Her zaman mazlumların yanında olduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Katar ın bugüne kadar hiç ayrı düşmediğini belirterek, Her zaman dayanışma içerisinde dünya mazlumlarının yanında olduk dedi.\r\n

Her zaman mazlumların yanında olduk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Katar bugüne kadar hiç ayrı düşmedi. Her zaman birlikte olduk, her zaman dayanışma içerisinde olduk ve her zaman da dünya mazlumlarının yanında olmayı ortak paydamız olarak belirledik. Bundan sonraki süreçte yine bu kararlılığımızı aynı şekilde sürdüreceğiz dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye ye çalışma ziyaretinde bulunan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, mutabık kalınan konulardaki anlaşmaların imza törenine başkanlık ettiler ve basın açıklamasında bulundular.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti arasında askeri işbirliği anlaşması, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Haman Ali Al Attiyah tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti arasında Yüksek Stratejik Komite kurulmasına ilişkin ortak mutabakat da Erdoğan ve Temim tarafından imza altına alındı.

İmza töreninin ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerli dostum, kardeşim diye hitap ettiği Katar Emiri Şeyh Temim’i Türkiye’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şeyh Temim ile gerek baş başa gerekse heyetlerarası görüşmelerde Türkiye - Katar arasındaki ilişkinin sürecini ele aldıklarını, bugüne kadar gelinen noktayı siyasi, ekonomik ve ticari alanda verimlilik açısından değerlendirdiklerini, gelecek dönemdeki hedefleri ve atılacak adımları konuştuklarını anlattı. 

Görüşmelerde askeri alanda neler yapabileceğinin de gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, iki ülke arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşmasının da bu görüşmelerin neticesi olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, askeri alandaki anlaşmayla gelecek dönemde iki ülkenin beraber yapabileceklerinin açık ve net olarak ortaya konulduğunu belirtti.

Şeyh Temim ile imza altına aldıkları Yüksek Stratejik Komite kurulmasına yönelik mutabakat zaptının önemine işaret eden Erdoğan, Bu konuda, bundan sonraki süreçte, gerek bakanlarımızın gerekse Emir ve Cumhurbaşkanı olarak aramızdaki ilişkileri çok daha detaylı, çok daha farklı şekilde sürdüreceğiz ve atacağımız adımlar geleceğe yönelik her iki ülkenin de gerek ulusal, gerek bölgesel, gerekse uluslararası bazda neler olabileceğinin bir teminatıdır dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevleri sırasında Arap ve İslam dünyası ile atılan olumlu adımlar olduğuna vurgu yaparak, Bu adımlarda Türkiye ve Katar bugüne kadar hiç ayrı düşmedi. Her zaman birlikte olduk, her zaman dayanışma içerisinde olduk ve her zaman da dünya mazlumlarının yanında olmayı, ortak paydamız olarak belirledik. Bundan sonraki süreçte yine bu kararlılığımızı aynı şekilde sürdüreceğiz diye konuştu.

Şeyh Temim ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde Irak, Suriye, Filistin, Libya, Tunus ve Kıbrıs’taki gelişmeleri ele alma imkanı bulduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konulardaki çalışmaların da kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari faaliyetlere de değinerek, şöyle konuştu:

Ülkemizin birçok yatırımlarında, artık Katarlı iş adamlarının Türkiye’ye yönelik kararlı adımlarını görüyoruz. Katar’ın bu noktadaki iradesini çok açık, net görüyoruz. Bundan dolayı da memnuniyetimizi ifade etmek isterim. Türk işadamlarının da Katar’da bugüne kadar 15 milyar dolarlık bir yatırımının olduğunu ele aldığımızda, Katar yönetiminin ne kadar işadamımıza, girişimcilerimize sıcak baktığını göstermesi bakımından bu da önem arz ediyor. Şu anda aramızdaki ticaret hacmi bizleri tatmin eder noktada değil, henüz ortalama olarak 600 milyon dolar civarında. İstiyoruz ki burada milyar dolarları inşallah konuşmaya başlayayım, Bu ticaret hacmini buralara çıkartabilirsek bu çok çok daha iyi olacak, güzel olacak. Bugün atılan imzalar Türkiye-Katar arasındaki süreci çok daha verimli kılacak imzalardır. Bu imzaların da ülkelerimiz için, halklarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Sani: İlişkilerimiz kardeşlik boyutundan öteye geçti

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani de Cumhurbaşkanı Erdoğan a ve hükümete misafirperverliği için teşekkür ederek, Değerli kardeşim Erdoğan, Türkiye-Katar ilişkileri kardeşlik boyutundan öteye gitti, büyük ivme kazandı. Bugün gerek savunma gerekse Yüksek Stratejik Komite kurulmasına ilişkin imzaladığımız anlaşmalar bunu gösteriyor dedi.

Türkiye ye yatırıma devam edeceklerini ve Türk yatırımcıları da özellikle dünya kupası için Katar da yatırım yapmaya beklediklerini ifade den Al Sani, Türkiye ile ayrıcalıklı ve stratejik bir dostluğa sahibiz ifadesini kullandı.

Türkiye ile yapacakları askeri işbirliğinin de kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Al Sani, Türkiye nin deneyimli ordusu, Katar ordusunun gelişmesine katkıda bulunacaktır diye konuştu.

Bölgesel konularda işbirliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde önemli bölgesel konuları ele aldıklarını belirten Al Sani, iki ülkenin dış politika ile ilgili konularda aynı görüşü paylaştıklarını vurguladı.

Görüşmede Suriye deki iç savaş, Irak taki son durum, Yemen deki gelişmeler ve Filistin meselesi gibi önemli konuları ele aldıklarını ifade eden Al Sani, şöyle devam etti:

Filistin halkının kendi haklarına ve özgürlüğüne kavuşmasının zorunlu olduğundan bahsettik. Suriye de yaşanan trajediyi ele aldık, ilk baştan beri Suriye de ciddi sorun çıkaracağını söyledik, çok tehlikeli organizasyonların çıkacağından bahsettik. Biz her daim çözümden yanayız ama önümüzde bir çözüm görünmüyor. Suriye de halkın yanında yer alan tüm tarafların bu sorumluluklarını ciddi şekilde almaları gerekiyor.

Irak ta bir takım tehlikeli örgütlerin ortaya çıkmasının sebebinin, geçmişte Irak yönetimince sergilenen bazı yanlış tutumlar olduğunu belirten Al Sani, yeni hükümetin daha başarılı olacağına inandığını söyledi.

Al Sani ayrıca Yemen deki gelişmeleri de ele aldıklarını ve bu ülkedeki durumun bölgesel anlamda tehlikeli boyuta ulaştığını vurguladı.

Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim, açıklamalarının ardından tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi.

Basın toplantısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye nin Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın katıldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da sevindiren gelişme

1 Samsunspor'da sevindiren gelişme

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

2 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

3 Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

4 Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

5 Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

6 Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

7 Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

8 Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı: Müdür odaları vali odası gibi

9 Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı: Müdür odaları vali odası gibi

Samsun'da yaşlı adam evinde ölü bulundu

10 Samsun'da yaşlı adam evinde ölü bulundu