Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

KIRSAL KALKINMAYA TARİHİ DESTEK

TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, Samsun un da aralarında bulunduğu 42 il e Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük hibelerden birini vermiş olacaklarını belirterek, Bu destek en az 600 milyon lira olacak ama hedefimiz 950 milyon liraya ulaşmak dedi\r\n

KIRSAL KALKINMAYA TARİHİ DESTEK
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, 2016 nın sonuna kadar uygulanacak Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı nda başarılı çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, gelecek yıl itibarıyla IPARD II nin çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti. IPARD II nin taslak programının AB komisyonu tarafından incelendiğini belirten Nazlı, 2014-2020 dönemlerini kapsayan uygulamada yenilenebilir enerji alanındaki destekleri arttıracaklarını söyledi.
HEDEF; 950 MİLYON LİRA 
Nazlı, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük hibelerden birini vermiş olacaklarını belirterek, Bu destek en az 600 milyon lira olacak ama hedefimiz 950 milyon liraya ulaşmak dedi. Kurumun, 2015 yılı hedeflerine de değinen Nazlı, gelecek yıl için 187 milyon avro komisyon katkısı olmak üzere en az 250 milyon avro hibe vermeyi planladıklarını dile getirdi.
188 MİLYON AVRO BÜTÇE
TKDK tarafından yayımlanan 13. başvuru çağrı ilanına göre, IPARD kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlar için 188 milyon avroluk bütçe ayrıldı. Çağrı ilanı kapsamında, et, süt, meyve, sebze, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünlerinin üretilmesi ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığının geliştirilmesi alanlarındaki yatırımlara hibe desteği sağlanacak.
42 İL E BÜYÜK DESTEK 
Yatırımlara yüzde 50 ile yüzde 65 arası hibe desteğinin verileceği çağrı dönemi için 12 Ocak 2015 te başlayacak başvurular, 10 Şubat 2015 e kadar yatırımın uygulanacağı ilde bulunan il koordinatörlüklerinde kabul edilecek. Başvurularda yatırım sürelerinin 3 taksiti geçmeyecek şekilde planlanması, yatırım süresi ve ödeme talebi paketi nin hazırlanarak toplamda 6 ay içerisinde il koordinatörlüğüne sunulması gerekecek. Program kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat ta destek sağlanacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yönetim sessiz taraftar tepkili

1 Yönetim sessiz taraftar tepkili

ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

2 ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

Kritik haftalar

3 Kritik haftalar

Liderimizin emirlerine amadeyiz

4 Liderimizin emirlerine amadeyiz

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz Elimiz kuvvetlendi

5 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Elimiz kuvvetlendi'

Bir gözaltı ve bir gerçek

6 Bir gözaltı ve bir gerçek...

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

7 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Samsunlu antrenörü yıkan kararlar

8 Samsunlu antrenörü yıkan kararlar

Vezirköprüde şehit adına hatıra ormanı

9 Vezirköprü'de şehit adına hatıra ormanı

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

10 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada