KIRSAL KALKINMAYA TARİHİ DESTEK

TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, Samsun un da aralarında bulunduğu 42 il e Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük hibelerden birini vermiş olacaklarını belirterek, Bu destek en az 600 milyon lira olacak ama hedefimiz 950 milyon liraya ulaşmak dedi\r\n

KIRSAL KALKINMAYA TARİHİ DESTEK
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, 2016 nın sonuna kadar uygulanacak Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı nda başarılı çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, gelecek yıl itibarıyla IPARD II nin çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti. IPARD II nin taslak programının AB komisyonu tarafından incelendiğini belirten Nazlı, 2014-2020 dönemlerini kapsayan uygulamada yenilenebilir enerji alanındaki destekleri arttıracaklarını söyledi.
HEDEF; 950 MİLYON LİRA 
Nazlı, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük hibelerden birini vermiş olacaklarını belirterek, Bu destek en az 600 milyon lira olacak ama hedefimiz 950 milyon liraya ulaşmak dedi. Kurumun, 2015 yılı hedeflerine de değinen Nazlı, gelecek yıl için 187 milyon avro komisyon katkısı olmak üzere en az 250 milyon avro hibe vermeyi planladıklarını dile getirdi.
188 MİLYON AVRO BÜTÇE
TKDK tarafından yayımlanan 13. başvuru çağrı ilanına göre, IPARD kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlar için 188 milyon avroluk bütçe ayrıldı. Çağrı ilanı kapsamında, et, süt, meyve, sebze, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünlerinin üretilmesi ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığının geliştirilmesi alanlarındaki yatırımlara hibe desteği sağlanacak.
42 İL E BÜYÜK DESTEK 
Yatırımlara yüzde 50 ile yüzde 65 arası hibe desteğinin verileceği çağrı dönemi için 12 Ocak 2015 te başlayacak başvurular, 10 Şubat 2015 e kadar yatırımın uygulanacağı ilde bulunan il koordinatörlüklerinde kabul edilecek. Başvurularda yatırım sürelerinin 3 taksiti geçmeyecek şekilde planlanması, yatırım süresi ve ödeme talebi paketi nin hazırlanarak toplamda 6 ay içerisinde il koordinatörlüğüne sunulması gerekecek. Program kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat ta destek sağlanacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil Traktöre çarptı 1 Yaralı

1 Otomobil Traktöre çarptı: 1 Yaralı

Ege Denizide 40 büyüklüğünde deprem

2 Ege Denizi'de 4.0 büyüklüğünde deprem

Kapadokyada Azeri rüzgarı esti

3 Kapadokya'da Azeri rüzgarı esti

PYD, köye havan topu ile saldırdı 15 yaralı

4 PYD, köye havan topu ile saldırdı: 15 yaralı

Aç kalan ayı çöpte yiyecek aradı

5 Aç kalan ayı çöpte yiyecek aradı

Karamanda pencereden düşen genç kız hayatını kaybetti

6 Karaman'da pencereden düşen genç kız hayatını kaybetti

Kereste atölyesinde korkutan yangın

7 Kereste atölyesinde korkutan yangın

Alkollü sürücü aracıyla kanala düştü

8 Alkollü sürücü aracıyla kanala düştü