HEDEF; DÜNYA ŞEHRİ OLMAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentsel ölçekte ulaşımdan, çevreye, mimariden imara kadar kentin şık bir şehir olması yolunda gösterilen çabaların finalini Atatürk ün Samsun a çıkışının 100 üncü yıldönümü 2019 da yapacaklarını söyled

HEDEF; DÜNYA ŞEHRİ OLMAK
ANAP tan 1999’da ilk kez seçildiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 3 dönemden bu yana Ak Parti den sürdürerek aralıksız 15 yıldan bu yana kenti yöneten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, hedeflerinin Atatürk ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 da Samsun a çıkışının 100 ncü yılında Samsun u bir dünya şehri yapmak olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, şöyle dedi:
2019 da Atatürk ün Samsun a çıkışının 100 ncü yılına yakışır bir şehir vizyonu çizeceğiz. Kentsel ölçekte ulaşımdan çevreye, mimariden imara kadar fiziksel objeler olarak şık bir şehir olmalı. Yaşayana hayatı kolaylaştıracak unsurların başında ise ulaşım gelir. Ulaşım modern olmalı, ucuz olmalı, yaşayanlara iktisadi olarak güçlük vermemeli.
Yapılan girişimlerle kentsel ölçekteki modern, zengin ve gelişmiş bir şehirde olması gereken unsurların hızla oluşturulduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, 2010 yılı 10 Ekim tarihinde Ten Ten Ten diyerek raylı sistemi açtıklarını ifade etti. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kent için yaptıkları, vizyon ve performanslarının ilçelerde de takdirle karşılandığını anlatırken şöyle devam etti:
Tüm bu süreçte çevreye de büyük önem veriyoruz. Çevre işlerine duyarlı olmayan bir kenti, bir yöneticiyi, bir ülkeyi çağdaş ve uygarlık yolunda yeterli görmüyorlar. Biz kentin hem atık su, hem de katı atık sorununu çözdük. Çöpten enerji üreterek yılda milyon dolar seviyesinde gelir elde ediyoruz. Türkiye de bundan 6-7 tane var. Karadeniz de ise başka yok. 2019 a giden süre içerisinde modern bir şehirde, bilimde, sanatta, kültürde de yatırımlar gerekiyor. Spora, sanata, edebiyata, kültüre dönük ihtiyaçlar var. Bu ihtiyaçlara dönük olan altyapıda ise eksiklerimiz var. Örneğin yeterli tiyatro, konser salonlarımız yok. Yeterli spor alt yapımız yok. Onun için de Eski Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç ve şimdiki bakanımız Çağatay Kılıç’ın destekleriyle devam eden spor alt yapısında büyük bir hamle var şehirde. 33 bin kişilik futbol sahası, 7 bin 500 kişilik arena yapıldı. Olimpik yüzme havuzu yapılıyor. 2017 işitme engelliler olimpiyatlarına giden süre içerisinde Batı Parka bir buz pateni, okçuluk ve atıcılık tesisleri yapılacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, işiyle bütünleştiğini, ölçek olarak Samsun a benzettiği sahil kendi Barcenola yı çok beğendiğini anlatırken, şöyle dedi:
Orada dünyaca meşhur mimar ve sanatçı Gaudi var. Gaudi nin çizdiği kentsel planlama ve onun ortaya koyduğu estetik değerler şehre kimlik kazandırmış. Güzel olan her şeye bakıyorum. Çağdaşlığı çok önemsiyorum. İnsana güzel gelen şeyler neler olduğunu bulup yakalamamız lazım. Bu dönemde gençlere yönelik olarak bilimsel, eğitsel, sanata ve kültüre dönük olan bir takım donanımlarla takviyeler yapıyoruz. Onun için bir Bilim ve Teknoloji Müzesi nin proje hazırlıkları yapılıyor. Bilimin dünyada en son ortaya koyduğu hedefleri içeren fiziksel objelere gençlerimiz elleriyle dokunma, obje olarak orada görme imkanı bulacak. Arkeoloji müzemiz iyi değil. Onun projesini Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Müzesi nin projesini de TÜBİTAK hazırlıyor. Biz inşaatı yapacağız. Hedefimiz; 2019 dünya şehri Samsun.  

DHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

4 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

5 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu