Dünyada 2014 böyle geçti

2014 te dünyada savaş, çatışma, terör saldırıları yaşanırken, Suriye deki iç savaş, IŞİD terör örgütünün saldırıları ve Ukrayna daki çatışmalar dünya gündeminde öne çıktı.\r\n

Dünyada 2014 böyle geçti
2014 te dünyanın farklı bölgelerinde savaş, çatışma, siyasi kriz, terör saldırıları ve doğal afetler yaşanırken, Suriye deki iç savaş, IŞİD terör örgütünün saldırıları ve Ukrayna daki çatışmalar dünya gündeminde öne çıktı.

İsrail in Gazze ye saldırıları, Mısır da darbe karşıtlarının yargılanması, Irak, Afganistan, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde yaşanan çatışma ve terör olayları ile Batı Afrika ülkelerinde 6 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Ebola salgını, yıla damga vuran diğer olaylar oldu.

Suriye deki iç savaş 2014 yılında da devam ederken, ülkedeki çatışmalarda ölenlerin sayısı 200 bini geçti, 3,3 milyon Suriyeli ise sığınmacı durumuna düştü.

Dikkat çekici bir diğer gelişme de Ukrayna da yaşandı. Ukrayna hükümetinin Avrupa Birliği ile yapacağı ortaklık anlaşmasını askıya alması üzerine başlayan protestolar kısa sürede siyasi krize dönüştü. Hükümet yanlıları ve karşıtları arasında yaşanan gerilim Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç in devrilmesiyle sonuçlanırken, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ülkenin doğusunda ve Kırım da bağımsızlık ilan etti. Kırım parlamentosu, Başbakan Anatoliy Mogilev i görevden alarak yerine Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov u atadı ve bağımsızlık referandumu kararı aldı.

 Kırım da Rusya ya bağlanma konusunda silahların gölgesinde yapılan referandumdan yüzde 96,7 oranında evet oyu çıktı. Uluslararası kamuoyu tarafından hukuk ihlali olarak nitelendirilen referanduma usulsüzlükler damga vururken Kırım Seçim Komisyonu katılımın yüzde 83,1 olduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım ın Rusya ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması anlaşmasını imzaladı.  Böylelikle, Kırım ve Sivastopol resmen Rusya ya bağlandı. Başta AB ve ABD olmak üzere uluslararası kamuoyu Kırım ın ilhakına sert tepki gösterdi. Rusya ya yaptırım kararı alan AB, Rus gazını Avrupa ya aktarması düşünülen Güney Akım projesini iptal etti.

Yılın ilk üç ayında meydana gelen başlıca gelişmeler şunlardı:

5 Ocak

- ABD nin kuzeydoğusunda son 20 yılın en soğuk kışının yaşanmasına neden olan Herkül fırtınasında 16 kişi hayatını kaybetti.

- Portekizli efsane futbolcu Eusebio, 71 yaşında hayatını kaybetti. Kara Panter lakaplı futbolcu, 1965 yılında Avrupa da yılın futbolcusu seçilmişti.

- Suriye de 40 gün önce kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün ün kurtarılması için MİT devreye girdi. Aygün, MİT in Dış Operasyonlar Başkanlığına bağlı 8 kişilik tim eşliğinde Cilvegözü Sınır Kapısı ndan Türkiye ye geldi.

6 Ocak

- Çin in batısındaki Şici kasabasındaki Beyda Camisi nde anma merasimi için toplanan Müslümanlara çörek dağıtılırken medyana gelen izdihamda 14 kişi öldü, 4 ü ağır 10 kişi yaralandı.

7 Ocak

-  Suriye deki kimyasal silah stokların ilk bölümü Lazkiye Limanı ndan ticari bir gemiye yüklenerek Rus ve Çin savaş gemilerinin eşliğinde imha edilmek üzere uluslararası sulara doğru yola çıktı. Suriye yönetimi, Guta ya düzenlenen kimyasal saldırının ardından ABD müdahalesinin gündeme gelmesi üzerine kimyasal silahlarını imha etmeyi kabul etmişti.

11 Ocak

- İsrail in 2006 yılından beri bitkisel hayatta olan eski başbakanı Ariel Şaron 85 yaşında öldü. İsrail ordusunda görevliyken 1973 yılında siyasete atılan Şaron, Savunma Bakanı olarak görev yaptığı 1982 Lübnan Savaşı sırasında kadın ve çocuklar dahil 3 binden fazla Filistinlinin katledildiği Sabra ve Şatilla katliamlarından sorumlu tutuluyordu.

- Çin’in güneybatısındaki eski Tibet şehri yandı. Turistlerin ilgi odağı Dukezong’da çıkan ve yaklaşık 10 saat süren yangında, yüzlerce bina kül oldu.

13 Ocak

- 2014 “Golden Globe” (Altın Küre) Film ve Televizyon ödüllerini kazananlar belli oldu. Leonardo DiCaprio, Müzikal-Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. En İyi Yönetmen ödülünün sahibi Gravity filmiyle Alfonso Cuaron oldu, American Hustle filmi de gecenin kazananları arasında yer aldı.

- Endonezya nın batısında faaliyete geçen Sinabung yanardağında patlamalar arttı. Patlamalar nedeniyle 25 binden fazla kişi tahliye edildi. Yaklaşık 100 yıldır uyuyan yanardağ, Eylük 2013’te kül ve gaz püskürtmeye başlamıştı.

14 Ocak

- BM, 185 gündür Esed güçlerinin ablukası altında bulunan ve yardım malzemesi ulaştırılamayan Yermuk Mülteci Kampı ndaki yetersiz beslenme koşullarından büyük kaygı duyulduğunu açıkladı.

15 Ocak

- Mısır da ordunun yönetime el koyması sonrasında Hazırlık Komisyonu tarafından hazırlanan 247 maddelik anayasa taslağı halk oyuna sunuldu. Mısır Yüksek Seçim Kurulu nun açıklamasına göre, yüzde 38,6 oranında katılımın olduğu referandumdan yüzde 98 le evet kararı çıktı. 3 Temmuz 2013 teki askeri darbenin ardından, 2012 yılında halk oylamasıyla kabul edilen anayasa askıya alınmış ve ülkedeki siyasi sürece ilişkin yeni bir yol haritası belirlenmişti.

16 Ocak

- Yunanistan da geçen yıl parlamentoda kabul edilen, 240 İmam Yasası na ek olarak, Batı Trakya daki devlet okullarında eğitim gören azınlık mensubu ailelerin çocuklarına Kur’an-ı Kerim ve din dersinin Yunan dilinde öğretilmesini öngören yasa çerçevesinde, Yunan devleti tarafından tayin edilen din adamları görevlerine başladı.

17 Ocak

- ABD Başkanı Barack Obama, NSA nın istihbarat yöntemlerine dair planladığı reformları açıkladı. Obama, hükümetin milyonlarca Amerikalının telefon verileri üzerindeki kontrolünün sınırlanması ve dinleme kayıtlarının ancak mahkeme kararı ya da gerçekten acil bir durumda incelenebilmesi talimatı verdi.

18 Ocak

- Suriye nin başkenti Şam daki Yermuk Mülteci Kampı nda açlıkla mücadele eden Filistinliler için aralıksız yapılan yardım çağrılarının ardından, gıda malzemesi taşıyan BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu na (UNRWA) bağlı ilk ekip kampa girdi. Çatışmalar nedeniyle nüfusu 600 binden 20 bine kadar düşen kamptaki yardım dağıtma işlemi, sokakların dar ve yıkılmış olması nedeniyle küçük kamyonetlerle yapıldı.

- Afganistan da bir lokantaya düzenlenen intihar saldırısında aralarında IMF nin Afganistan daki temsilcisi Vabel Abdallah ın da bulunduğu 14 kişi hayatını kaybetti.

- Hindistan’ın Mumbai Müslüman Davudi Buhra topluluğunun lideri olan Syedna Muhammed Burhaneddin’in ölümü nedeniyle toplanan kalabalığın yol açtığı izdihamda 18 kişi öldü, en az 40 kişi yaralandı.

19 Ocak

- Anadolu Ajansı, Suriye de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen fotoğrafları yayımladı. Suriye ordusunda 13 yıl askeri polis olarak görev yapan bir kişinin çalışma arkadaşlarıyla birlikte iki yıl boyunca çektiği 55 bin kare fotoğraf, 11 bin kişinin Esed rejimi  tarafından gözaltındayken sistematik işkence altında öldürüldüğünü ortaya koydu. Fotoğraflar, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

20 Ocak

- İran ın nükleer programına ilişkin İran ile P5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013 te Cenevre de imzalanan geçici anlaşma yürürlüğe girdi. ABD, anlaşma gereği, Tahran a yönelik yaptırımları hafifletme kapsamında bu ülkenin ham petrol ihracatını azaltmaya dönük çabalara ara verdiğini açıkladı. Anlaşmayla, İran ın petrol gelirlerinden elde ettiği ve yurt dışındaki bankalarda bloke edilmiş 4,2 milyar dolarlık kısmının ülkeye girişine izin verildi.

21 Ocak

- Uluslararası Çalışma Örgütü, 2014 yılı Küresel İstihdam Trendleri Raporu’nu yayınladı. Raporda, 2013 sonu itibariyle küresel düzeyde bir önceki yıla göre 5 milyon yeni işsiz oluştuğu ve toplam işsiz sayısının 202 milyon kişiye ulaştığı belirtildi.

22 Ocak

- Suriye deki iç savaşa çözüm bulmayı amaçlayan Cenevre-2 Konferansı, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi’nin arabuluculuğunda İsviçre nin Montrö kentinde başladı. İç savaşın başlamasının ardından muhalifler ve rejim temsilcilerinin ilk kez yüz yüze geldiği konferansın açılışı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un konuşmasıyla yapıldı.

26 Ocak

- Filipinler hükümetiyle isyancı Moro İslami Kurtuluş Cephesi, ülkenin güneyinde yıllardır süren ve on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği çatışmalara son vermeyi hedefleyen belge üzerinde anlaştı.

27 Ocak

- Resmi ziyaret için Türkiye ye gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Gül, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Fransa nın özellikle Sayın Cumhurbaşkanı Hollande ile müzakere sürecimize baktığı olumlu tavırdan dolayı teşekkür etmek istiyorum dedi. Hollande, bir gün sonra ziyaret ettiği Galatasaray Üniversitesi’nde sanatçı Candan Erçetin e edebiyat ve sanat nişanı verdi.

- Google ile Samsung, 10 yıl geçerli olacak uluslararası patent lisans anlaşması imzaladı. İki şirket, patent ihlalleri gerekçesiyle çok sayıda davada karşı karşıya gelmişti.

- 56. Grammy Ödülleri Los Angeles ta düzenelen törenle sahiplerini buldu. Daft Punk ikilisi, Yılın Albümü ve Yılın Kaydı ödülleri ile En İyi Pop Grup Performansı ve En İyi Dans/Elekronik Albümü nün sahibi oldu. 1996 Yeni Zelanda doğumlu şarkıcı ve söz yazarı Ella Yelich O Connor, “Royals” adlı parçasıyla Yılın Şarkısı ödülünü kazandı.

28 Ocak

- Dönemin Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, hükümetin 21 Ocak’ta Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması görüşmelerini askıya aldığını açıklaması sonrasında başlayan protestoların büyümesi üzerine, krizin barışçıl yollarla çözümü için istifa ettiğini açıkladı. Ukrayna Parlamentosu, 16 Ocak ta kabul edilen ve demokratik olmadığı gerekçesiyle meydanlardaki protestoların artmasına neden olan 11 yasayı iptal etti.

30 Ocak

- Ukrayna Parlamentosu’nda, hükümet karşıtı gösterilerde gözaltına alınan ya da tutuklu bulunanlar için genel af getiren yasa kabul edildi.

- Fransız Alpleri ndeki Meribel de 29 Aralık ta kayak yaparken düşerek başını taşa çarpan ve ağır yaralanan efsanevi Formula 1 pilotu Michael Schumacher i yapay komadan uyandırma süreci başladı.

- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2013 istatistiklerini açıkladı. Türkiye nin, dava başvuru sayısı bakımından ikinci sıradan beşinci sıraya gerilediği belirtildi.

31 Ocak

- Suriye’de iç savaşa siyasi çözüm arayan, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi’nin arabuluculuğunda 8 gün süreyle BM Cenevre ofisinde devam eden barış görüşmelerinin ilk turu sona erdi. İbrahimi, Suriye rejimi ve muhalefeti arasındaki görüşmelerde taraflar arasında büyük görüş ayrılıkları olduğunu ancak çok küçük de olsa ortak bir zemin gözlemlediğini belirterek, rejim ve muhalefete, görüşmelere üzerinde anlaştıkları ortak bir gündemle 10 Şubat ta devam edilmesini önerdiğini söyledi.

2 Şubat

- Tayland ta halk, muhalefetin boykot ettiği tartışmalı genel seçim için sandık başına gitti ancak hükümet karşıtı grupların engellemeleri ve bazı seçim görevlilerinin istifa etmesi nedeniyle başkent Bangkok ta ve ülkenin güneyindeki bazı bölgelerde oy kullanılamadı. Oy kullanamayan seçmenler için ikinci tur oylamanın daha sonra yapılacağı bildirildi.

- Oscar ödüllü Amerikalı aktör ve yönetmen Philip Seymour Hoffman, New York taki evinde ölü bulundu. 46 yaşındaki Hoffman ın “birden fazla uyuşturucu maddeden zehirlenerek” öldüğü açıklandı.

3 Şubat

- Soğuk ve karlı hava, ABD nin kuzeydoğusunda ulaşımı felç etti. Ülke genelinde uçuş iptali bin 500 ü geçti. Super Bowl u izlemek için New York a özel uçaklarıyla gelenler başta olmak üzere uçuşları geciken veya iptal edilen Amerikan futbolu fanatikleri yoğun kar yağışı nedeniyle mağdur oldu.

- Ekvador’daki Tungurahua Yanardağı büyük patlamalarla faaliyete geçti. Yanardağın 4 kilometre yükseğe fırlattığı lavlar sonucu oluşan volkan külleri ülkedeki 24 kentin üçte birini kapladı. Ülkedeki bazı okullarda eğitime ara verilirken bölgede bir havaalanı da geçici olarak kapatıldı.

4 Şubat

- ABD’de oynanan Super Bowl futbol karşılaşması, Amerikan televizyon tarihinin en çok izlenen programı oldu. ABD de 115,5 milyon izleyiciyi yaklaşık 3 saat boyunca ekran karşısında tutmayı başaran büyük spor karşılaşması, tarihi bir rekora imza atarak ülkenin en çok izlenen TV programı rekorunu kırdı.

- Nijerya da  uzun süredir etnik ve dini çatışmaların yoğunlaştığı Plateau eyaletindeki silahlı saldırıda 2 si asker 30 kişi yaşamını yitirdi. Bölge sakinleri, saldırının ardından halkın bir bölümünün kaçmak zorunda kaldığını ve yaklaşık 60 evin yıkıldığını kaydetti.

5 Şubat

- Bosna Hersek in kuzeydoğusundaki Tuzla kentinde, sosyal haklardan mahrum bırakıldıklarını savunan kamu çalışanları eylem yaptı. Ülkenin diğer kentlerine de yayılan ve günlerce süren eylemlerde çok sayıda kişi yaralanırken, Tuzla Kantonu hükümet binası ile Saraybosna daki Cumhurbaşkanlığı binası ateşe verildi. Olayların büyümesi üzerine, Saraybosna Kantonu Başbakanı Suad Zelykoviç, Tuzla Kantonu Başbakanı Sead Çauşeviç, Zenitsa Doboy Kantonu hükümeti ve Başbakanı Munib Hüseyinagiç ve Una-Sana Kantonu Başbakanı Lipovaça istifa etti. Protestolar, yoğunluğu azalarak ay sonuna kadar sürdü.

- BM tarafından hazırlanan rapor, Suriye deki çocukların muhalif güçler tarafından savaştırıldığını, Suriye rejimi ve bağlı militanlar tarafından gözaltında korkunç işkencelere maruz bırakıldıklarını ve öldürüldüklerini belgeledi.

- Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Başkanı Ahmet Üzümcü, düzenlediği basın toplantısında, Libya daki kimyasal silah stoklarının tamamen imha edildiğini açıkladı.

6 Şubat

- Suriye’nin Halep kentinde Esed güçlerinin kontrolündeki Halep Merkez Cezaevi, muhalifler tarafından ele geçirildi. Cezaevinde tutuklu, kadın ve çocukların da bulunduğu 3 bin 500 kişi kurtarılarak güvenli bölgeye götürülürken, Suriye ordusunun helikopterleri cezaevinin bulunduğu bölgeyi varil bombalarıyla bombardımana tuttu.

7 Şubat

- Pegasus Havayolları na ait Kharkov-İstanbul seferini yapan uçak, Ukraynalı bir yolcu tarafından bomba tehdidiyle Soçi ye kaçırılmak istendi. Hava korsanına, olumlu yanıt verildi ancak uçak Soçi yerine İstanbul a indirildi. Korsanla müzakere edilerek ilk etapta yolcular uçaktan tahliye edildi. Özel harekat timleri tarafından yapılan operasyonda korsan, etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı.

- 22. Kış Olimpiyat Oyunları (Soçi 2014), Rusya’nın Soçi kentinde başladı. 23 Şubat’ta sona eren oyunlarda Türkiye, 6 sporcuyla mücadele etti. Oyunlarda 13 altın, 11 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplam 33 madalya elde eden Rusya, madalya sıralamasında zirvede yer aldı. Türk sporcular, mücadele ettikleri branşlarda üst sıraları fazla zorlayamadı. Oyunlarda sürat pateni ve kısa mesafe sürat pateninde toplam 9 mücadelede olimpiyat rekorları kırıldı. Olimpiyatları için Rusya nın Soçi kentine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

- Esed güçlerinin kuşatma altında tuttuğu Humus kentinde mahsur kalan sivillerin, BM ile varılan anlaşma gereği tahliyesine başlandı. İlk olarak kadın, çocuk, yaşlı ve yaralılardan oluşan siviller bölgeden ayrılırken, birkaç gün içinde yaklaşık bin kişi tahliye edildi.

- Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde, otobüs bilet ücretlerine yapılan  zammı protesto eden göstericiler polisle çatıştı.

- ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ile ABD nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt arasındaki telefon görüşmesine ait olduğu tahmin edilen ve Nuland ın AB ye karşı küfürlü bir ifade kullandığı ses kaydı ortaya çıktı. Olay eleştirilere neden olurken, Nuland ın AB deki muadilleriyle temas halinde olduğu ve özür dilediği bildirildi.

9 Şubat

- İngiltere nin göçten sorumlu Devlet Bakanı Mark Harper, temizlikçisinin Birleşik Krallık ta çalışmak için vizesi olmadığı ortaya çıkınca istifa etti.

- Bangladeş te tutuklu bulunan ve idamla yargılanan Cemaat-i İslami liderlerinden Maulana Abul Kalam Muhammad Yusuf, geçirdiği kalp krizi nedeniyle götürüldüğü hastanede hayatını kaybetti.

10 Şubat

- Suriye deki iç savaşın sona erdirilmesini amaçlayan Cenevre-2 Konferansı nın ikinci turu başladı. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el-Mikdad, Koalisyon grubunun, geçiş süreci ile ilgili konuşma yaparak görüşmelerin gündemini suistimal ettiğini” savundu. BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Çok üzgünüm ve Suriye halkından özür diliyorum. Burada bir şey olması konusunda ümitleri çok yüksekti dedi. SMDK Sözcüsü Safi, rejim heyetinin geçiş hükümetini tartışmayı reddetmesi halinde üçüncü tura gelmeyeceklerini açıkladı.

- Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basesku, ülkede yaşayan Roman azınlığa yönelik  4 yıl önce kullandığı alçaltıcı ifadeler nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

- Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Suriye’nin imhası kararlaştırılan kimyasal silahlarının üçüncü kısmının Norveç’ten gönderilen bir kargo gemisine transfer edildiğini bildirdi.

11 Şubat

- Kıbrıs’ta liderler seviyesindeki görüşmeler, yaklaşık iki yıl aranın ardından Kıbrıs Rum kesiminin ön koşul olarak ileri sürdüğü ortak açıklama metni üzerinde tarafların mutabakata varması sonucu yeniden başladı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Lefkoşa’daki ara bölgede bir araya geldi. Liderlerin mutabakat sağladığı ortak metinde, müzakerelerin “her konuda uzlaşı sağlanmadan hiçbir konuda uzlaşı yoktur” prensibine dayalı olduğu belirtildi.

- Cezayire de askeri nakliye uçağının ülkenin doğu kesimindeki Um el-Bevaki kentinde düşmesi sonucu, 77 kişi hayatını kaybetti.

12 Şubat

- Çin ve Tayvan, iç savaşın sona ermesinden bu yana geçen 65 yıllık sürede ilk kez üst düzey görüşmeler yapmaya başladı. Görüşmeler, Tayvan ın Çin den ayrıldığı 1949 dan bu yana yapılan ilk siyasi müzakere olması nedeniyle tarihi bir önem taşıyordu.

- Nijerya’nın Borno eyaletinde, Boko Haram militanı olduğu sanılan kişilerce yerel bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda en az 42 kişi öldü.

13 Şubat

- Venezuela nın başkenti Caracas ta Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı düzenlenen öğrenci gösterileri kısa sürede pek çok kente sıçradı. Protestolarda iki haftada 17 kişi hayatını kaybetti.

- Orta Afrika Cumhuriyeti nde Orta Afrika ve Çad uyruklu yaklaşık bin Müslüman, ülkede yürütülen etnik temizlik operasyonlarından kurtulmak için Bangui Havaalanı ndan Çad, Kamerun ve Nijer e tahliye edildi.

- Belçika Temsilciler Meclisi, çocuklara ötanazi hakkı tanıyan yasayı kabul etti. Temsilciler Meclisi nde yapılan oylamada, 86 parlamenter evet oyu kullanırken, 44 ü ise hayır oyu verdi. Oylamada 12 parlamenter çekimser kaldı.

- Endonezya nın Java Adası ndaki Kelud Yanardağı nın faaliyete geçmesinin ardından, bölgedeki yerleşim yerlerinden binlerce kişinin tahliye edildi. Bazı evlerin volkanik küllerin ağırlığı nedeniyle çökmesi sonucu 2 kişi öldü, bölgedeki üç havaalanı trafiğe kapatıldı.

14 Şubat

- Türkiye nin 5. uydusu TÜRKSAT 4A, Kazakistan ın Baykonur Uzay Üssü nden başarıyla fırlatıldı.

15 Şubat

- Lübnan da yaklaşık 10 ay süren müzakerelerin ardından Temmam Selam başbakanlığında 24 bakandan oluşan yeni hükümet kuruldu.

16 Şubat

- İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin sahipleri belli oldu. Londra daki tarihi kraliyet opera binasındaki töreninde köleliğin konu edildiği 12 Years a Slave en iyi film, Chiwetel Ejiofor en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Sandra Bullock un oynadığı Gravity filminin yönetmeni Alfonso Cuaron en iyi yönetmen ödülünün sahibi olurken, Avustralyalı aktris Cate Blanchett Blue Jasmine filmindeki performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

18 Şubat

- Ukrayna’da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in AB ile ortaklık ve ticaret anlaşmasını imzalamaması üzerine 2013 Kasım sonunda başlayan yönetim karşıtı gösteriler şiddete dönüştü. Göstericilerle çatışan polis, gaz, ses bombası ve plastik mermi kullandı, olaylarda 28 kişi öldü, 100 ün üstünde kişi yaralandı. Göstericiler Sağlık Bakanlığı binasını ele geçirdi, gün boyu süren çatışmalar, polis birimlerinin Bağımsızlık Meydanı’na müdahalesiyle şiddetlendi. Yanukoviç, 21 Şubat’ta bir açıklama yaparak, muhalefetle anlaştıklarını, erken seçime gidileceğini ve devlet başkanlığı yetkilerini kısıtlayan 2004 anayasasına geri dönüleceğini duyurdu.

- Kolombiya’da kanunsuz infazlarla suçlanan subaylar hakkında soruşturma yürüten savcıları aşağıladığı gerekçesiyle Genelkurmay Başkanı General Leonardo Barrero görevden alındı.

20 Şubat

- Facebook, aylık yaklaşık 450 milyon kullanıcısı olan WhatsApp ı 16 milyar dolara satın almak için şirket ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

21 Şubat

- Somali nin başkenti Mogadişu da Başkanlık Sarayı na bomba yüklü iki araçla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda Başbakanlık Ofisi Müdürü ve Somali eski İstihbarat Başkan Yardımcısı öldü.

- Mısır ın birçok kentinde eşzamanlı düzenlenen darbe karşıtı gösterilere polis sert müdahalede bulundu. Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalar sırasında çok sayıda gösterici yaralandı ve polise ait araçlar ateşe verildi.

22 Şubat

- Ukrayna’da uzun süredir süren gösteriler sonunda Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in devrildi. Yanukoviç, Kiev’den ayrılarak bilinmeyen bir yere gitti. Güvenlik güçleri, başkent Kiev deki devlet başkanlığı idari sarayı, parlamento binası ve emniyet müdürlüğü gibi binaların bulunduğu bölgeden çekildi, muhalifler başkentin kontrolünü ele geçirdiklerini bildirdi.

Meclis Başkanı Vladimir Ribak sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden istifa etti. Hapiste bulunan eski başbakan Yulia Timoşenko nun sağ kolu olarak bilinen Aleksandr Turçinov, yeni meclis başkanı oldu. İçişleri Bakanı Zaharçenko nun yerine Arsen Avakov getirildi. Devlet başkanlığı seçimlerinin 25 Mayıs ta yapılması kararlaştırıldı. Akşam saatlerinde serbest bırakılan Timoşenko, Kiev’de göstericilere hitap etti ve eylemlerini sürdürmeleri çağrısında bulundu. Devlet başkanlığına ait yetkileri geçici olarak devralan Turçinov, Yanukoviç in “kendini azlettiğini” söyledi.

26 Şubat

- BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Ortak Misyonu Koordinatörü Sigrid Kaag, Suriye deki hardal gazı stoklarının ülke dışına çıkarıldığını bildirdi.

27 Şubat

- Ukrayna ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti nde silahlı kişiler tarafından işgal edilen Başbakanlık binasına Rus bayrağı çekildi. Parlamento ve başbakanlık binaları çevresinde güvenlik kordonu oluşturan polis, giriş çıkışlara izin vermedi. Kırım parlamentosu, Başbakan Anatoliy Mogilev i görevden aldı, yerine Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov u atadı. Parlamento, Özerk Cumhuriyetin yetkilerinin genişletilebilmesi için 25 Mayıs ta referandum yapılması kararı aldı.

- Ukrayna Parlamentosu, Vatan Partisi Grup Başkanı Arseniy Yatsenyuk u Başbakan olarak seçti.

- NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya yı Kırım konusunda uyarırken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Kırım, Ukrayna nın toprak bütünlüğü içinde bir parçasıdır. Ukrayna nın toprak bütünlüğü içinde bütün sorunların çözülebileceğine inanıyoruz dedi.

28 Şubat

- Ukrayna ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti nin başkenti Akmescit teki (Simferopol) havaalanı, askeri üniformalı ve silahlı kişiler tarafından işgal edildi. Parlamento binası, başbakanlık ve Simferepol Havaalanı nın ardından akşam saatlerinde Kırım Merkez Radyo ve Televizyon Kurumu (KMRTK) da silahlı ve askeri kamuflajlı kişilerin eline geçti.

- Yaklaşık bir haftadır nerede olduğu bilinmeyen Yanukoviç, Rusya nın Rostov şehrinde düzenlediği basın toplantısıyla Beni kimse devirmedi. Ukrayna yı, şahsıma ve yakınlarıma gelen tehditler nedeniyle terk etmek zorunda kaldım açıklamasında bulundu.

- Güney Kıbrıs Rum yönetiminde Bakanlar Kurulu istifa etti. Koalisyon ortağı DİKO nun KKTC ile yeniden müzakerelere başlanması üzerine hükümetten ayrılma kararı aldığı ve partinin dört bakanının istifalarını sundukları açıklandı.

1 Mart

- Rusya da  parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Devlet Başkanı Vladimir Putin e orduyu Kırım sınırına gönderme yetkisi verdi.

- Ukrayna nın güneydoğusundaki Donetsk te eylemciler, belediye binasına Rusya bayrağı astı. Ukrayna yönetimi, toprak bütünlüğünün korunması için Avrupa Birliği, ABD ve NATO dan yardım talebinde bulundu.

- Mısır da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 14 sanığın yargılandığı, kamuoyunda İttihadiye olayları olarak bilinen davanın altıncı duruşması, sanıklara tahsis edilen cam kafesler nedeniyle tartışmalara sahne oldu.

2 Mart

- Çin in Kunming şehrinde, bıçaklı bir grubun tren istasyonunda düzenlediği saldırı sonucu 29 kişi öldü, 130 kişi yaralandı.

3 Mart

- Aralarında ABD, İngiltere, Almanya ve AB nin de bulunduğu G-7 ülkeleri, ortak bir açıklamayla Rusya nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ne askeri müdahalesini kınadı ve haziran ayında Soçi de yapılacak G-8 zirvesine yönelik tüm çalışmaları durdurdu.

- Suriye Ulusal Konseyi (SUK), siyasi çalışmalarına Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) çatısı altında yeniden devam etmeye karar verdiğini açıkladı.

- Hırvatistan ile Sırbistan’ın birbirlerine karşı BM’ye bağlı Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda açtıkları soykırım davası başladı. Her iki ülke de farklı tezler ileri sürerek karşı tarafın soykırım yaptığını savundu.

- 86. Oscar ödülleri, Los Angeles ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Alfonso Cuaron a En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Yerçekimi (Gravity) filmi, yedi dalda Oscar ödülü kazanarak törene damgasını vurdu.

- Anadolu Ajansı foto muhabirlerinden Mosaab Elshamy’nin Mısır’da darbe karşıtı göstericilere açılan ateş sırasında çektiği fotoğraf, dünyanın en önemli basın fotoğrafları yarışmalarından Pictures of the Year International (POYI) haber fotoğrafı kategorisinde Mükemmeliyet Ödülü’ne layık görüldü.

4 Mart

- ABD, Ukrayna daki kriz nedeniyle Rusya ile tüm askeri ilişkileri askıya aldığını açıkladı.

5 Mart

- Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ukrayna ya ekonomik alanda destek olmak amacıyla 11 milyar avroluk bir paketi devreye sokma kararı aldıklarını açıkladı.

- NATO, Rusya ile ortak deniz misyonunu askıya alma, alt düzey sivil ve askeri toplantıları durdurma, NATO-Rusya işbirliğinin tümünü gözden geçirme kararı aldı.

- Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar daki büyükelçilerini geri çekme kararı aldı. Kararın, Katar ın doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir Körfez ülkesi, diğerinin iç işlerine karışmayacak maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle alındığı açıklandı.

6 Mart

- Kırım Özerk Cumhuriyeti parlamentosu, Kırım ın Rusya ya bağlanması kararı aldı.

- Ukrayna’daki gelişmeleri ve Rusya’ya karşı takınılacak tavrı belirlemek üzere toplanan olağanüstü nitelikli AB zirvesinden, Rusya ile vize muafiyeti müzakerelerinin askıya alınmasıyla başlayacak “üç aşamalı strateji” uygulanması kararı çıktı.

- AB, Ukrayna da devlet başkanlığı görevinden azledilen Viktor Yanukoviç ve 17 yetkilinin malvarlığını, ülkede kamu kaynaklarını usulsüz kullandığı ve zimmetine geçirdiği gerekçesiyle dondurdu.

- ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık kredi garantisini onayladı.

- Tunus ta 2011 deki halk devriminden bu yana devam eden olağanüstü halin kaldırılmasına karar verildi.

- İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Gazze’ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisine 2010 yılında baskın düzenleyen İsrail hakkında, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) açılan davaya müdahillik başvurusunda bulundu.

7 Mart

- Malezya Havayolları, Kuala Lumpur’dan Pekin’e gitmek üzere havalanan 12 mürettebat ve 227 yolcusu bulunan MH370 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçağın kaybolduğunu açıkladı. Vietnam hava sahasına girdikten sonra iletişimi kesilen uçağın izine henüz ulaşılabilmiş değil. Yapılan arama çalışmaları sonuç vermezken uçağın Güney Çin Denizi üzerinde düşmüş olabileceği üzerinde duruluyor.

- Suudi Arabistan, Müslüman Kardeşler (İhvan), Suud Hizbullahı, Nusra Cephesi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Yemen deki Husileri terör örgütleri listesine aldı.

10 Mart

- Hollanda kayıtlarına göre işçi göçü çerçevesinde bu ülkeye gelen ilk Türk olan Necati Genç 82 yaşında hayatını kaybetti.

- 29 uncusu yapılan ve 25 binden fazla kişinin katıldığı Los Angeles Maratonu nda bayanlarda Etiyopyalı Amane Gobena, erkeklerde de vatandaşı Gebo Burka zafere ulaştı.

- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rus doğalgazının Karadeniz üzerinden Avrupa pazarlarına ulaştırılmasına yönelik Güney Akım Projesi bağlamında yapılması öngörülen siyasi müzakerelerin, AB-Rusya ilişkilerindeki son gelişmelerin de ışığında askıya alındığını duyurdu.

11 Mart

- Ukrayna ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, özel statülü Sivastopol Şehir Şurası Bağımsızlık Bildirisini kabul etti.

- Avrupa Birliği, Ukrayna da yeni yönetime destek için yıllık yaklaşık 500 milyon avroluk gümrük vergisinden feragat edeceğini duyurdu.

12 Mart

- Avrupa Parlamentosu nda görüşülen 2013 Türkiye İlerleme Raporu kabul edildi.

- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray daki Oval Ofis te Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile görüştü.

- İsrail ve Ramallah’ı ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, Filistinli ve İsrailli liderlerle görüştü.

13 Mart

- Tayland’da Uygur kökenli 220 mülteci yakalandı.

- İran ve Umman arasında doğalgaz anlaşması imzalandı. İran Petrol Bakanı Bicen Zengene, ülkesinin, Umman ile boru hattı inşa edilmesi ve yılda 10 milyar metreküp doğal gaz ihraç edilmesi yönünde anlaşma imzaladığını belirtti.

- Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Rusya Federasyonu nun OECD ye üyelik sürecine ilişkin faaliyetlerin ertelendiğini duyurdu. OECD üye ülkeleri aynı zamanda, Ukrayna nın karşılaştığı kamu politikası zorluklarında OECD nin deneyimlerinden yararlanma talebine, OECD-Ukrayna iş birliğinin daha da güçlendirmek için olumlu yanıt verilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu açıkladı.

14 Mart

- Almanya da vergi kaçakçılığı suçlamasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Bayern Münih Kulübü Başkanı Uli Hoeness, görevinden istifa etti.

16 Mart

- Kırım da Rusya ya bağlanma konusunda silahların gölgesinde referanduma gidildi. Kırım Tatarlarının boykot ettiği referandumdan yüzde 96,7 oranında evet oyu çıktı. Uluslararası kamuoyu tarafından hukuk ihlali olarak nitelendirilen referanduma usulsüzlükler damga vururken Kırım Seçim Komisyonu katılımın yüzde 83,1 olduğunu açıkladı.

17 Mart

- Kırım parlamentosu, Bağımsız Kırım Cumhuriyeti ni ilan ettiğini açıkladı. Bağımsızlık bildirisinde Sivastopol ün özel statüye sahip olacağı belirtildi.

