Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Mursi Mansur un yargılanmasını istedi

Mısır da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mansur un, cumhurbaşkanlığı makamını gasp ettiği için yargılanmasını istedi.\r\n

Mursi Mansur un yargılanmasını istedi
Mısır da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, darbenin ardından sonra cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Adli Mansur un, makamını gasp ettiği gerekçesiyle yargılanmasını talep etti. 

Başkent Kahire de Mursi ve 130 kişinin yargılandığı hapishaneler baskını olarak bilinen davanın görülmesine devam edildi.

Ülkede 25 Ocak 2011 devriminde yaşanan olaylar sırasında hapishaneden kaçmakla suçlanan Mursi, duruşmada yaptığı konuşmada, bunun söz konusu olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanlığına adaylığım sırasında bu konu gündeme getirildi. Tutuklandığım ve kaçtığım gerekçesiyle hakkımda dava açılmış ve adaylığımın düşmesi talep edilmişti. Ancak mahkeme, tutukluluk halimin kanunlara aykırı olduğu yönünde hükmetmişti dedi. 

Cumhurbaşkanlığı döneminde yargının kararlarına müdahil olmadığını vurgulayan Mursi, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanlığım sırasında, İsmailiye Sulh Mahkemesi nde görülen bu davaya uzaktan yakından herhangi bir müdahalem olmadı. O dönem seçim komitesi yetkilisi, 2011 deki tutukluluğumun hükümsüz olduğu yönünde şahitlik edebileceğini de söylemişti.

Mursi, dönemin ve mevcut darbe yönetiminin de İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim in, o sıralar bir televizyon programına katılarak sarf ettiği, Bakanlıkta Mursi nin tutuklanmasına ilişkin herhangi bir evrak bulamadık şeklindeki sözlerini de hatırlattı. 

Mursi ayrıca Mansur un, cumhurbaşkanlığı makamını gasp ettiği gerekçesiyle yargılanmasını da talep etti.

Sisi ve Mansur da yargılanmalı

Savunma Heyeti üyesi Muhammed ed-Demati de mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi nin, 2012 Anayasası nı askıya alarak, geçici cumhurbaşkanı ataması sebebiyle yargılanması gerektiğini ve Mansur un da sanıklar arasında yer almasını istedi.  

Mahkeme başkanı, Ülkedeki istikrarsızlık halinin yargı kararlarını da etkilediğini savunan Demati ye Bizi Allah tan başka hiçbir şey etkileyemez şeklinde tepki gösterdi. 

Duruşma, sanıkların savunmalarının dinlenmesi için 27 Aralık a ertelendi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, 3 Temmuz 2013 te gerçekleşen darbenin ardından cumhurbaşkanlığı görevine getirilmiş, Haziran 2014 te yapılan seçimlerde Abdulfettah es-Sisi nin cumhurbaşkanı olmasının ardından eski görevine dönmüştü. 

Mısır da Vadi n-Natrun Hapishanesi Olayı olarak da bilinen davada, 106 sı firari ve 25 i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011 de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, 11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmak suçlamalarıyla yargılanıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunlu şehidin evinde yas var

1 Samsun Haber: Samsunlu şehidin evinde yas var!

Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

2 Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

Teröristler yol kesip araç yaktı İşte o anlar

3 Teröristler yol kesip araç yaktı! İşte o anlar...

Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

4 Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

5 Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

Samsunspor Başkanı Tutu Ankarada

6 Samsunspor Başkanı Tutu Ankara'da

RİZE Rize Çayeli ilçesinde yangın 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

7 (RİZE) Rize Çayeli ilçesinde yangın... 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

Öyle kolay olmadı

8 Öyle kolay olmadı...

İzmirde Huzur, Güven 6 uygulaması sona erdi

9 İzmir'de ''Huzur, Güven 6'' uygulaması sona erdi

AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli Milli İrade İle Ak Partideki Recep Tayyi

10 AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli: 'Milli İrade İle Ak Parti'deki Recep Tayyi