MAHALLE OLMANIN FATURASI

Samsun’un Terme İlçesi nde Büyükşehir Yasası ile mahalle olan beldelerde 1 yıldır su faturası tahsilatı yapılmayınca vatandaşlara 4 bin lirayı bulan faturalar geldi\r\n

MAHALLE OLMANIN FATURASI
Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) eskiden belde olan Terme’nin Bazlamaç Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlara ilk su faturalarını gönderdi. Eskiden cüzi paralar ödeyen yöre sakinleri, Büyükşehir tarifesi üzerinden kesilen yaklaşık 1 yıllık faturalar ile neye uğradıklarını şaşırdı. 800 liradan 4 bin liraya kadar su borcu olduğunu öğrenen vatandaşlar şimdi ödemek için çare arıyor.
ÖDEYECEK DURUMUMUZ YOK
Su faturalarından birinde 02.01.2014-05.12.2014 tarihi arasında kullanılan 1870 metreküp su için 3 bin 954 lira borç çıkması, vatandaşı kara kara düşündürüyor.  Faturayı ödeme durumun olmadığını söyleyen ve yetkililerden yardım bekleyen 56 yaşındaki Osman Özer, Mahallemizde 3 bin nüfus var. Hemen hemen herkese 800 lira ile 4 bin lira arasında değişen su faturası geldi. Bizler bu kadar yüksek miktarları ödeyecek durumumuz yok dedi.
BU KADAR SU HARCAMADIM
341 günlük su kullanımında 409 metreküp su harcadığının iddia edilerek kendisine 867 liralık fatura geldiğini söyleyen mahalle sakini Ahmet Hazar ise, Ben bu kadar su harcamadım. Mahallemizde çöplerimiz toplanmıyor ve konteynırımız bile yok. Ancak bizden Çevre Temizlik Vergisi bile alınıyor. Biz bu kadar yüksek miktarda olan faturaları nasıl ödeyebiliriz? Yetkililerden yardım bekliyoruz diye konuştu.
SASKİ’DEN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili açıklama yapan SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Kamil Demircioğlu, Bize devredilmeden önce beldelerde sağlıklı bir su faturası sistemi yoktu. Devraldığımız belediyeler bize sağlıklı bir veri teslim edemedi. Aylarca süren su kullanımının faturalandırılması gündeme geldi. Biz de bunları faturalandırdık. İtirazlar geliyor ancak yasa çerçevesinde biz bu faturaları gönderiyoruz dedi.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

1 Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

Samsunspor'da maaş krizi

2 Samsunspor'da maaş krizi

Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

3 Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

Başkan Yılmaz: 'Hesabım ele geçirilerek ahlaksızca paylaşımlarda bulunulmuştur'

4 Başkan Yılmaz: 'Hesabım ele geçirilerek ahlaksızca paylaşımlarda bulunulmuştur'

Sahilde kadın cesedi bulundu

5 Sahilde kadın cesedi bulundu

Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

6 Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

7 Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

Bakan Demircan Samsun'da

8 Bakan Demircan Samsun'da

Samsunspor erken gitti

9 Samsunspor erken gitti

'Bu saatten sonra'

10 'Bu saatten sonra...'