- Rusya Kırım ı resmen tanıdı. Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım ın bağımsız bir devlet olarak tanınmasına ilişkin belgeyi imzaladı.

- AB dışişleri bakanları, Ukrayna daki gelişmeler bağlamında, 21 kişiye yaptırım uygulanması konusunda uzlaştı. Üzerinde uzlaşılan 21 isme AB ülkelerine seyahat yasağı uygulanması ve bu kişilerin malvarlıklarının dondurulması kararlaştırıldı.

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım ın Rusya ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması anlaşmasını imzaladı.  Böylelikle, Kırım ve Sivastopol resmen Rusya ya bağlandı.

19 Mart

- Kırım da Rusya yanlıları, Ukrayna nın Kırım daki Karadeniz Donanması karargahına girdi ve kontrolü ele geçirdi.

20 Mart

- Rusya, dokuz Amerikalı yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı. Listede ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Caroline Atkinson, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Benjamin Rhodes, Beyaz Saray Kıdemli Danışmanı Daniel Pfeiffer, Senato daki demokrat çoğunluk lideri Senatör Harry Reid, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Senato nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, senatörler Mary Landrieu, John McCain ve Daniel Coats yer aldı.

- İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, ABD yönetiminin dış politikalarına yönelik eleştirilerinden ötürü özür diledi.

24 Mart

- Mısır da 528 darbe karşıtına şiddete teşvik suçundan idam cezası verildi. Uluslararası camia karara tepki gösterdi.

- Batı Afrika ülkelerinden Gine de Ebola virüsünün yol açtığı salgın sonucu yaklaşık bir ayda 59 kişinin öldüğü bildirildi. Salgın, Gine’de 20 yıl sonra ortaya çıkan ilk Ebola salgını oldu.

26 Mart

- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde Ukrayna’ya yardım, Rusya’ya ise yaptırımlar içeren tasarı kabul edildi.

27 Mart

- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi ile ilgili Güvenlik toplantısının illegal yollardan dinlenerek sızdırılmasıyla  ilgili Böyle bir cürüm, bugün söyledim, tekrar söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti devletine savaş ilan etmektir dedi. 

- Mısır Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi, cumhurbaşkanlığı adaylığı için görevinden istifa etti. Sisi nin istifasının ardından bakanlığa atanan Genelkurmay Başkanı Sıdkı Subhi, yemin ederek görevine başladı.

- BM Genel Kurulu, Rusya nın Kırım ı ilhakının yasa dışı olduğunu içeren tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

- Filipinler hükümeti ile ülkenin güneyindeki Moro İslami Kurtuluş Cephesi, yıllar süren çatışmalara son vermek amacıyla tarihi bir barış anlaşması imzaladı. 40 yıldır devam eden ve en az 120 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan çatışmalara son vermek amacıyla yapılan anlaşmanın imzalanmasına 1000 den fazla kişi tanıklık etti.

- Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna ile 14-18 milyar dolarlık kurtarma paketinde anlaştıklarını açıkladı.

28 Mart

- Norveç in eski Başbakanı Jens Stoltenberg, NATO nun yeni genel sekreteri oldu.

29 Mart

- Rusya yanlısı Kırım yönetiminin Ukrayna dan tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi ve Rusya ya bağlanma anlaşması imzalaması üzerine yarımadadaki Tatar halkı, Kırım Tatar Milli Kurultayı nı toplayarak milli özerklik kararı aldı.

31 Mart

- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs müzakere süreci çerçevesinde ara bölgede bir görüşme yaptı.

2014 ün ikinci çeyreği

2014 ün ikinci çeyreğinde hem Ortadoğu hem de Ukrayna da çatışmalar hız kesmedi. Terör örgütü IŞİD bu dönemde Irak ta Musul u ele geçirdi. Ukrayna da ordu ile ayrılıkçıların çatışmalarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Bir taraftan da kazalar ve doğal felaketler dünyanın dört bir tarafında binlerce can aldı.

Güney Kore’deki feribot kazası, Filistin’de varılan milli mutabakat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenilere yönelik barış mesajı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Kıbrıs’ı ziyareti, AA’nın Suriye’de yaşanan işkenceyi ortaya koyan fotoğrafları yayınlaması, Tayland’da sıkıyönetim ilan edilmesi gibi olaylar 2014 yılının ikinci üç aylık dönemine damgasını vurdu.

Nisan, mayıs ve haziran aylarında Afganistan’da toprak kayması felaketi, Mısır’da Sisi’nin Cumhurbaşkanı seçilerek görevine başlaması, Balkanlar da sel felaketi ve ardından toplu mezarların ortaya çıkması, iç savaşın yaşandığı çalkantılı bir dönemden geçen Ukrayna’da Poroşenko’nun yemin ederek görevine başlaması en önemli gündem maddelerini oluşturdu.

2014 ün nisan, mayıs ve haziran aylarındaki önemli gelişmeler şöyle oldu:

2 Nisan

- Irak’ta mart ayında meydana gelen şiddet olaylarında 748 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

- Güney Amerika ülkelerinden Şili de 8,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremden bir gün sonra 7,6 lık artçı şok kaydedildi. Depremde altı kişi hayatını kaybetti, üç kişi ağır yaralandı.  

3 Nisan

- Suriye de Beşşar Esed e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda beşi çocuk, beşi kadın olmak üzere 100 kişi öldü. 

- ABD’nin Teksas eyaletindeki Fort Hood askeri üssüne bir kişinin düzenlediği silahlı saldırıda, aralarında saldırganın da bulunduğu dört kişi yaşamını yitirdi, 14 kişi yaralandı.

4 Nisan

- Almanya nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa’da pilot sendikası Cockpit e üye 5 bin 400 pilot greve çıktı. Yaklaşık 425 bin yolcunun etkilendiği grev nedeniyle Lufthansa şirketinin zararı 75 milyon avroyu buldu.

6 Nisan

- ABD nin Bağdat Büyükelçiliği, güvenlik gerekçesiyle personelini birkaç gün Bağdat Havaalanı nı kullanmamaları yönünde uyardı.

- Anadolu Ajansı,  94. kuruluş yıl dönümünde yayın dilleri arasına Fransızcayı da ekledi. 

7 Nisan

- Ukrayna’da Rus vatandaşlarının bulunma süresine sınırlama getiren düzenleme yürürlüğe girdi.

8 Nisan

- Pakistan da askeri eğitim uçağı düştü, uçaktaki iki pilot hayatını kaybetti.

- Irak ın Felluce kentinde IŞİD mensubu 19 kişi öldürüldü, 27 si yaralandı.

9 Nisan

- Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika daki Ebola salgınının 40 yıl önce hastalığın ortaya çıkmasından bu yana görülen en korkutucu salgınlardan biri olduğunu açıkladı.

- Endonezya da halk, parlamento üyelerini ve yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Endonezya Demokratik Mücadele Partisi seçimi kazandı.

10 Nisan

- Somali de Türkiye nin Mogadişu Büyükelçiliği inşaatına roketatarlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda üç Türk vatandaşı yaralandı.

- Anadolu Ajansı Amerika Bölge Direktörlüğü Washington Ofisi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ın katılımıyla açıldı.

- Yunanistan’ın başkenti Atina’da Merkez Bankası önüne bırakılan patlayıcı yüklü otomobilin infilak etmesi üzerine banka ve çevredeki binalarda büyük çapta hasar meydana geldi ancak ölen ya da yaralanan olmadı.

13 Nisan

- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’yı Ukrayna’da gerilimi azaltmaması halinde bunun ilave sonuçları olacağı yönünde uyardı. 

14 Nisan

- Pakistan da yamyamlıkla suçlanan iki kişi yakalandı. Zanlıların evinde yapılan aramada, bazı vücut parçaları ve bir çocuğa ait kafatası bulundu.

15 Nisan

- Nijerya’nın kuzeyindeki Borno eyaletinde Boko Haram militanlarının yaklaşık 200 kız öğrenciyi kaçırdığı bildirildi.

- Irak taki Ebu Gureyb Cezaevi kapatıldı. Cezaevinde bulunan mahkumlar çevredeki diğer cezaevlerine nakledildi.

- İtalya da, hakkında vergi kaçırmaktan kesinleşmiş yargı kararı bulunan eski Başbakan Silvio Berlusconi nin cezasını bir sene boyunca sosyal hizmet yaparak çekmesi kararlaştırıldı. Berlusconi, cezasının gereklerini memnuniyetle yerine getireceğini belirtti.

16 Nisan

- Güney Kore nin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju adasına giden bir feribot battı. 325 i lise öğrencisi 476 kişinin bulunduğu feribotta 289 kişi hayatını kaybetti. Günlerce süren kurtarma çalışmalarına katılan birkaç dalgıç da yaşamını yitirdi. Feribotun kaptanı dahil dört kişiye, kaza sırasında yolculardan kabinlerinden ayrılmamalarını isteyip gemiyi kendileri terk ettikleri gerekçesiyle cinayet suçlaması yöneltildi. Güney Kore Başbakanı Chung Hong-won, feribot kazası nedeniyle 27 Nisan da istifasını sundu.

17 Nisan

 - AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile ABD, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları, Cenevre de Ukrayna krizini görüştü. Taraflar, ülkedeki tansiyonun düşürülmesi konusunda anlaştı.

- Nobel edebiyat ödülü sahibi, büyülü gerçekçilik akımının en önemli isimlerinden yazar Gabriel Garcia Marquez, Meksiko daki evinde 87 yaşında hayatını kaybetti.  

18 Nisan

- Cezayir de cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika kazandı.

19 Nisan

- Yemen in güneyindeki el-Bayda kentinde ABD ye ait insansız hava aracının El-Kaide üyeleri olduğu tahmin edilen kişileri taşıyan araca düzenlediği saldırıda 13 kişi öldü.

20 Nisan

- Balkanlar da etkili olan aşırı yağışlar Sırbistan ve Kosova da nehirlerin taşmasına neden oldu, bazı yerleşim yerlerini su bastı. Sel nedeniyle bu bölgelerde olağanüstü durum ilan edildi.

- Birleşik Arap Emirlikleri nde bir gün içinde 12 kişinin ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsü ne yakalandığı bildirildi.

22 Nisan

- Çin in en şişman adamı olarak bilinen 300 kilogram ağırlığındaki Sun Liang, kalp ve karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. 

23 Nisan

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeniler için yayımladığı, “Kadim ve eşsiz bir coğrafyanın benzer gelenek ve göreneklere sahip halklarının, geçmişlerini olgunlukla konuşabileceklerine, kayıplarını kendilerine yakışır yöntemlerle ve birlikte anacaklarına dair umut ve inançla, 20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz ifadelerini içeren mesajı pek çok ülkenin basınında geniş yer buldu. Türkiye Ermenileri Patriği, mesajla ilgili, iletilen taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz değerlendirmesini yaptı. ABD, Erdoğan’ın mesajını tarihi olarak niteleyerek, memnuniyetle karşıladı. Avrupa Komisyonu da mesajdan memnuniyet duyduğunu açıkladı. 

- Hamas ile el-Fetih arasında milli mutabakata varıldı. Gazze deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Halkımıza ayrılık döneminin bittiği müjdesini veriyoruz diyerek, Filistinli gruplar arasında devam eden anlaşmazlığın sona erdiğini duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mahmud Abbas, barışı değil Hamas ı tercih etti değerlendirmesinde bulundu. 

- Lübnan meclisinde yapılan cumhurbaşkanlığı ilk tur oylamasında, üç adaydan hiçbiri oyların üçte ikisini alamadığı için yeni cumhurbaşkanı seçilemedi. 

25 Nisan

- Ukrayna nın doğusundaki Slavyansk kentini kontrol altında tutan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, kente doğru giden yedi uluslararası askeri gözlemciyi alıkoyduklarını açıkladı.

- Ramallah’ta İsrail in ayrım duvarı ve yasa dışı yerleşim birimi inşasını protesto eden Filistinlileri görüntülemeye çalışan AA kameramanı Muaz Hamid, bacağına isabet eden plastik mermiyle yaralandı.

26 Nisan

- ABD Başkanı Barack Obama, Asya-Pasifik gezisi çerçevesinde Malezya’yı ziyaret etti. Obama, 48 yıl sonra ülkeyi ziyaret eden ilk ABD başkanı oldu.

27 Nisan

- Afganistan ın Faryab, Badgis, Sar-i Pul ve Cevizcan vilayetlerinde üç gün süren şiddetli yağışın yol açtığı sel felaketinde 127 kişi öldü.

- Katar Yardım Derneği, 24 saat içinde bağış olarak toplanan 29 ton kıyafetle Guinness Rekorlar Kitabı na ismini yazdırdı.

29 Nisan

- Ukrayna nın doğusundaki Lugansk ta valilik binası Rusya yanlısı ayrılıkçılarca işgal edildi. 

- Merkezi Tunus ta olan AA Fransızca yayınının resmi açılışı yapıldı.

30 Nisan

- BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry, yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin iki devletli çözüm çabalarına verdiği zararı İsrail in görmesi gerektiğini söyledi.

1 Mayıs

- Kıbrıs ta 56 yıl aradan sonra Türkler ve Rumlar İşçi Bayramı nı birlikte kutladı. 

- Mısır da 12 cezaevinde darbe karşıtı 20 bin tutuklu, hapishanelerdeki kötü muameleyi protesto etmek için açlık grevine başladı.

- İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu nun (IRA) siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein partisi lideri Gerry Adams, 1972 yılında IRA tarafından vurulan Jean McConville in cinayetiyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Adams, dört gün süren sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

2 Mayıs

- Afganistan ın kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetine bağlı Ab Barik köyünde meydana gelen toprak kayması sonucunda yaklaşık 2 bin 500 kişi hayatını kaybetti. Aşırı yağışlar sonucunda meydana gelen heyelanda 300 ev toprak altında kaldı.

- Kırım Tatarlarının lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Rusya ya alınmadı. Moskova üzerinden Kırım a gitmeyi planlayan Kırımoğlu, Moskova Havalanı nda sınır muhafaza görevlileri tarafından pasaport işlemlerinin yapılmadığı gerekçesiyle engellendi. Kiev den karayoluyla Kırım a gelen Kırımoğlu, burada da Rus askerlerinin engellemesiyle karşılaştı. Kırımoğlu ve kendisini karşılamaya gelen binlerce Tatar Türkü yarımada ile Ukrayna arasında mahsur kaldı.

- Almanya nın Bernburg kentinde geçen yıl bir Türkü darbederek ağır yaralayan aşırı sağcı dokuz kişiden dördü mahkeme tarafından beş ile sekiz yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı. Beş sanık ise beraat etti.

- Yunanistan ın başkenti Atina da mühimmat bulunan bir hücre evinde yakalanan terör örgütü DHKP-C nin kilit isimlerinden İsmail Akkol un Türkiye ye iade edilmesine ilişkin talep Yunan mahkemesince reddedildi. 

- Suriye İnsan Hakları Örgütü, Esed güçlerinin nisan ayı boyunca çeşitli kentlerde muhaliflerin denetiminde olan bölgelere düzenlediği hava destekli saldırılar ve yaptığı işkenceler sonucunda 363 ü çocuk, 194 ü kadın olmak üzere 3 bin 397 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

- Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, ülkedeki 18-25 yaş arası gençlerin zorunlu askerliğe alınmasını öngören kararnameyi imzaladı.

3 Mayıs

- Suriye İnsan Hakları Örgütü, ülkede iç savaşın başlamasından bu yana 12 si yabancı 328 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı.

- Ukrayna nın doğusundaki Slavyansk ta 25 Nisan da Rusya yanlısı silahlı gruplarca alıkonulan yedi uluslararası askeri gözlemci serbest bırakıldı. 

4 Mayıs

- Yemen de ordunun Ebyen ve Şebve kentlerinde El-Kaide ye yönelik operasyonlarında 100 militan öldürüldü, 200 kişi yaralandı. Çatışmalarda 20 asker hayatını kaybetti.

- Filistin Esirler Bakanlığı İstatistik Daire Müdürlüğü, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu ve hükümlülerin sayısının 207 si çocuk, 5 bin 100 e ulaştığını açıkladı.

- Libya da iş adamı Ahmed Maatik, Milli Genel Kongre de yapılan oylamada 152 milletvekilinden 121 nin oyunu alarak ülkenin yeni başbakanı oldu.

5 Mayıs

- ABD, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu nun ülkedeki resmi olmayan irtibat bürosunun statüsünün değiştirilerek resmi diplomatik misyon açmasını onayladı.

- Panama da yapılan devlet başkanlığı seçimini oyların yüzde 39 unu alan Devlet Başkanı Yardımcısı Juan Carlos Varela kazandı.

6 Mayıs

- AB Konseyi, büyük çoğunluğu Karayipler ve Pasifik bölgelerindeki ada ülkelerinden oluşan 19 ülkenin vatandaşlarına Schengen bölgesine vizesiz girme hakkı tanıyan kararı onayladı.

- Fransa parlamentosu, genetiği değiştirilmiş mısır üretimini yasaklayan yasa teklifini kabul etti.

7 Mayıs

- Tayland Anayasa Mahkemesi, yetkilerini kötüye kullanmaktan suçlu bulduğu Başbakan Yinglak Şinavatra nın görevinden alınmasına karar verdi.

- Suriye de Esed rejimiyle muhalifler arasında varılan anlaşma çerçevesinde, yaklaşık iki yıl kuşatma altında kalan 2 bin 400 muhalif ve sivil Humus kentinden tahliye edilmeye başladı.

- Güney Afrika da yapılan genel seçimlerde, iktidardaki Afrika Ulusal Partisi oyların yüzde 62 sini alarak yeniden iktidar oldu.

8 Mayıs

- ABD yönetimi, Rusya’ya sağladığı ticaret ayrıcalıklarını kaldırdı.

- Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, ülkesinde son 50 yılda işkenceye maruz kalan herkesten devlet adına özür diledi.

10 Mayıs

- BM Güvenlik Konseyi, Orta Afrika Cumhuriyeti eski Devlet Başkanı François Bozize nin yanı sıra Müslümanların oluşturduğu Seleka örgütü lideri Nureddin Adam ve Hristiyanlar tarafından oluşturulan Anti-balaka örgütü lideri Levy Yaketa hakkında ülkedeki güvenlik, barış ve istikrarı bozdukları gerekçesiyle seyahat yasağı ve varlıklarını dondurma kararı aldı.

- Danimarka nın başkenti Kopenhag da yapılan 59. Eurovision Şarkı Yarışması nı Rise Like A Phoenix adlı şarkıyla Avusturyalı şarkıcı Conchita Wurst kazandı. 

11 Mayıs

- Ukrayna nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde Rusya yanlılarının federasyon kurulması için düzenlediği referandumda her iki bölgede de yüzde 90 ın üzerinde evet oyu çıktığı iddia edildi. 

- KKTC ve Güney Kıbrıs ta yaşayan Ermeniler, 50 yıl  sonra ilk kez KKTC Ermeni Kilisesi nde ayin düzenledi. 

12 Mayıs

- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kıbrıs Rum yönetiminin 22 Kasım 1994 teki başvurusu üzerine açılan davada, Türkiye yi 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ndan dolayı 90 milyon avroluk tazminata mahkum etti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, kararın, devletlerarası hukuk bağlamında bağlayıcı olmadığını ve tazminatı ödemeyi kabul etmediklerini açıkladı.

- Gazze Belediyesi, İsrail in 2006 dan beri Gazze ye uyguladığı abluka yüzünden gerekli inşaat malzemelerini Gazze ye sokamadıkları gerekçesiyle 4,5 milyon dolar değerindeki 14 projeyi durdurmak zorunda kaldığını açıkladı.

- Hindistan da 7 Nisan da başlayıp 12 Mayıs ta sona eren 9 aşamalı genel seçimleri Narendra Modi nin liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi kazandı.

- Anadolu Ajansı nın yurt dışı operasyonlarını güçlendirme çalışmaları kapsamında Doğu Afrika daki bölge merkezi olarak kurulan Etiyopya ofisi törenle açıldı.

13 Mayıs

- Tunus un devrik cumhurbaşkanı Zeynelabidin bin Ali, göstericileri öldürmek suçlamasıyla  yargılandığı davada, Safakis Askeri Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

- Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye rejiminin ekim ayından bu yana kendi halkına karşı en az 14 kimyasal saldırı düzenlediğine dair kanıt olduğunu açıkladı.

- Ukrayna nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Donetsk ve Lugansk ta Yeni Rusya adı altında birleşme kararı aldı.

- Tel Aviv Merkez Mahkemesi, eski İsrail Başbakanı Ehud  Olmert i, Kudüs Belediye Başkanı olduğu döneminde Holyland Park projesinde rüşvet almaktan suçlu bularak 6 yıl hapsin yanı sıra 1 milyon şekel (yaklaşık 290 bin dolar) para cezasına mahkum etti.

- Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç görevi devralmasının ardından ilk resmi ziyaretini Bosna Hersek e yaptı.

- Fransa da göçmen kökenli Andorra Büyükelçisi Zair Kedadouche Dışişleri Bakanlığı nı ırkçılıkla suçlayarak istifa etti. Kedadouche,   ayırımcılığa hedef olduğunu iddia ederek bakanlık aleyhine dava açtı.

- ABD Uzay ve Havacılık Dairesi nin (NASA) liderliğinde yapılan araştırma, Batı Antarktika da eriyen buzulların geri döndürülemez biçimde çekildiğini ve erimeyi hiçbir şeyin engelleyemeyeceğini ortaya koydu.

14 Mayıs

- Çin in, Güney Çin Denizi ndeki ihtilaflı bölgede petrol platformu kurmasına tepki gösteren gruplar, Vietnam ın güneyinde yabancılara ait 15 fabrikayı ateşe verdi. 20 bin kadar işçinin protesto gösterilerinin ardından bazı öfkeli gruplar, Çin e ait olduğunu zannettikleri fabrikalara saldırdı ancak fabrikaların bazılarının Tayvan ve Güney Kore ye ait olduğu ortaya çıktı.

- Manisa nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası nedeniyle Türkiye nin yurt dışındaki diplomatik temsilciliklerinde bayraklar yarıya indirildi.

15 Mayıs

- Balkanlar da üç gün süren yağışlar nedeniyle meydana gelen sel nedeniyle Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan da 50 den fazla kişi hayatını kaybetti. Selde çok sayıda ev ve tarım arazisi sular altında kaldı. Bosna Hersek in kuzeyinde bulunan Doboy kenti yakınlarında Bosna Savaşı ndan kalma bir toplu mezar ortaya çıktı.

- Bangladeş teki Meghna nehrinde fırtına sebebiyle bir feribotun alabora olması sonucunda 26 kişi öldü.

16 Mayıs

- Birleşmiş Milletler, Türkiye den Suriye nin kuzeyine 58 bin kişinin bir aylık yiyecek ihtiyacını karşılayacak şekilde toplam 796 ton insani yardım konvoyu gönderdiğini açıkladı.

17 Mayıs

- Laos ta bir askeri uçağın düşmesi sonucunda, uçakta bulunan Laos Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Douangçay Phiçit ile eşi ve başkent Vientiane Valisi Sukhan Mahalad hayatını kaybetti.

- Arjantin in Patagonya bölgesindeki kazı çalışmalarında 77 ton ağırlığında, şu ana kadarki en büyük dinazor fosili bulundu. 

18 Mayıs

- Libya nın başkenti Trablus ta El-Ka ka ve Es-Savaık isimli silahlı gruplara bağlı milisler tarafından geçici meclis Milli Genel Kongre binasına saldırı düzenlendi. Milisler bazı milletvekillerini kaçırdı.

- İsviçre halkı, asgari ücretin 4 bin İsviçre frankı olmasını referandumda reddetti. 

19 Mayıs

- Irak ta 30 Nisan’da yapılan milletvekili genel seçimlerinin sonuçları açıklandı. Nuri el-Maliki nin Kanun Devleti, seçim birincisi olarak 328 sandalyeli mecliste 93 sandalye kazandı.

- Mali de muhalif grupların kontrolündeki Kidal kentinde askerler ile Tuareg isyancılarının oluşturduğu Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi arasında çıkan çatışmalarda sekizi asker 36 kişi öldü, 87 kişi yaralandı.

20 Mayıs

- Mali de, Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi, ülkenin kuzeyindeki Kidal kentinde rehin aldıkları 30 rehineyi serbest bıraktı.

- Uluslararası Çalışma Örgütü, dünyada 21 milyon insanın zorla çalıştırıldığını ve bu yolla 150 milyar dolar kar elde edildiğini açıkladı. 

- Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, dünya genelinde 2008-2012 yılları arasında 36 ton sentetik uyuşturucu ele geçirildiğini açıkladı. 

- İsviçre de mahkeme, gübre kralı olarak bilinen Rus milyarder Dmitry Rybolovlev nin boşandığı eşine mal varlığının yarısı olan yaklaşık 4,5 milyar dolar ödemesine hükmetti. Dava, bu zamana kadarki en pahalı boşanma davası olarak tarihe geçti. 

21 Mayıs

- ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs ı ziyaret etti. Biden, 52 yılın ardından adayı ziyaret eden ABD li ilk üst düzey yetkili oldu. 

- Mısır ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, kamuoyunda Başkanlık sarayları ismiyle bilinen davada üç yıl, oğulları Ala ve Cemal ise dörder yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı.

- Çin ve Rusya arasında 30 yıllık doğalgaz anlaşması imzalandı. 

22 Mayıs

- Tayland da aylardır devam eden siyasi kargaşanın ardından ordu yönetime el koydu. 

- Rusya ve Çin, Suriye deki savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi ne sevk edilmesine yönelik Fransa tarafından hazırlanan BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etti.

- Anadolu Ajansı, Suriye rejiminin tutuklu muhaliflere sistematik işkence uyguladığını ortaya koyan yeni fotoğraflara ulaştı. Yeni görüntüler, tutuklulara uygulanan işkencenin korkunç boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. AA, BM yetkililerinin talebi üzerine fotoğrafları BM Genel Merkezi ndeki İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevlilerine iletti. Yetkililer, fotoğrafların Cenevre de bulunan İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ne gönderileceğini ve gerekli incelemenin yapılacağını bildirdi.

- Avrupa Parlamentosu nun yeni üyelerini belirleyecek seçimler başladı.

- BM Güvenlik Konseyi, Nijerya hükümetinin talebi doğrultusunda Boko Haram örgütünü, El Kaide ye yönelik ambargo listesine ekledi.

- Dünyanın en büyük internet üzerinden alışveriş firmalarından Ebay, siber saldırıya uğradığını bildirerek 145 milyon müşterilerinden şifrelerini değiştirmelerini istedi.

23 Mayıs

- Uluslararası Ceza Mahkemesi, Kongolu milis lideri Germain Katanga yı savaş suçları kapsamına giren katliam, cinsel şiddet, tecavüz ve küçük çocuklara zorla askerlik yaptırma gibi çeşitli suçlardan 12 yıl hapis cezasına mahkum etti.

24 Mayıs

- Yemen in kuzeyindeki Amran kentinde ordu birlikleriyle çatışan Husiler arasında olaylara son verilmesi için ateşkes imzalandığı bildirildi. 

- İran ın en büyük banka dolandırıcılığı davası sanıklarından Mihaferid Emir Hüsrevi idam edildi. Hüsrevi, yaklaşık 1 milyar dolarlık dolandırıcılığın ortaya çıkmasının ardından Eylül 2011 de tutuklanmıştı.

- Nuri Bilge Ceylan ın yönetmenliğini yaptığı Kış Uykusu filmi, Cannes Film Festivali nde Altın Palmiye Ödülü nü kazandı. Kış Uykusu , Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu tarafından da en başarılı film seçildi.

25 Mayıs

- Ukrayna da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini oyların yaklaşık yüzde 55 ini alan milyarder işadamı Petro Poroşenko kazandı. 

- Avrupa Parlamentosu seçimleri sona erdi. Katılımın yüzde 43 te kaldığı seçimlere AB karşıtı ve aşırı sağcı partilerin yükselişi damga vurdu.

- Filistin i ziyaret eden Katolik aleminin manevi lideri Papa Franciscus, Beytullahim de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas la bir araya geldi, Hz. İsa nın içinde doğduğuna inanılan Nativity (Yeniden Doğuş) Kilisesi ni ve Filistinlilerin yaşadığı ed-Diheyşe Mülteci Kampı nı ziyaret etti. İsrail e geçen Papa Franciscus, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü.

- Litvanya da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Dalia Grybauskaite oyların yüzde 58 ini alarak yeniden devlet başkanı seçildi. 

26 Mayıs

- Mavi Marmara gemisine saldırı davasında, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi nin de aralarında bulunduğu dört sanık hakkında yakalama kararı verildi.

- AGİT, Ukrayna nın doğusunda görev yapan Türk, İsviçreli, Estonyalı ve Danimarkalı dört gözlemcisinden haber alınamadığını duyurdu.

- Ürdün, Suriye nin Amman Büyükelçisinin ülkeyi terk etmesini istedi.

27 Mayıs

- Suriye de klor gazı kullanıldığı yönündeki iddiaları araştırıran Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler’e ait heyete pusu kuruldu. Gözaltına alınan heyet üyelerinin Suriye deki en büyük muhalif grubun müdahalesiyle serbest bırakıldığı bildirildi.

28 Mayıs

- Pakistan Taliban hareketinin önemli kısmını oluşturan Mehsud kabilesi grubu, Taliban dan bağımsızlığını ilan etti.

- Suudi Arabistan da ilk olarak nisan ayında görülen ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) farklı bir türü olan corona virüsü MERS-CoV hastalığından hayatını kaybedenlerin sayısı 186 ya yükseldi.

29 Mayıs

- Mısır da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini oyların yüzde 97 sini alan eski Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi kazandı. 

- Hindistan ın kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde iki küçük kız kardeş, toplu tecavüze uğradıktan sonra öldürülerek bir ağaca asıldı. Olay büyük tepki çekti.

- AB, 2011 de Suriye rejimine yönelik devreye soktuğu ve geniş yelpazeye yayılan yaptırımları 1 Haziran 2015 e kadar uzatma kararı aldı.

30 Mayıs

- Mısır da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminde çıkarılan af kararlarını iptal etti.

- Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Yemen de insani bir krizin yaşandığını ve 10 milyondan fazla kişinin aç veya açlık sınırında olduğunu açıkladı.

- AGİT, Ukrayna nın doğsundaki Luhansk bölgesinde görev yapan dört gözlemcinin daha kaybolduğunu bildirdi. 

31 Mayıs

- Cezayir de ilk kez corona virüsü vakasına rastlandı. Sağlık Bakanlığı, ülkede iki kişide ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) farklı bir türü olan hastalığın tespit edildiğini açıkladı.

- Endonezya nın güneyindeki Sangeang Api yanardağı faaliyete geçerek kül püskürtmeye başladı.

1 Haziran

- Afganistan’da Taliban’ın elinde beş yıldır tutsak bulunan ABD askeri çavuş Bowe Bergdahl, Guantanamo da tutuklu bulunan örgüt üyesi beş kişinin salıverilmesi karşılığında serbest bırakıldı. ABD nin Guantanamo’dan saldığı beş Taliban üyesi Katar a ulaştı.

2 Haziran

- Afganistan ın Pakistan sınırındaki Nangerhar vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında üç Türk mühendis hayatını kaybetti. 

- İspanya Kralı Juan Carlos, tahtı oğlu Felipe ye devredeceğini açıkladı. Açıklama üzerine İspanya’nın büyük kentlerinde sokaklara dökülen cumhuriyet yanlıları gösteriler yaparak yönetim şeklinin referanduma götürülmesini istedi. 

- Filistin’de Hamas ve Fetih arasında varılan milli mutabakat çerçevesinde uzlaşı hükümeti kuruldu. İsrail hükümeti, uzlaşı hükümeti ile barış müzakereleri için masaya oturmama kararı aldı.

3 Haziran

- Suriye de rejimin kontrolü altındaki bölgelerde aralarında Beşşar Esed in de bulunduğu üç adayın yarıştığı devlet başkanlığı seçimi yapıldı. Seçimi Beşşar Esed’in kazandığı açıklandı.

- Bakanlar Kurulu, El Kaide terör örgütü ile bağlantılı kuruluşlar listesine Suriye de faaliyet gösteren Nusra Cephesi ni ekledi.

- Bilim adamları, Dünya dan 17 kat daha büyük kütleye sahip bir gezegen keşfetti. Dünya dan 560 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinde yer alan gezegene Kepler-10c adı verildi.

5 Haziran

- Belçika nın başkenti Brüksel de düzenlenen G7 Zirvesi ne Ukrayna krizi ve Rusya ile ilişkiler damgasını vurdu. ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tekrar uluslararası kulvara dönme şansı bulunduğunu, bu şansı kullanmaması halinde ise G7 liderlerinin yeni yaptırımları devreye sokma konusunda hazır olduğunu belirtti.

8 Haziran

- Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ortadoğu da barış için birlikte dua etti.

- Pakistan ın Karaçi kentindeki Cinnah Uluslararası Havalimanı nda silahlı saldırı düzenlendi. Pakistan Taliban örgütünün saldırısında 10’u militan 39 kişi öldü. 

10 Haziran

- Bakanlar Kurulu, El Kaide terör örgütü ile bağlantılı kuruluşlar listesine Nijerya da faaliyet gösteren Boko Haram ı ekledi. 

11 Haziran

- IŞİD militanları, Musul’un kontrolünü ele geçirdikten bir gün sonra kent merkezindeki Türkiye Başkonsolosluğu na baskın düzenleyerek, personeli yerleşkeden çıkardı ve şehrin başka bir bölgesine nakletti. Olay sırasında yerleşkede başkonsolos dahil 49 personel ve bazı aile fertlerinin bulunduğu açıklandı. Dışişleri Bakanlığı, Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 Türk vatandaşının IŞİD tarafından rehin alındığını bildirdi. 

- Türkiye, Musul daki gelişmeler nedeniyle NATO yu olağanüstü toplantıya çağırdı. 

- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nun 69. dönem başkanlığına Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa seçildi.

12 Haziran

- NATO Genel Sekreteri Andres Fogh Rasmussen, Musul daki Türk Başkonsolosluğu baskını ile ilgili, Koşulsuz bir şekilde ve hemen rehineler serbest bırakılmalı çağrısında bulundu. 

- AB, tartışma yaratan genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren ürünlerin üretilmesi konusunda tercihi üye ülkelere bıraktı. 

- Batı Şeria da yaşayan üç Yahudi yerleşimci genç kayboldu. İsrail, olayın sorumlusu olarak Filistin yönetimini gösterdi, bu kişilerin bulunması için İsrail parlamentosu orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler verdi. Operasyonlarda Filistinli eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 600 kişi göz altına alındı.

13 Haziran

- ABD Başkanı Obama, IŞİD terör örgütünün Irak ta bazı kentleri ele geçirmesinin ardından ülkesinin bölgede askeri eylemde bulunmayacağını söyledi.

14 Haziran

- Ukrayna’da malzeme ve personel taşıyan nakliye uçağı, Lugansk havaalanına yaklaştığı sırada ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu düşürüldü. Uçaktaki 49 asker yaşamını yitirdi. 

- Afganistan da ilk turu 5 Nisan’da yapılan ve sonuç alınamayan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu düzenlendi.

15 Haziran

- Kolombiya’da devlet başkanlığı seçimini Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos kazandı. 

- Kenya nın doğusunda Eş-Şebab militanlarının bir karakol ile üç otele düzenlediği saldırılarda 53 kişi öldü.

- Sri Lanka’nın güneyinde patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerinde 8 kişi öldü, 100’e yakın kişi yaralandı.

16 Haziran

- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na düzenlenen baskınla ilgili gelişmeler çerçevesinde Ankara’yı ziyaret etti.

- IŞİD terör örgütünün bazı kentleri ele geçirmesinin ve ülkede çatışmaların yaşanmasıyla ilişkili gelişmeler çerçevesinde BM, Bağdat ta görevli personelini tahliye etmeye başladı. ABD ise Bağdat Büyükelçiliği’nin güvenlik personelinin sayısını artırma kararı aldı.

- İngiltere, IŞİD ve Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) dahil olmak üzere beş grubu Suriye deki faaliyetlerinden ötürü terör örgütleri listesine aldı.

- Fransa da kayak yaparken düşen ve ağır yaralanan Formula 1 in efsanevi pilotu Michael Schumacher taburcu edildi. 

17 Haziran 

- Türkiye nin Basra Başkonsolosluğu Irak taki gelişmeler çerçevesinde tahliye edildi.

- ABD, Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na Eylül 2012’de düzenlenen roketatarlı saldırının elebaşlarından Ahmed Ebu Hatale’yi Bingazi’de gizli bir operasyonla yakaladı.

18 Haziran

- Irak ın Musul kentinde başlayıp ülkenin geneline yayılan çatışmadan kaçan 15 i Türk, 60 yabancı işçi, Tikrit-Kerkük yolunda IŞİD tarafından rehin alındı.

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde 9 ay süren çalışmalardan sonra yeni hükümet kuruldu.

- İlk kez Gine’de ortaya çıktıktan sonra Batı Afrika ülkelerinde hızla yayılan Ebola salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 330’u aştığı bildirildi.

19 Haziran

- Mısır da Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii nin de aralarında bulunduğu 14 darbe karşıtı hakkında idam kararı verildi.

- ABD Başkanı Barack Obama, Irak a 300 kadar Amerikalı askeri danışman göndereceklerini ve Bağdat ile Kuzey Irak ta ortak operasyon merkezleri oluşturacaklarını söyledi.

- Irak ın Kerkük kentinin güneyinde alıkonulan, içlerinde dört Türk vatandaşının da bulunduğu 44 kişilik bir grubun, Türkmenler tarafından kurtarılarak daha güvenli bir bölgeye götürüldüğü açıklandı.

20 Haziran

- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 50 milyonu aşan mülteci sayısının İkinci Dünya Savaşı ndan bu yana en yüksek seviyeye çıktığını bildirdi. 

- BM, Irak taki kriz dolayısıyla yerinden olanların sayısının 1 milyonu bulduğunu ve Irak taki insani krize müdahale stratejisinin gözden geçirildiğini bildirdi. 

- Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusunda bir haftalık tek taraflı ateşkes ilan etti.

21 Haziran

- Mısır da şiddete teşvik ve karakollara saldırı suçlamasıyla yargılanan ve aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii nin de bulunduğu 183 kişi hakkında verilen idam cezaları onandı.

23 Haziran

- Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Suriye’nin yurt dışında imha edilmesi kararlaştırılan kimyasal silahlarının tamamının ülke dışına çıkarıldığını açıkladı.

- AB dışişleri bakanları, Tayland’daki ordu darbesine tepki olarak bu ülkeden ve bu ülkeye yönelik tüm resmi ziyaretleri “demokratik olarak seçilecek bir hükümet göreve gelene kadar” askıya aldı.

- Malezya da Yüksek Mahkeme, ülkede Allah kelimesinin sadece Müslümanlar tarafından kullanılabileceğine karar verdi. 

24 Haziran

- AB, 2009’da üyelik başvurusu yapan Arnavutluk’a adaylık statüsü verilmesini kararlaştırdı.

- BM, Irak ta 20 günde binden fazla insanın öldürüldüğünü, bazı durumlarda savaş suçu işlendiğini bildirdi.

- Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Münir Kafili uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. 

25 Haziran 

- İç çatışmaların arttığı Irak ı 10 günde 9 binden fazla Türk işçi terk etti.

- Şam da yaklaşık 100 yıl önce İngiliz General Edmund Allenby tarafından alınan Osmanlı bayrağını bu süre boyunca saklayan İngiliz aile Türkiye ye iade etti. 

- İsrail kabinesi, Batı Şeria’da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin bulunması için Batı Şeria da düzenlenen geniş çaplı askeri operasyonları sürdürme kararı aldı.

- Libya da milletvekili seçimi için halk sandık başına gitti. Seçime katılımın yüzde 25 civarında olduğu, bazı oy merkezlerinin güvenlik gerekçesiyle kapatıldığı açıklandı.

26 Haziran

- Ukrayna nın doğusundaki ayrılıkçıların kurduğu Donetsk ve Lugansk cumhuriyetleri birleşerek Halk Birliği Cumhuriyeti adını aldı.

27 Haziran

- Ukrayna nın doğusunda AGİT gözlem misyonu çerçevesinde görev yaparken ayrılıkçılar tarafından 26 Mayıs ta kaçırılan Memet Kılıç ve üç gözlemci serbest bırakıldı. 

- Libya nın başkenti Trablus ta iki Türk işçi kaçırıldı. 

- AB liderleri, eski Lüksemburg Başbakanı ve eski Avro Bölgesi Başkanı Jean Claude Juncker in yeni AB Komisyonu Başkanı olarak atanmasını önerdi. 

28 Haziran

- Ukrayna nın doğusunda mayısta Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kaçırılan Alman, Hollanda, Rusya ve İspanya uyruklu dört AGİT gözlemcisi serbest bırakıldı.

30 Haziran

- Terör örgütü IŞİD, Irak ta hilafet devleti kurduğunu ve örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi yi de halife ilan ettiğini duyurdu.

- İsrail ordusu, 30 Haziran’da, kaybolan yerleşimcilerin cesetlerinin el Halil kenti yakınında bulunduğunu açıkladı. 

2014 ün üçüncü çeyreği

Yılın üçüncü çeyreğinde, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde çatışmalar çıktı, saldırılar düzenlendi. Ülkelerdeki iç karışıklıklar, dünya siyasetine de yön verecek şekilde etkisini artırdı.

Temmuz, ağustos ve eylül aylarında IŞİD e karşı mücadele etmek amacıyla ABD liderliğinde koalisyon kurulması ve IŞİD hedeflerinin havadan bombalanmaya başlanması, İsrail ordusunun Gazze ye saldırıları, aralıksız süren Suriye deki iç savaş, ABD yönetimi ve Avrupa Birliği nin (AB) Ukrayna krizi nedeniyle Rusya ya yönelik yaptırım kararları, ABD’nin Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde polisinin siyahi bir genci öldürmesi üzerine doğan tepkiler ve çıkan olaylar, Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği iddiası, Batı Afrika daki Ebola salgını en önemli gündem maddelerini oluşturdu.  

Temmuz, ağustos ve eylül aylarının önemli gelişmeleri şöyleydi:

1 Temmuz

- Batı Şeria da kaybolduğu açıklanan üç Yahudi yerleşimcinin cesetleri 18 gün sonra El-Halil kentinde bulundu. Olaydan Hamas’ı sorumlu tutan İsrail, Gazze’ye hava saldırısı düzenledi ve 34 hedefi vurdu. 

- ABD, Bağdat Büyükelçiliğinin güvenliğini artırmak ve ülkedeki Amerikan vatandaşlarını korumak için Irak a ilave 500 asker gönderdi.

- Yunanistan, 1 Ocak’ta Litvanya’dan devraldığı Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını İtalya’ya devretti.

- Mısır da darbe karşıtı 31 kişiye üçer yıl hapis cezası verildi.

- Hong Kong da on binlerce kişi, Hong Kong un Çin e bağlanmasının 17. yıl dönümünde tam demokrasi için yürüyüş yaptı.

2 Temmuz

 - Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırıldı ve yakılarak öldürüldü. Filistin, İsrail in saldırılarını BM Güvenlik Konseyi ne şikayet etti. ABD Başkanı Barack Obama ise Yahudi yerleşimcilerin ailelerine taziyelerini sundu. BM Genel Sekreteri Ban  Ki-mun itidal çağrısı yaparak İsrail’in saldırısını kınadı.  

- Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, devlete karşı savaşan kişiler ve aşiret mensuplarından eli kana bulaşmamış olanlara genel af ilan etti.

- Çin in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi nde okullar, devlet daireleri ve yerel kamu kurumlarında çalışan Müslümanlara oruç tutmamaları yönünde uyarı yapıldı.

- Batı Afrika daki Gine, Liberya ve Sierra Leone de Ebola salgınında ölenlerin sayısı 467 ye çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgının başlamasından bu yana 759 vakanın tespit edildiğini, bunlardan 467 sinin öldüğünü açıkladı. Merkezi Cenevre de bulunan örgüt, ölü sayısında yüzde 38 ve vaka sayısında yüzde 27 artış olduğuna dikkati çekti. 

3 Temmuz

- İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında Tahran ın nükleer programına kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Viyana da yürütülen müzakerelerin altıncı turu başladı.

5 Temmuz

- Ukrayna dan tek taraflı bağımsızlık ilan ederek Rusya ya bağlanma anlaşması imzalayan Kırım yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Rıfat Çubarov a aşırılık gerekçesiyle 5 yıl Kırım a giriş yasağı koydu.

6 Temmuz 

- İspanyolların dünya çapında en tanınmış kültürel etkinliklerinden biri olan ve halkın boğalarla dar sokaklarda koşmasıyla bilinen 8 gün süren San Fermin festivali başladı. 

7 Temmuz

- Batı Şeria da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasının ardından Gazze’ye saldıran İsrail, İslam aleminde ramazanın ihya edildiği döneme rastlayan 7 Temmuz da Koruyucu Hat adı altında hedef gözetmeksizin kenti havadan vurmaya başladı. 

- İsrail in Gazze nin değişik yerlerine insansız hava aracı ve savaş uçaklarıyla düzenlediği saldırılarda İzzeddin el-Kassam Tugayları mensubu 7 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

-   Atatürk biyografisinin İngiliz yazarı Andrew Mango, 88 yaşında hayata veda etti. 

- Yemen’in kuzeyindeki Amran vilayetinde Husi militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 3 günde 290 kişi öldü.

8 Temmuz

- İsrail ordusu, Gazze ye yönelik askeri operasyon başlattı. Operasyonun kara harekatını da kapsadığı açıklandı. 

- Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası Akdeniz’de uluslararası sularda başladı. 

- Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye nin Deyru z Zor ilinde yaşayan yaklaşık 10 bin sivilin diğer kentlere göç ettiğini açıkladı. 

- Somali nin başkenti Mogadişu daki cumhurbaşkanlığı sarayına Eş-Şebab Örgütü tarafından düzenlenen saldırıda 9 kişinin ölmesi üzerine Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Mogadişu daki Afrika Barış Gücü ne ait bir yere götürüldü.

9 Temmuz

- Irak, Bağdat ın kuzeybatısındaki kimyasal silah tesisinin IŞİD tarafından ele geçirildiğini açıklayarak BM ye duruma dair bilgilendirmede bulundu.

- İsrail savaş uçaklarının Gazze ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 40 a, yaralananların sayısı 350 ye yükseldi.

- Uluslararası Rabia Platformu tarafından 14 Ağustos “Dünya Rabia Günü” ilan edildi. Mısır da 14 Ağustos ta gerçekleşen Rabia Katliamı nı unutmamak, unutturmamak, Mısırlıların demokrasi ve darbe karşıtı mücadelesine destek olmak için bu kararın alındığı belirtildi.

10 Temmuz

- Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya daki birlikte yaşam ve uyum projelerinde yaptıkları üstün hizmetlerden dolayı 10 ü Türk 25 kişiye liyakat nişanı verdi. 

- ABD, Amerikalı üst düzey diplomat Tom Malinowski nin Bahreyn hükümetince istenmeyen kişi (Persona Non Grata) ilan edilmesiyle ilgili, Bahreyn in Washington Büyükelçiliği Maslahatgüzarı nı Dışişleri Bakanlığı na çağırarak protesto notası verdi. 

11 Temmuz

- İsrail in hava saldırılarında Gazze Şeridi nin kuzeyindeki Tel ez-Za ter bölgesinde bir çocuk hayatını kaybetti. İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 106 ya çıktı. Saldırılarda 750 kişi yaralandı.

- BM Genel Sekreteri Ban, BM Suriye Özel Temsilciliği görevine kıdemli diplomat Staffan de Mistura yı atadı.

- Srebrenitsa soykırımının 19. yıl dönümünde Potoçari Anıt Mezarlığı nda cenaze töreni düzenlendi. Soykırımda hayatını kaybeden 175 kurbanın cenazesi gözyaşları arasında toprağa verildi.

13 Temmuz

- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırılarda 36 kişi hayatını kaybetti. 

14 Temmuz

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Ankara yı ziyaret ederek dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

15 Temmuz

- ABD de 20 yıl aradan sonra ilk kez bir Somali Büyükelçisi resmen görevine başladı. 

16 Temmuz

- İsrail in Gazze Şeridi ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 196 ya yükseldi. 

- İsrail güvenlik kabinesi, Gazze ye olası bir kara operasyonu nedeniyle 8 bin yedek askerin daha göreve çağrılmasına karar verdi.

- Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde 1995 yılının temmuz ayında işlenen soykırımda 8 bin Boşnak erkeğin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlenmesi için kurbanların yakınları tarafından Hollanda’da açılan davada Lahey Bölge Mahkemesi Hollanda yı kısmen suçlu buldu.

- Almanya Federal Güvenlik Konseyi, İsrail e bir denizaltı satışına daha onay verdi. Daha önce İsrail e teslim edilen Tanin denizaltısı Almanya da yapılan en büyük denizaltı olma özelliğini taşıyordu.

- Mali de, Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA) milisleri ile ordu müttefiki gruplar arasındaki çatışmalarda 100 kişi öldü.

- İsveç mahkemesi, Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange hakkında cinsel taciz suçlamasıyla verilen tutuklama kararını onayladı. 

17 Temmuz

- Gazze’ye yönelik 7 Temmuz’da hava saldırılarına başlayan İsrail, 17 Temmuz akşamı da karadan saldırıya geçti. İsrail topçu birlikleri, Gazze nin doğusundaki sınır bölgelerini yoğun bombardımana tuttu. İsrail ordusunun sivillerin yanı sıra hastane ve okulları da hedef alması sonrasında uluslararası kamuoyunun katliamlar karşısında neredeyse suskun kalması, dünya genelinde büyük tepki gördü. İsrail ordusu kara harekatı için 18 bin yedek askeri çağırdı. Hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 240 a çıktı.

- Ukrayna nın Rusya sınırına yakın bölgesinde Malezya Havayolları na ait yolcu uçağı düştü. Uçakta bulunan 298 kişiden kurtulan olmadı. Ukrayna hükümeti, uçağın Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından füzeyle düşürüldüğünü iddia etti. 

- ABD yönetimi, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Yaptırım getirilen şirketler arasında, Rus devlet petrol şirketi Rosneft, devlet kontrolündeki Rus enerji devi Gazprom un mali kolu olan Gazprombank, diğer bir Rus enerji şirketi Novatek, Rus devlet ekonomik kalkınma bankası Vnesheconombank da yer aldı.

- AB, Rusya’ya uygulanan yaptırımları genişletme kararı aldı. AB, Avrupa Yatırım Bankası’ndan Rusya ile yeni mali operasyonların imzalanmasını askıya almasını istedi.

- Dönemin AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna nın başkent Kiev de Kırım Tatar Türkleri lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüşerek, Kırım Tatarlarının hakları, yaşam şartlarının korunması, güvenliklerinin sağlanması gibi konuların takipçisi olacaklarını bildirdi.

- Rus askeri uçağı, Ukrayna Kava Kuvvetlerine ait SU-25 tipi uçağı düşürdü. Uçaktan paraşütle atlayan pilot yaralanmadan kurtuldu.

- Brezilya da 6. BRICS Zirvesi düzenlendi. BRICS ülkelerinin liderleri, 100 milyar dolarlık yeni bir kalkınma bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası gibi kuruluşlara benzer şekilde hareket edecek döviz rezervi fonu kurulması konusunda anlaşmaya vardı.

- Filipinler de etkili olan Rammasun tayfunu nedeniyle 38 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 1 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen şiddetli fırtına ve yağış nedeniyle 19 bin 257 ev kısmen, 7 bin ev tamamen kullanılamaz hale geldi.

18 Temmuz

- İsrail, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürme kararı aldı. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye de İsrail temsilciliklerinin önünde düzenlenen protestoların ardından elçilik ve konsolosluk personelleri ile ailelerinden en kısa sürede Türkiye yi terk etmelerini istedi.

- CNN nin deneyimli muhabiri Diana Magnay, İsrail’in Gazze ye yönelik ağır bombardımanını canlı yayınla aktardığı esnada bir tepe üzerinde bombardımanı izlemek üzere toplanan ve saldırılara alkışlar ve sevinç çığlıklarıyla karşılayan İsraillilerin kendisini tehdit etmesinin ardından Twitter’dan verdiği tepki üzerine Moskova’ya gönderildi.

- Çin’de devam eden sağanak nedeniyle meydana gelen sellerde 34 kişi öldü, 21 kişi kayboldu.

19 Temmuz

- Kıbrıs Barış Harekatı nın 40. yıl dönümü kutlandı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kutlamalardaki konuşmasında, Anavatan Türkiye ile yarınlara doğru emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

- İran ile 5+1 ülkeleri arasında 17 gündür yürütülen nükleer müzakerelerin 4 ay daha uzatılmasına karar verildi. 

- Suriye nin iç kesimlerindeki Hama kentine bağlı Moruk ilçesinin denetimini ele geçiren Özgür Suriye Ordusu na (ÖSO) bağlı birlikler, ilçede 100 rejim askerini öldürdü, 15 askeri esir aldı.

20 Temmuz

- İsrail ordusu, Gazze nin Şucaiyye mahallesinde katliam yaptı. Saldırıda en az 60 Filistinli öldü. Katliamın ardından Kızılhaç ın önerisi üzerine 2 saatlik ateşkes ilan edildi.

