Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Mursi Mansur un yargılanmasını istedi

Mısır da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mansur un, cumhurbaşkanlığı makamını gasp ettiği için yargılanmasını istedi.\r\n

Mursi Mansur un yargılanmasını istedi
Mısır da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, darbenin ardından sonra cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Adli Mansur un, makamını gasp ettiği gerekçesiyle yargılanmasını talep etti. 

Başkent Kahire de Mursi ve 130 kişinin yargılandığı hapishaneler baskını olarak bilinen davanın görülmesine devam edildi.

Ülkede 25 Ocak 2011 devriminde yaşanan olaylar sırasında hapishaneden kaçmakla suçlanan Mursi, duruşmada yaptığı konuşmada, bunun söz konusu olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanlığına adaylığım sırasında bu konu gündeme getirildi. Tutuklandığım ve kaçtığım gerekçesiyle hakkımda dava açılmış ve adaylığımın düşmesi talep edilmişti. Ancak mahkeme, tutukluluk halimin kanunlara aykırı olduğu yönünde hükmetmişti dedi. 

Cumhurbaşkanlığı döneminde yargının kararlarına müdahil olmadığını vurgulayan Mursi, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanlığım sırasında, İsmailiye Sulh Mahkemesi nde görülen bu davaya uzaktan yakından herhangi bir müdahalem olmadı. O dönem seçim komitesi yetkilisi, 2011 deki tutukluluğumun hükümsüz olduğu yönünde şahitlik edebileceğini de söylemişti.

Mursi, dönemin ve mevcut darbe yönetiminin de İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim in, o sıralar bir televizyon programına katılarak sarf ettiği, Bakanlıkta Mursi nin tutuklanmasına ilişkin herhangi bir evrak bulamadık şeklindeki sözlerini de hatırlattı. 

Mursi ayrıca Mansur un, cumhurbaşkanlığı makamını gasp ettiği gerekçesiyle yargılanmasını da talep etti.

Sisi ve Mansur da yargılanmalı

Savunma Heyeti üyesi Muhammed ed-Demati de mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi nin, 2012 Anayasası nı askıya alarak, geçici cumhurbaşkanı ataması sebebiyle yargılanması gerektiğini ve Mansur un da sanıklar arasında yer almasını istedi.  

Mahkeme başkanı, Ülkedeki istikrarsızlık halinin yargı kararlarını da etkilediğini savunan Demati ye Bizi Allah tan başka hiçbir şey etkileyemez şeklinde tepki gösterdi. 

Duruşma, sanıkların savunmalarının dinlenmesi için 27 Aralık a ertelendi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, 3 Temmuz 2013 te gerçekleşen darbenin ardından cumhurbaşkanlığı görevine getirilmiş, Haziran 2014 te yapılan seçimlerde Abdulfettah es-Sisi nin cumhurbaşkanı olmasının ardından eski görevine dönmüştü. 

Mısır da Vadi n-Natrun Hapishanesi Olayı olarak da bilinen davada, 106 sı firari ve 25 i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011 de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, 11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmak suçlamalarıyla yargılanıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Veee Samsunspordan resmi açıklama

2 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

3 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Samsunspordan gollü prova

4 Samsunspor'dan gollü prova

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

5 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

6 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

Yönetim Kalparla görüştü mü

7 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

8 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

9 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

İyi seyirler

10 İyi seyirler...