursiyerlerin hacı anne diyerek seslendiği 82 yaşındaki Nazife Kabadayı ise 12 yıl önce eşini kaybettiğini, yalnızlığını ve sıkıntılarını kurstaki arkadaşlarıyla paylaşarak azalttığını açıkladı. On yıl önce 3 kızının en büyüğünü kaybeden Ayşegül Akgün de kızının yaşamını yitirmesinin ardından psikolojik tedavi gördüğünü söyledi. Kursa katıldıktan sonra psikolojik açıdan rahatladığını dile getiren Akgün, Çok ilaç kullandım, artık o ilaçları bırakmak istiyorum. Burada kendimi iyi hissediyorum. Bazı ilaçlarımı bıraktım. Çok moral oluyor bana burası. Kur an-ı Kerim okumayı da öğrendim dedi.
İlkadım Müftülüğünce kursta öğretici olarak görevlendirilen Zekiye Atmaca, 3 aydır kadınlara Kur an-ı Kerim okuma, ilmihal, siyer ve diğer dini konularda eğitim verdiğini kaydetti.
Atmaca, Peygamberimizin hayatından örnekler vererek kadınlarımıza manevi destek veriyoruz. Namaz, oruç eğitimi veriyoruz. Manevi yönden sorunları olanlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sadece Kur an okuma değil manevi olarak da yardımcı oluyoruz açıklamasında bulundu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

4 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

5 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

6 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

Ağır ceza geliyor

7 Ağır ceza geliyor

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

8 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

9 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Kaybedersek canımız yanar

10 Kaybedersek canımız yanar