21 Temmuz

- Libya daki Uluslararası Trablus Havalimanı ve çevresinde ordu birlikleriyle silahlı gruplar arasında günlerdir süren çatışmalar sonucu havalimanı uçuşlara kapatılırken, çatışmaların ardından bölgedeki birçok uçak ve helikopter kullanılamaz hale geldi; çatışmalarda 47 kişi öldü.

22 Temmuz

- Endonezya nın yeni cumhurbaşkanı oyların yüzde 53,15 ini alan eski Cakarta Valisi Joko Vidodo Vidodo oldu.

- Suriye de ordu birliklerinin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere karadan ve havadan düzenlediği saldırılarda 15 i çocuk, 6 sı kadın 57 kişi öldü.

- Çin in güney bölgelerini etkisi altına alan Rammasun tayfunu nedeniyle ölü sayısı 56 ya yükseldi. 

- Güney Kore’nin güney sahili açıklarında çoğu lise öğrencisi 300’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği feribot kazasından sorumlu tutulan, kaçak durumdaki feribot sahibi ölü bulundu.

23 Temmuz

- Türkiye, ABD, Norveç, Fransa ile Kanada nın havayolu şirketleri ve Alman Havayolu şirketi Lufthansa ya bağlı havayolu şirketleri güvensiz ortam nedeniyle Tel Aviv seferlerini durdurma kararı aldı.

- Tayvan da Fuxing Havayolları na ait GE-222 sefer sayılı yolcu uçağının olumsuz hava koşulları nedeniyle acil iniş yaptığı sırada zemine sert bir şekilde çarpması sonucu meydana gelen kazada 51 kişi yaşamını yitirdi.

- Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Başbakan Pierre-Damien Habumuremyi’yi görevden aldı.

24 Temmuz

- Irak Cumhurbaşkanlığına Kürtlerin ortak adayı Fuat Mahsum seçildi. 

- Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, koalisyon hükümetinin dağılmasının ardından başbakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

- Irak’ın Musul kentinde Yunus peygambere ait olduğu rivayet edilen türbe, IŞİD militanlarınca havaya uçuruldu.

- İsrail in Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) bağlı bir okula düzenlediği saldırıda çok sayıda Filistinli öldü, yüzlerce kişi yaralandı. ABD, saldırıdan derin üzüntü ve endişe duyulduğunu bildirdi. BM Genel Sekreteri Ban, saldırıyı kınadı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’deki tüneller etkisiz hale getirilmeden operasyonu sonlandırmayacaklarını söyledi.

25 Temmuz

- İsrail polisi, 50 yaş altı Müslümanların cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa ya girişini yasakladı.

26 Temmuz

- Hamas ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze semalarında İsrail ordusuna ait F15 tipi savaş uçağının roketle vurulduğunu açıkladı.

- Filistinli direniş gruplarıyla İsrail, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun un 12 saatlik ateşkes talebini kabul etti.

- İsrail in 7 Temmuz dan beri Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 864 e yükselirken, 5 bin 730 kişi yaralandı.

27 Temmuz

- Hamas, BM nin sunduğu 24 saatlik ateşkes önerisinin Filistinli gruplar tarafından kabul edildiğini açıkladı. 

- İsrail’in Gazze ye son saldırılarıyla şiddetlenen çatışmalar ilk kez savaş karşıtı İsrailli Yahudilerden de tepki gördü. Tel Aviv’de toplanan 5 bin kadar kişi savaş karşıtı gösteri yaptı.

- Filistinli direniş grupları ve İsrail in 12 saatlik ateşkesi kabul etmesinin ardından yapılan çalışmalarda, yıkılmış evlerin altından çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 146 kişinin cesedinin çıkarıldı.

- Libya da karşıt gruplar arasında devam eden çatışmalar sebebiyle Türkiye nin Trablus Büyükelçiliği ile Bingazi Konsolosluğu nda görevli 26 personel tahliye edildi.

28 Temmuz 

- İsrail ordusunun, Gazze nin batısındaki Eş-Şati Mülteci Kampı na saldırısında en az 10 çocuk hayatını kaybetti. 

- Gazze den İsrail in güneyindeki Eşkol kentine havan topu düşmesi sonucu 4 İsrailli öldü. İsrail in, Koruyucu Hat adı altında düzenlediği saldırıların başlamasından bu yana ölen İsrail askeri sayısı 48 e yükseldi.

- Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye de ramazan ayında çatışmalarda 2 bin 378 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. 

- Ukrayna nın istifa eden Başbakanı Arseniy Yatsenyuk görevine döndü.

29 Temmuz 

- İsrail ordusu, Anadolu Ajansı nın (AA) Gazze ofisinin bulunduğu binayı vurdu. Saldırıda binanın 3. katında bulunan AA ofisi herhangi bir zarar görmezken, vurulan 10. katta ağır hasar meydana geldi.

- İsrail ordusu, Gazze nin kuzeyinde Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu na (UNRWA) ait bir aracı hedef aldı, saldırıda iki kişi yaşamını yitirdi. 

- Hamas ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi ne yönelik kara saldırıların başladığı 17 Temmuz dan bu yana 110 dan fazla İsrail askerinin öldürüldüğünü açıkladı. 

- ABD yönetimi, Rusya yı 1987 tarihli Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması nı (INF) ihlal eden testler yürütmekle suçladı.

30 Temmuz

- İsrail, Şucaiyye Mahallesi nde bir pazar yerine hava saldırısı düzenledi, onlarca Filistinli hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. 

- İsrail in Gazze ye yönelik saldırılarında Anadolu Ajansı (AA) kameramanı Enes Ebu Muaylık karnından, sırtından ve ayağından yaralandı. 

- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze yi afet bölgesi ilan etti.

- Ukrayna nın doğusunda Donetsk bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna ordusuna ait bir uçağı düşürdü.

- ABD Başkanı Obama, Ukrayna daki ayrılıkçılara verdiği destekten dolayı Rusya ya yönelik yeni yaptırım kararı aldı.

31 Temmuz 

- İsrail in Gazze ye Ramazan Bayramı nda düzenlediği saldırılarda 318 kişi hayatını kaybetti, 980 kişi yaralandı. 

- 10 Ağustos ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemi başladı. 

- Ukrayna topraklarına 7 Rus tankı girdi. Ayrıca Ukrayna dan 20 kilometre uzaklıkta bulunan Rusya nın Voronej bölgesinde 50 tanktan oluşan bir konvoyun bulunduğu bildirildi. 

- Ukrayna parlamentosu, vatandaşların gelirlerinden geçici olarak yüzde 1,5 oranında savaş vergisi alınmasına ilişkin kanun değişikliğini onayladı.

- Irak ın Felluce kentinde çıkan çatışmalarda 23 IŞİD militanı öldürüldü. 

- Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika da 5 ayda 700’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Ebola salgınının şimdiye kadar görülen en ölümcül Ebola salgını olduğu bildirdi.

- Çin kuzeybatısında bulunan Sincan Uygur Özerk Bölgesi nin Kaşgar vilayetindeki Id Kah Camisi nin imamı Cuma Tahir, sabah namazından sonra öldürüldü.

1 Ağustos

- İsrail in Gazze ye yönelik saldırılarına karşı Almanya, İngiltere, İtalya, ABD, Fransa ve Belçika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde gösteriler düzenlendi.

- Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada Azerbaycan ordusundan 13 asker hayatını kaybetti.

- Türkiye, İsrail saldırılarının başladığı 7 Temmuz dan bu yana Gazze’ye toplam 8 milyon 53 bin 893 dolarlık yardımda bulundu. 

- ABD Senatosu, İsrail in füze savunma sisteminin yenilenmesine 225 milyon dolar aktarılmasını onayladı. 

2 Ağustos

- İsrail’in Gazze ye saldırıları, ABD’nin New York kentindeki CNN ve Fox News binaları önünde protesto edildi.

- Irak ın Diyala ilinde terör örgütü IŞİD üyesi 30 kişi öldürüldü. Bağdat ta meydana gelen iki ayrı patlamada 19 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.

- Çin’in Kunşan şehrinde bir metal fabrikasında meydana gelen patlamada 68 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.

- Orta Afrika Cumhuriyeti nde Seleka ve anti-Balaka grupları arasında iki gün süren çatışmalarda 22 kişi hayatını kaybetti.

- Gürcistan ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili yle ilgili gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

3 Ağustos

- Musul un Sincar ilçesinin, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların eline geçmesi üzerine binlerce Yezidi dağlara kaçarak canlarını kurtardı. Musul’dan kaçan 20 bin Yezidi Süleymaniye nin ilçelerine yerleştirildi, bir grup Yezidi ise Suriye’ye kaçtı. Sincar Dağı’nda günlerce mahsur kalan 30 bin Yezidi’den 250 çocuk açlıktan yedikleri ağaç yaprakları ve zehirli otlar nedeniyle hayatını kaybetti. Dağda mahsur binlerce Iraklı ya havadan insani yardım gönderildi. Türkiye ye kaçan bir grup Yezidi ise bölgede kurulan kamplara ve yakınlarının yanına sığındı. Peşmerge ve Halk Savunma Birlikleri güçleri tarafından karadan oluşturulan güvenlik koridoruyla binlerce Yezidi, günler sonra Sincar Dağı’ndan kurtarıldı.

- Çin in güneydoğusundaki Yünnan eyaletinin Caotong kentinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 398 kişi öldü.

- İsrail in Gazze ye saldırılarının başladığı 7 Temmuz dan bu yana 10 gazetecinin hayatını kaybettiği belirtildi. 

 4 Ağustos

- İzzeddin el-Kassam Tugayları, 14,5 milimetre çapında 2 kilometre menzilli yeni bir keskin nişancı tüfeği ürettiğini açıkladı.

5 Ağustos

- Mısır ın önerdiği 72 saatlik ateşkes önerisi İsrail ve Hamas tarafından kabul edildi.

- Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, İsrail’in BM okullarına yönelik saldırılarıyla ilgili soruşturma başlatılmasını istedi.

6 Ağustos

- Gazze de 28 gün süren ve bin 800 den fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan İsrail saldırıları, BM Genel Kurulu nda ele alındı.

- Irak ordusuna ait savaş uçaklarının, Musul da silahlı grupların eline geçen Ahdas hapishanesine düzenlediği saldırıda 60 kişi hayatını kaybetti. 

- Suriye de Beşşar Esed e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda üçü çocuk, üçü kadın 41 kişi öldü.

7 Ağustos

- Rusya, Ukrayna krizi nedeniyle yaptırım uygulayan Batılı ülkelere karşı yaptırım kararı aldı.

- İsrail in Gazze ye yönelik saldırılarında 10 binden fazla konutun yıkıldığı, 65 binden fazla Filistinlinin evsiz kaldığı açıklandı.

- ABD Ulusal Güvenlik Ajansı nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden Rusya dan üç yıllık oturma izni aldı.

8 Ağustos

- Gazze de Filistinli gruplar ile İsrail arasında ilan edilen 72 saatlik ateşkesin süresi doldu. Hamas yönetimi, Kahire de İsrail ile süren müzakerelerden sonuç alınamadığı için ateşkesi uzatmayacaklarını açıkladı. 

- ABD Başkanı Barack Obama, ABD ordusuna terör örgütü IŞİD’in Irak ın kuzeyindeki Amerikan personelini tehdit etmesi durumunda hava saldırısı düzenlemesi için yetki verdi.

- Irak’ın Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesinde güvenlik güçleriyle IŞİD militanları arasında başlayan şiddetli çatışmalarda, 200 IŞİD militanı öldürüldü, 98 i yakalandı.

9 Ağustos

- İsrail ordusu, Anadolu Ajansı nın (AA) Gazze ofisinin bulunduğu binayı iki kez vurdu.

- İsrail savaş uçakları Gazze de üç camiyi bombaladı. Camilerden biri tamamen yıkıldı.

10 Ağustos

- Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan 72 saatlik yeni geçici ateşkes çağrısı İsrail ve Filistin tarafından kabul edildi.

- ABD nin Missouri eyaletinde 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown ın sokak ortasında polis tarafından öldürülmesi tepkiye neden oldu. Sokakta toplanan kalabalık polise tepki göstererek, olayın detaylı şekilde araştırılmasını talep etti.

- Suriye de rejim kuvvetlerince düzenlenen varil bombalı saldırılarda Raka ve Hama bölgelerinde 24 kişi, Halep te 15 kişi öldü.

12 Ağustos

- ABD nin Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde polisin siyahi genç Michael Brown ı öldürmesi üzerine başlayan gösterilerde beş kişi gözaltına alındı.

- ABD, Sincar Dağı nda mahsur kalan binlerce sivil için Irak ın kuzeyine yaklaşık 130 asker daha gönderdi.

- Avrupa Birliği Komisyonu, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalardan etkilenen sivillere destek amacıyla 2,5 milyon avro ek insani yardım yapma kararı aldı.

- Hollywood un Oscar ödüllü aktörü Robin Williams, Kuzey Kaliforniya daki evinde ölü bulundu. 63 yaşındaki ünlü oyuncunun, kemerle intihar ettiği açıklandı. 

13 Ağustos

- İsrail ile Filistinli gruplar, Kahire deki görüşmede geçici ateşkesin beş gün uzatılması üzerinde anlaştı.

- Suriye’nin yurt dışına taşınan kimyasal silahları arasında yer alan sarin gazı yapımında kullanılabilen 581 ton kimyasal madde imha edildi.

- ABD polisinin Michael Brown isimli 18 yaşındaki silahsız siyahi genci 9 Ağustos’ta öldürmesi üzerine Missouri eyaletinin St. Louis kentinde olaylar çıktı. ABD genelinde yüzden fazla şehirde gösteriler düzenlendi. St. Louis’in Ferguson semti sakinleri, gencin öldürüldüğü yer başta olmak üzere pek çok noktada eylem yaptı. 

14 Ağustos

- Pakistan da muhalif gruplar, hükümetin istifasını talep ederek Lahor dan başkent İslamabad a binlerce kişinin katıldığı yürüyüş başlattı.

 - ABD nin Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde polisin siyahi genç Michael Brown ı öldürmesi üzerine çıkan olaylarda iki gazeteci gözaltına alındı.

- Michael Brown ı öldürdüğü öne sürülen polisin ismini açıklaması üzerine Twitter, Anonymous olarak bilinen internet korsanlarına ait hesabı kapattı. Anonymous ise yeni bir hesap açarak Ferguson olayıyla ilgili gerçekleri söylemeye devam edeceğini açıkladı.

- Irak taki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlara, Türkiye’den 109 tır dolusu yardım gönderildi. 

15 Ağustos

- ABD nin Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde, polisinin siyahi bir genci öldürmesi üzerine çıkan olaylar nedeniyle Detroit, Los Angeles, Washington, Chicago, New York, Miami ve Phoenix başta olmak üzere ABD genelinde yüzden fazla şehirde gösteriler düzenlendi.

- Kıbrıs ta Rumlar tarafından Limasol da 1974 yılında topluca katledilen 34 şehit, 40 yıl sonra Taşkent Şehitliği’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

- Nadir bulunan yarış arabalarından 1962 model Ferrari 250 GTO, açık artırmada 34 milyon 650 bin dolara satıldı.

16 Ağustos

- Almanya’nın 2009 yılından beri Türkiye’yi dinlediği iddia edildi. Alman Der Spiegel dergisinin haberinde, Almanya’nın Dış İstihbarat Servisi’nin (BND), NATO müttefiki Türkiye’yi izlediği öne sürüldü.

- Nijerya nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde Çok Uluslu Ortak Görev Gücü nün düzenlediği operasyonlarda 22 teröristin öldürüldüğü açıklandı. 

17 Ağustos

- ABD de Ferguson olaylarında sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen protestolar devam etti. Ferguson semti savaş alanına döndü.

- Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), İsrail in Gazze saldırılarında kendilerine bağlı okulları vurmasına ilişkin soruşturma talebinde bulundu.

- Ukrayna nın doğusundaki Lugansk bölgesinde, Rusya yanlısı ayrılıkçılar terörle mücadele operasyonunda görev yapan MİG-29 tipi savaş uçağı düşürdü.

18 Ağustos

- ABD de Missouri Valisi Jay Nixon, 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown ın polis tarafından öldürüldüğü St. Louis kentinin Ferguson semtine Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdi. 

- ABD den, İkinci Dünya Savaşı ndan bu yana en çok askeri yardım alan ülke 100 milyar dolarla İsrail odu.

- Nepal de geçen hafta başlayan ve dört gün boyunca etkili olan aşırı yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 101 kişi öldü.

19 Ağustos

- ABD’deki Ferguson olaylarında yine polisin karıştığı bir öldürme vakası yaşandı. Polis, kendisine bıçak çektiğini ve tutarsız davranışlarda bulunduğunu iddia ettiği bir kişiyi vurarak öldürdü.

- Uluslararası Af Örgütü, ABD’ye polis şiddetine son verin çağrısı yaptı ve tarihinde ilk kez ABD ye gözlemci heyeti gönderdi. 

- ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Amerikan ordusunun son 72 saatte Musul Barajı ve etrafındaki IŞİD terör örgütü hedeflerine 35 hava saldırısı düzenlediğini ve 90 ı aşkın hedefi yok ettiğini açıkladı.

- Kanada da yaşayan Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri, ani bir kararla Pakistan’a dönerek ülke tarihindeki en büyük siyasi krizlerden birini tetikledi. Genel seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla Başbakan Navaz Şerif in istifasını isteyen Pakistan Halk Hareketi ile Pakistan Adalet Hareketi ne mensup on binlerce kişi, kırmızı bölgeye ilerleyerek Parlamento binası önüne yerleşti. Polis, kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. 

20 Ağustos

- ABD de Ferguson olaylarını takip eden AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, ABD polisi tarafından ölümle tehdit edilip darp edilerek gözaltına alındı.

- Irak ın başkenti Bağdat ta güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 36 kişi öldürüldü.

21 Ağustos

- İsrail in ateşkesin bozulmasının ardından Gazze ye saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 50 ye yükseldi.

- Kamboçya’da meydana gelen selde 45 kişi öldü.

22 Ağustos

- Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika daki Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 427 ye yükseldiğini bildirdi. 

23 Ağustos

- Türkiye nin, Almanya nın Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) tarafından 1976 yılından beri izlendiği iddia edildi.

- Amerikalı gazeteci James Foley nin IŞİD terör örgütü tarafından başı kesilerek öldürülmesini gösteren video ortaya çıktı.

- AA muhabiri Bilgin Şaşmaz ın Ferguson olaylarında polis tarafından ölümle tehdit edilip gözaltına alınması sırasında uygulanan şiddet doktor raporunda belgelendi.

- Irak’ın Kerkük kentinde düzenlenen üç bombalı intihar saldırısında 15 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

- IŞİD terör örgütünün Suriye nin Deyru z Zor kentinin Şuaytat bölgesinde, aralarında çocukların da yer aldığı 20 kişinin başını keserek infaz etti.

25 Ağustos

- Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada yı feshetti. Ülkede 26 Ekim de erken seçim yapılması kararı alındı. 

- Gürcistan dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya da devlet başkanlığı seçimini eski Başbakan Raul Hacimba kazandı.

26 Ağustos

- Mısır arabuluculuğunda gerçekleşen görüşmelerde, İsrail ile Filistinli gruplar arasında süresiz ateşkes imzalandı. İsrail in Gazze ye 51 gün süren saldırılarında, 578 i çocuk, 346 sı kadın 2 bin 145 kişinin yaşamını yitirmesine, çoğu kadın ve çocuk, 11 binden fazla kişinin yaralanmasına neden oldu. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkıldı, binlerce bina hasar gördü.

İsrail tarafında 64 ü asker, 3 ü sivil 67 kişi öldü, 463 ü asker, 83 sivil yaralandı.

İsrail ile Filistinli gruplar arasında ateşkesin sağlanmasının ardından sokaklara çıkan binlerce Filistinli, direnişin zaferini kutladı.

- Suriye de Beşşar Esed e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin denetimindeki bölgeleri kara ve havadan saldırmasında 71 kişi öldü.

- Güney Sudan da BM Misyonu na (UNMISS) ait kargo helikopterinin vurularak düşürülmesi sonucunda 3 kişilik Rus mürettebat hayatını kaybetti.

- Amerikan televizyon yapımlarına verilen Emmy ödülleri 66. kez sahiplerini buldu. Geceye, çeşitli dallarda topladığı beş ödülle Breaking Bad dizisi damga vurdu.

27 Ağustos

- Gazze de 51 gün süren İsrail saldırılarının ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında kalıcı ateşkes sağlandı. 

- Dünya Gıda Programı, Gazze ablukasının başladığı 2007 den beri ilk kez Mısır dan Gazze ye yardım ulaştırdı.

28 Ağustos

- Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Suriye’nin yurt dışına taşınan kimyasal silahlarının yüzde 94’ünün imha edildiğini bildirdi. 

- Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının, Halep in el-Bab ilçesine vakum bombasıyla düzenlediği saldırılarda 28 kişi öldü.

- Ukrayna nın doğusunda süren çatışmalarda Donetsk te 11 sivil yaşamını yitirdi.

- Avrupa da Yılın En İyi Futbolcusu ödülü UEFA tarafından Real Madrid’in Portekizli oyuncusu Cristiano Ronaldo ya verildi.

29 Ağustos

- Birleşmiş Milletler, ülke dışına çıkmak zorunda kalan Suriyeli sığınmacıların sayısının üç milyonu aştığını bildirdi. 

- BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği raporunda, Ukrayna’daki çatışmalarda 17 Ağustos itibarıyla ölenlerin sayısının en az 2 bin 220, yaralananların sayısının ise en az 5 bin 956 olduğu kaydedildi.

- Filistinlilerin, İsrail in saldırılarının yol açtığı acılara dikkati çekmek için başlattıkları kampanya Washington da karşılık buldu. Eylemciler, İsrail in Gazze ye uyguladığı ablukayı protesto etmek ve Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü koşullara dikkati çekmek için moloz ve toprak dolu kovaları kafalarından aşağı döktü.

30 Ağustos

- AB üyesi 28 ülkenin lideri, AB’nin üst düzey yöneticilerini seçmek, Ukrayna daki gelişmeler ışığında Rusya ya karşı takınılacak tavrı belirlemek ve Irak ile Gazze konularında değerlendirmelerde bulunmak üzere bir araya geldi.

1 Eylül

- ABD ordusu, Irak ta Musul Barajı ve Amirli nahiyesi yakınlarındaki IŞİD terör örgütü hedeflerine hava saldırıları düzenledi.

- Suriye de Beşşar Esed e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere ağır silahlarla saldırılarında 32 si çocuk, 14 ü kadın olmak üzere, 101 kişi öldü.

- Tayland Başbakanı ve darbe lideri Orgeneral Prayut Çan-oça, kendisine yakın teknokratlar ve askeri görevlilerden oluşturduğu kabineyle yeni hükümeti kurdu.

- Nijerya’da Boko Haram örgütüne yönelik operasyonda 70 militan öldürüldü.

2 Eylül

- IŞİD terör örgütü tarafından Suriye de rehin alınan Amerikalı serbest gazeteci Steven Sotloff un infazına ilişkin olduğu iddia edilen görüntü internette yayınladı.

- Uluslararası Af Örgütü, IŞİD in Irak ın kuzeyinde etnik temizlik yaptığını belirtti.

- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Ukrayna daki çatışmalar nedeniyle yerinden olanların sayısının 1 milyonu aştığını bildirdi.

- Türk sinemasının 100. yılı Venedik Film Festivali çerçevesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

3 Eylül

- Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna nın doğu bölgesinde kalıcı ateşkesin sağlanması konusunda anlaşmaya vardı.

- ABD Başkanı Barack Obama, ABD nin Bağdat Büyükelçiliği ni korumak için 350 civarında ilave askerin Bağdat a gönderilmesi talimatını verdi.

- Pakistan da Taliban örgütüne karşı devam eden askeri operasyon kapsamında yaz boyunca en az 910 militanın öldürüldüğü açıklandı.

4 Eylül

- Türkiye yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın başkanlığındaki heyetin temsil ettiği NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Birleşik Krallık ın batısındaki Galler in Newport şehrinde başladı. 

- Arjantin, Çin ile yeni bir nükleer enerji santralinin yapımı konusunda anlaşma imzaladı. Çin, Arjantin deki dördüncü nükleer enerji santraline 5,8 milyar dolarlık kaynak sağlayacak.

5 Eylül

- NATO, kriz riski ve tehditle karşı karşıya olan üye ülkelere 48 saat içinde kaydırılabilecek ve Ukrayna’dakine benzer krizlerde caydırıcı rol oynayacak bir öncü güç oluşturulması konusunda anlaştı.

- Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketin devam ettiği Ukrayna da Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ateşkes ilan etti.

6 Eylül

- Avustralya ile Hindistan arasında enerji üretimi ve barışçıl amaçlar için kullanılabilecek uranyum anlaşması imzalandı.

- İtalya’da bu yıl 71’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nde Türk yönetmen Kaan Müjdeci’nin Sivas filmi, jüri özel ödülünü aldı.

8 Eylül

- Irak ta, hükümet krizi bitti. Haydar el-İbadi’nin kabinesi, parlamentodan güvenoyu aldı. Böylelikle Irak ta Şiiler, Sünniler ve Kürtlerin içerisinde yer aldığı geniş katılımlı bir hükümet kurulmuş oldu.

9 Eylül

- Danimarka da et ürünlerinde ortaya çıkan listeria bakterisinin yol açtığı hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı 15 e çıktı.

10 Eylül

- Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Suriye’nin kuzeyinde sistematik bir şekilde klor kullanıldığını bildirdi.

- İngiltere Başbakanı David Cameron, İskoçya nın bağımsızlığı hakkında düzenlenen referanduma ilişkin, İskoç seçmenleri Bu karar, genel seçim gibi önümüzdeki 5 yıl için verilecek bir karar değil, gelecek yüzyılın kararı diyerek uyardı.

11 Eylül

- ABD Başkanı Barack Obama, ABD nin dört adımdan oluşan IŞİD planını açıkladı; geniş bir koalisyona liderlik edecek ABD nin karadan müdahalede bulunmayacağını söyledi.

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ordunun savaşa hazırlık seviyesini kontrol etmek amacıyla ülkenin uzak doğusundaki birliklere ani savaşa tam hazır olma emri verdi.

- Türkiye, Mısır ve ABD nin yanı sıra dokuz ülkenin daha katıldığı Terörle Mücadele Toplantısı Suudi Arabistan ın Cidde kentinde başladı. 10 Arap ülkesi, IŞİD e yönelik askeri operasyona katılma kararı aldı. Türkiye, sonuç bildirgesine imza atmadı.

12 Eylül

- ABD, Rusya ya uygulanan yaptırımların finans, enerji ve savunma sektörlerini içerecek şekilde genişletildiğini açıkladı.

13 Eylül

- İngiliz yardım kuruluşu çalışanı David Haines in IŞİD terör örgütü tarafından başı kesilerek öldürüldüğü iddia edildi.

14 Eylül

- IŞİD militanları tarafından tutulan İngiliz rehine David Haines’in infaz görüntülerindeki ikinci rehinenin 47 yaşında bir İngiliz yardım görevlisi olduğu öne sürüldü.

15 Eylül

- Paris te IŞİD ile mücadele konferansı düzenlendi. IŞİD terör örgütüne yönelik alınacak küresel tedbirleri gözden geçirmek amacıyla Fransa nın evsahipliğinde düzenlenen Irak’ta Barış ve Güvenlik Konferansı nın sonuç bildirisinde, Irak taki yeni hükümete askeri destek dahil gereken yardımın yapılacağı kaydedildi. Almanya, IŞİD ile mücadelede diplomatik ve siyasi çabalara ağırlık vereceğini, askeri operasyona katılmayacağını, Fransa da hava operasyonlarına destek vereceğini ancak kara operasyonlarında yer almayacağını açıkladı.

- Fransız ulusal havayolu şirketi Air France, çalışanlarının başlattığı grev nedeniyle tarifeli seferlerin yüzde 60’ını iptal etti.

- Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan ın yaptığı Kelebeğin Rüyası filmi, Arnavutluk ta düzenlenen 7. Durres Film Festivali nde Balkanlar ın En İyi Filmi ödülüne layık görüldü. 

- İsveç te yapılan genel seçimde sol blokun başını çeken Sosyal Demokrat Parti oyların yüzde 31,1 ini alarak seçimden zaferle çıktı.

- Apple, ilk 24 saat içinde 4 milyonu aşkın iPhone 6 serisi akıllı telefon siparişiyle rekor kırdı.

- New York ta trafiğe kapatılan ünlü Madison Caddesi üzerinde kılınan namazla başlayan 29. Müslüman Günü Yürüyüşü, tekbir ve dualar eşliğinde gerçekleşti. Yürüyüşte Rabia işaretleri yapılıp sloganlar atıldı. 

16 Eylül

- Ukrayna da parlamento önünde eylem yaparak eski hükümet üyelerinin cezalandırılmasını isteyen göstericiler, eski iktidar partisinin milletvekilini çöp kutusuna attı.

- Kırım Tatar Milli Meclisi binasına Rusya Federal Güvenlik Servisi çalışanları ve silahlı kişiler baskın düzenledi.

17 Eylül

- Fiji de 8 yıllık askeri yönetimin ardından ilk kez demokratik seçimlere gidildi. 

18 Eylül

- Terör örgütü IŞİD, Suriye nin Türkiye sınırına yakın kentlerinden Tel Abyad ve Kobani’yi (Ayn el Arap) kuşattı. Bunun üzerine bu kentlerden 190 bini aşkın Suriyeli Kürt, Türkiye sınırına kaçtı. Türkiye, sınır kapısını açarak çatışmalardan kaçan tüm Suriyeli Kürtleri kabul etti ve kurulan kamplarda ihtiyaçlarını karşıladı.

- ABD Temsilciler Meclisi, Suriyeli muhaliflere askeri ekipman ve eğitim verilmesini öngören düzenlemeyi onayladı.

- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak ta terör örgütü İŞİD e karşı hava operasyonlarına destek vereceklerini, kara operasyonlarına katılmayacaklarını bildirdi.

- İskoçya ayrılmama kararı aldı. 5 milyon 300 bin nüfuslu ve Birleşik Krallık toprağının üçte birine sahip İskoçya’da yaklaşık 4,3 milyon seçmenin oy kullandığı referandumda, Birleşik Krallık’la 307 yıllık birlikteliğin devamına karar verildi. Seçmenlerin yüzde 55 i hayır derken, yüzde 45 bağımsızlıktan yana oy kullandı.

- İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ciddiyetinden şüphe ettikleri ABD ile terörle mücadele konusunda ortak hareket etmeyeceklerini söyledi.

- Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi ne (TANAP) yönelik uluslararası anlaşmalar yürürlüğe girdi.

- BM Güvenlik Konseyi, Orta ve Batı Afrika ülkelerinde binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Ebola salgınından etkilenen ülkelere acil yardım ulaştırılmasını isteyen karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. 

19 Eylül

- Fransız savaş uçakları Irak taki IŞİD hedeflerini vurmaya başladı. 

-IŞİD, PYD nin silahlı kanadı YPG kontrolündeki Kobani kentine doğru ilerleyişini sürdürdü. 

20 Eylül

- Musul’daki 49 Türk rehine kurtarıldı. Irak ta 11 Haziran’da IŞİD tarafından alıkonulan 46’sı Türk, 3’ü yerel konsolosluk çalışanı Milli İstihbarat Teşkilatı’nın girişimleriyle kurtarıldı. Başbakan Davutoğlu, Türkiye’ye getirilen 46 Türk vatandaşıyla Şanlıurfa’da buluştuktan sonra “TUR” uçağıyla Ankara’ya geldi. 

- Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu nun Belarus un başkenti Minsk te düzenlenen ikinci toplantısında ateşkes sürecinin hayata geçirilmesine ilişkin memorandum imzalandı.

- Azerbaycan da, Güney Kafkas Doğalgaz Boru Hattı nın temel atma töreni düzenlendi. Güney Kafkas Doğalgaz Koridoru, Şahdeniz 2 projesi kapsamında üretilen doğalgazı Türkiye ve Avrupa ya taşıyacak. 

- Pakistan da aşırı yağışların neden olduğu sellerde 346 kişi hayatını kaybetti.

- Vietnam ın ekonomik nedenlerle düzenleyemeyeceğini duyurmasının ardından, 2018 Asya Olimpiyatları na Endonezya nın evsahipliği yapacağı resmi olarak açıklandı.

21 Eylül

- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 24 saat içinde IŞİD saldırılarından kaçan 70 bin Suriyelinin Türkiye ye sığındığını açıkladı.

- Afganistan da Bağımsız Seçim Komisyonu, Eşref Gani nin ülkenin yeni devlet başkanı olduğunu açıkladı. Eşref Gani, devlet başkanlığı görevini Hamid Karzai’den devraldı. 

- Yemen deki krizi bitirmek için BM temsilcisi ve ülkedeki diğer siyasi grupların katılımıyla Husiler ve yönetim arasında anlaşmaya varıldı. 

- Çin in Sincan Uygur Özerk Bölgesi nde meydana gelen patlamalarda ölü sayısının 50 olduğu bildirildi.

- Mısır ın el-Feyyum kentinde düşen askeri helikopterdeki 6 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

- İran da sosyal içerikli mobil uygulamalar yasaklandı. 

22 Eylül

- Dünya Sağlık Örgütü, Liberya, Gine ve Sierra Leone deki Ebola salgınında ölenlerin sayısının 2 bin 803 e yükseldiğini bildirdi. 

- Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart ın eşi Josephine ile yaptığı evlilik sözleşmesi, açık artırmada 437 bin avroya satıldı.

23 Eylül

- ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD ve partnerlerinin Suriye’de IŞİD terör örgütüne karşı hava saldırısı yaptığını duyurdu. Saldırıda, terör örgütü IŞİD in Suriye ana merkez binası ve kontrolündeki 12 petrol rafinerisi ile birçok karargahın vurulduğu, onlarca militanın öldüğü bildirildi.

- ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye de IŞİD e karşı askeri koalisyona 50 ülkenin dahil olduğunu duyurdu.

- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye deki IŞİD hedeflerine yapılan hava saldırılarının uluslararası yasaların ihlali olduğunu savundu.

- Çin de bölücülük suçlamasıyla yargılanan tutuklu Uygur akademisyen İlham Tohti ye ömür boyu hapis cezası verildi.

- Çin in doğu eyaletlerini etkisi altına alan Fung Vong tayfunu nedeniyle bölgeden 250 binden fazla kişi tahliye edildi. 

- İsrail, 3 Yahudi yerleşimciyi kaçırmakla suçladığı Amir Ebu Iyşe ile Mervan el-Kavasımi nin öldürüldüğünü açıkladı.

- Suriye ordusuna ait bir savaş uçağı, Golan Tepeleri nde İsrail tarafından düşürüldü.

- BM İnsan Haklarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Simonoviç, Ukrayna daki çatışmalarda ölenlerin sayısının 3 bin 245 e ulaştığını belirtti.

24 Eylül

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda, küresel sorunlar için BM yi göreve çağırdı.

- Türkiye, IŞİD e yönelik saldırılarda Türk hava sahasının ve İncirlik Üssü’nün kullanıldığı iddialarını yalanladı. 

- İngiltere Başbakanı David Cameron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile New York ta bir araya geldi. Görüşme, 1979 İran İslam Devrimi nden sonra bir İngiltere Başbakanının, İran Cumhurbaşkanı ile yaptığı ilk yüz yüze görüşme özelliğini taşıyor. 

- Fransa İçişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından Suriye de savaşa katıldığı şüphesiyle Fransa ya gönderilen üç kişinin Orly Havalimanı nda yakalandığını açıklamasına rağmen şüphelilerin aslında Marsilya ya indiği ve güvenlik aramasına takılmadan havalimanından çıktıkları ortaya çıktı.

- AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles De Kerchove, IŞİD ve diğer gruplarla savaşmak üzere Avrupa ülkelerinden Suriye ve Irak a giden yabancıların sayısının 3 bini aştığını belirtti.

- Uluslararası Mevlana Vakfı, Katolik aleminin ruhani merkezi Vatikan’da Mevlevi ayini düzenledi.

25 Eylül

- Hamas ve Fetih hareketlerinin milli mutabakat çerçevesinde tüm konularda uzlaşıya vardıkları bildirildi. Kahire de yapılan görüşmelerde, Filistin uzlaşı hükümetinin Gazze de görevini devralması, İsrail ablukasının kaldırılması ve 51 gün süren saldırılarda yıkıma uğrayan bölgenin yeniden imarı gibi konular ana gündem maddelerini oluşturdu.

- İsrail in Gazze saldırısı için Brüksel de toplanan Filistin Russell Mahkemesi, Koruyucu Hat operasyonunda savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlendiğine hükmetti.

26 Eylül

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü IŞİD ile mücadelede, uçuşa yasaklı bölge ilanı”, “güvenli bölge tesis edilmesi” ve “eğit-donat anlayışıyla sürecin yönetilmesi” olmak üzere üç adım önerdi.

- İngiliz Parlamentosu, ABD öncülüğünde Irak ta IŞİD e yönelik hava operasyonuna Birleşik Krallık ın katılmasına ilişkin önergeyi kabul etti.

- Farklı ülkelerden 126 İslam alimi, yayınladıkları bildiride İslam ümmetinin ittifakı olmadan hilafet ilan etmenin caiz olmadığını duyurdu.

27 Eylül

- ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Suriye nin Rakka kenti ve çevresinde terör örgütü IŞİD e ait yerleri bombaladı.

- Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Azerbaycan ordusundan bir subay, Ermeni askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

- Japonya nın orta kesiminde yer alan Ontake Yanardağı’nın patlaması sonucu en az 48 kişi öldü.

28 Eylül

- 2017 de yapılacak Hong Kong özel yöneticisi seçiminde Pekin yönetiminin kısıtlamalarına karşı gösteri yapan Occupy Central hareketinin başlattığı eylemlere karşı polis, biber ve göz yaşartıcı gazla müdahale edip barikatları dağıttı. Sokak ve caddelerin işgal edilmesi nedeniyle Hong Kong da hayat durma noktasına geldi. Bankalar şubelerini geçici olarak kapattı, bazı bölgelerde eğitime ara verildi.

- Ukrayna Hükümeti ile doğudaki bazı bölgeleri kontrolünde tutan ayrılıkçılar arasında rehine değişimi yapıldı; 30 askere karşılık 60 ayrılıkçı serbest bırakıldı.

29 Eylül

- ABD ordusu ve koalisyon güçleri, Suriye ve Irak’ta IŞİD örgütü hedeflerine 11 hava saldırısı düzenledi.

- İngiltere de sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden bir milletvekiline tehdit ve hakaret içerikli mesaj yazan kişiye 4,5 ay hapis cezası verildi. 

30 Eylül

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge güçlerinin, Musul un Rabia nahiyesi ve Mahmudiye köyünü, IŞİD in elinden kurtardığı bildirildi. 

- Forbes dergisinin açıkladığı ABD nin en zengin 400 kişisi listesinde Microsoft kurucusu ve eski CEO su Bill Gates, bu yıl 21. defa listede ilk sırada yer aldı.

- Libya da çalışan ve güvenlik nedeniyle tahliyeleri kararlaştırılan 396 Türk işçi yurda döndü. Libya daki Türk işçilerden 36 sı bir gün önce İstanbul’a gelmişti. 

- Afganistan ve ABD arasında İkili Güvenlik Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, 2014 sonrası Afganistan’da yaklaşık 10 bin Amerikan askeri bulunacak.

- Alman havayolu şirketi Lufthansa nın pilotlarının grev kararı nedeniyle 56 uzun mesafe uçak seferi iptal edildi.

- İspanya da hükümetin itirazını kabul eden Anayasa Mahkemesi, Katalonya da yapılması planlanan referandumu askıya aldı.

- ABD nin Boulder şehrinde bu yıl 15 incisi düzenlenen Moondance Uluslararası Film Festivalinde, Yılmaz Erdoğan ın yönettiği Kelebeğin Rüyası , En İyi Film ödülünü aldı.

2014 ün son çeyreği

2014 ün son çeyreğinde ABD, Rusya, Ortadoğu ve Pakistan başta olmak üzere dünyada önemli gelişmeler yaşandı. ABD de 8 yıl aradan sonra Cumhuriyetçiler Senato da çoğunluğu elde ederken, Ferguson olayları, ülkede yeniden siyahilere yönelik ırkçılık tartışmalarının ana gündeme oturmasına neden oldu. 

Arap Baharı nın etkilediği önemli ülkelerden Tunus ta demokratik seçimlerin gerçekleştirilmesi, İsrail in Mescid-i Aksa da ibadet edilmesine yönelik baskıları da artarak devam etti.

Rusya nın, Avrupa ya gaz sağlayacak Güney Akım projesini iptal etmesi, Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus un Türkiye ziyareti, Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ziyad Ebu Ayn ın İsrail askerlerinin müdahalesinde hayatını kaybetmesi ve CIA nın işkencelerini ortaya koyan rapor son çeyreğin önemli başlıkları olarak ön plana çıktı. 

Batı Afrika ülkelerinde 6 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Ebola salgını 2014 yılının öne çıkan olayları oldu. Suriye deki iç savaş 2014 yılında da devam ederken, ülkedeki çatışmalarda ölenlerin sayısı 200 bini geçti, 3 milyondan Suriyeli ise sığınmacı durumuna düştü.

Pakistan da Taliban tarafından bir okula düzenlenen baskın sonucunda 145 kişinin hayatını kaybetmesi ise sadece 2014 ün değil, son yılların en büyük terör eylemlerinden biri olarak kayıtlara geçti. 

2014 yılının son çeyreğindeki önemli gelişmeler şunlar oldu:

1 Ekim

- Türkiye ve AB arasında 16 Aralık 2013 te imzalanan, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesinin ilk adımı olan Geri Kabul Anlaşması yürürlüğe girdi. Geri Kabul Anlaşması nın yürürlüğe girmesiyle yasa dışı yollarla Türkiye üzerinden AB topraklarına giren göçmenlerin, üç yıllık geçiş sürecinin ardından iadesi öngörülüyor. AB de yasal ikameti olmayan Türk vatandaşlarının iadesi için ise geçiş dönemi söz konusu olmayacak.

- NATO nun yeni Genel Sekreteri seçilen Norveç in eski başbakanı Jens Stoltenberg, görevi Anders Fogh Rasmussen den devraldı.

- ABD de ilk Ebola vakası tespit edildi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Teksas eyaletinin Dallas kentinde tedavi altına alınan Amerikalı da Ebola virüsüne rastlandığını bildirdi.

3 Ekim

- İsveç’in yeni seçilen merkez-sol hükümeti Filistin’i devlet olarak tanıdı. 

4 Ekim

- ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, Harvard Üniversitesi’ndeki konuşmasından dolayı özür diledi. Beyaz Saray dan yapılan açıklamada, Biden ın Harvard Üniversitesi nde yaptığı konuşmada, Türkiye veya bölgedeki diğer müttefik ve partnerlerin kasten Suriye’de IŞİD veya diğer şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiği veya imkan sağladığına yönelik oluşan herhangi bir imadan dolayı özür dilediği bildirildi.

6 Ekim

- Avrupa daki ilk Ebola vakasına rastlandı. İspanya ya getirildikten üç gün sonra ölen Ebola hastası İspanyol misyoner Garcia Viejo ya bakan hemşirelerden birine Ebola virüsünün bulaştığı tespit edildi.

7 Ekim

- 2014 Nobel fizik ödülünü Japon bilim adamları Isamu Akasaki (Meijo Üniversitesi), Hiroshi Amano (Nagoya Üniversitesi) ve Shuji Nakamura (California Üniversitesi) paylaştı. Nobel Komitesi, Akasaki, Amano ve Nakamura’nın verimli mavi LED (ışık yayan diyot) keşfiyle fizik ödülüne layık görüldüğünü, keşfin parlak ve enerji tasarrufu sağlayan beyaz ışık kaynaklarına olanak sağladığını açıkladı.

8 Ekim

- Amerikalı bilim adamları Eric Betzig ve William E. Moerner ile Alman bilim adamı Stefan W. Hell geliştirdikleri yüksek çözünürlüklü floresan mikroskop çalışmalarıyla Nobel Kimya ödülüne layık görüldü.

10 Ekim

- Belarus un başkenti Minsk te Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Liderler Zirvesi düzenlendi. Liderler, Avrasya Ekonomik Topluluğu nun faaliyetine son veren anlaşmaya imza atarken, Avrasya Ekonomik Birliği nin 1 Ocak 2015 te yürürlüğe girmesini kararlaştırdı. 

24 Ekim

- AB devlet ve hükümet başkanları 2030 enerji hedeflerinde uzlaştı. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Sera gazlarının 1990 yılını esas alarak 2030 a dek en az yüzde 40 azaltılması bağlayıcı olacaktır dedi. 

26 Ekim

- Mali de ilk Ebola hastası yaşamını yitirdi. Dünya Sağlık Örgütü, Ebola salgınında ölenlerin sayısının 4 bin 922 ye çıktığını duyurdu.

27 Ekim

- Tunus ta yapılan genel seçimlerde, Nida Tunus (Tunus un Sesi) Partisi nin 85 sandalye ile birinci, Nahda Hareketi Partisi nin ise 69 sandalye kazanarak ikinci sırada yer aldığı açıklandı.

28 Ekim

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi nin (IKBY), Suriye nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesine göndereceği peşmerge güçleri konvoyu Erbil den hareket etti. 

4 Kasım

- ABD deki ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Kongre nin iki kanadında da çoğunluğu elde etti. Senato’nun 100 sandalyesinden 36’sı için yapılan seçimlerde şu ana kadar Demokratlar 10, Cumhuriyetçiler ise 21 sandalyeyi kazandı. Böylece Senato’daki toplam sandalye dağılımında şu anda Demokratlar 44, Cumhuriyetçiler ise 51 sandalyeye sahip oldu. Böylece, Cumhuriyetçiler 8 yıl aradan sonra Senato’da çoğunluğu elde etmiş oldu. 

5 Kasım

- İsrail in yaklaşık 100 Yahudi yi Mescid-i Aksa nın avlusuna girişine izin vermesinin ardından, Aksa içinde ve çevresinde yaşanan çatışmalarda 27 kişi yaralandı. Bu sırada Aksa içinde bulunan Kıble Camisi ne sığınan Müslümanları kovalayan İsrail askerleri, Kıble Camisini içerisinde postallarıyla gezerek, göstericileri tartakladı, bu esnada cami içerisindeki Kur an-ı Kerimlerin etrafa saçıldığı görüldü.

12 Kasım 

- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Philip Breedlove, Rus askeri birliklerinin Ukrayna ya girdiklerini söyledi.

23 Kasım

- İsrail kabinesinin İsrail i Yahudi ulus devleti olarak tanımlayan yasa tasarısını onayladığı belirtildi. Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığında toplanan kabinede, yeni vatandaşlık yasa tasarısı görüşülerek, onaylandı. Söz konusu tasarıya göre, İsrail i Yahudi halkının ana vatanı ve ulus devleti olarak tanımlanıyor ve her vatandaşın eşit haklara sahip olduğu vurgulanıyor.

24 Kasım

- Rusya, Gürcistan dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya Özerk Cumhuriyeti yle İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, taraflardan birine herhangi bir devlet ya da gruptan saldırı (silahlı saldırı) olursa diğer taraf bunu kendisine yapılmış kabul edecek ve taraflar birbirlerine askeri güç dahil gereken tüm yardımı sağlayacak. 

25 Kasım

- ABD nin Ferguson kentinde mahkeme, 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown u öldüren polis memuru Darren Wilson a ceza verilmemesine karar verdi. ABD Başkanı Barack Obama, ABD nin kanunlar ülkesi olduğunu belirterek, Ferguson daki jürinin kararını kabul etmek zorundayız dedi. Kararın ardından ülke genelinde gösteriler başladı.  Gösteriler sırasında 29 kişinin gözaltına alındı.

28 Kasım

- Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Türkiye nin büyük bir cömertlik göstererek birçok göçmeni kabul ettiğini ve sınırlarında meydana gelen bu dramatik durumdan doğrudan etkilendiğini belirterek,   Uluslararası camianın bu göçmenlere yardım etmesi ahlaki bir mecburiyettir. Gerekli olan bu insani yardımın dışında bu trajediyi ortaya çıkaran sebeplere de kayıtsız kalınmamalıdır dedi.

18 Kasım

- Ermenilerin 1915 yılı olaylarının simgesi olarak gördüğü “Gazir Halısı” Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi’nde sergilenmeye başlandı.

1 Aralık

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Akım Projesi nde Bulgaristan ile anlaşma sağlanamadığı için projenin bu koşullarda geliştirilmesine devam etmeyeceklerini açıkladı.

2 Aralık

- Fransa meclisi, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) milletvekillerinin sunduğu, Filistin in devlet olarak tanınmasını hükümetten talep eden karar tasarısını kabul etti.

5 Aralık

- ABD genelinde siyahi Amerikalıların ölümüne neden olan polislerin yargılanmasına gerek görülmemesiyle ilgili jüri kararlarına tepkiler devam ederken, bir başka siyahi Amerikalı daha bir polis tarafından vurularak öldürüldü.

9 Aralık

- Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein tarafından açıklanan raporda, CIA’in yakaladığı esirlere uluslararası hukuk dışında zarar verme ve acı çektirme taktikleri uyguladığı belirtildi. Raporda, CIA tarafından 11 Eylül sonrasında kullanılan acımasız sorgulama tekniklerinin yararsız ve gizli servisin Kongre’ye ve kamuoyuna söylediği gaddarlıktan çok daha fazla ifadesine yer verildi.

10 Aralık

- Filistin Kurtuluş Örgütü ne bağlı Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ziyad Ebu Ayn ın, Batı Şeria nın Ramallah kenti yakınlarında İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybetti.

11 Aralık

- Fransa da meclisten sonra senato da Filistin in devlet olarak tanınmasını hükümetten talep eden karar tasarısını kabul etti. 

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin in tarihi olarak yorumlanan Hindistan ziyareti sırasında iki ülke arasında savunma, nükleer enerji ve petrol arama gibi alanlarda 20 anlaşma imzalandı. Anlaşma Rusya nın, Batı nın yaptırımlarına karşı bir hamlesi olarak değerlendirildi.

12 Aralık 

- Boko Haram ın Kamerun un kuzeyinde düzenlediği saldırılar son zamanlarda arttı. Kamerun da güvenlik güçleriyle Boko Haram arasında çıkan çatışmalarda, 100’e yakın militan öldürüldü.

- Dünya Sağlık Örgütü nün son verilerine göre, Ebola virüsünün yol açtığı hastalık nedeniyle başta Sierra Leone, Gine ve Liberya da olmak üzere 6 bin 533 kişi öldü. Batı Afrika da ortaya çıkmasına rağmen ABD den Kanada ya, Almanya dan İngiltere ye, Suudi Arabistan a kadar pek çok ülkede Ebola salgınına karşı önlem alındı. Salgınla mcadele için Batı Afrika ülkelerine dünyanın dört bir yanından maddi yardım ve sağlık ekipleri gönderildi. 

13 Aralık

- ABD Kongresi, Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği ni üçüncü sınıf terör örgütleri listesinden çıkardı.

15 Aralık 

- Sydney kent merkezindeki bir kafede bulunanlar İran kökenli bir kişi tarafından rehin alındı. Rehin tutulanları kurtarma operasyonunda iki kişi öldü, üç kişi yaralandı. 

- Suriye deki iç savaş 2014 ün son çeyreğinde de devam etti. Esed rejiminin sivil halka yönelik saldırıları aralıksız sürerken, ülkedeki çatışmalarda ölenlerin sayısı 200 bini geçti. BM Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, 7,6 milyondan fazla Suriyelinin ülke içinde yerlerinden edildiğini, 3 milyondan fazlasının da komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını açıkladı. BM nin rakamlarına göre dünya genelinde yerlerinden edilen her beş kişiden birisi Suriyeli.

16 Aralık

- Pakistan ın Peşaver kentinde Pakistan Talibanı mensupları bir okula baskın düzenleyerek öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 148 kişiyi katletti. Baskında 142 kişi yaralandı. Örgütün sözcüsü, amaçlarının hükümet tarafından öldürülen Taliban üyelerinin intikamını almak olduğunu açıkladı. Pakistan hükümeti ise terörle mücadeleden taviz vermeyeceklerini bildirdi.

17 Aralık

- Pakistan ordusu, Taliban militanlarına yönelik ortak askeri operasyon düzenlenmesi konusunda Afganistan yönetimi ile anlaştıklarını açıkladı.

19 Aralık

- Avustralya nın Cairns kentindeki bir evde yaşları 1 buçuk ile 15 arasındaki 8 çocuğun cesedi bulundu. Polis, çocukların bıçaklanarak öldürüldüklerini bildirdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

1 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

2 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Para değil, onur işi...

3 Para değil, onur işi...

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

4 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

5 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

7 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Siyasetin seviyesi düştü

8 Siyasetin seviyesi düştü

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: Kahramanlık destanı

9 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: Kahramanlık destanı

24 Nisan Salı Samsun hava durumu

10 24 Nisan Salı Samsun hava durumu