SU MÜJDESİ

Yaz aylarında su sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Samsun a SASKİ den Müjde geldi. SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Kamil Demircioğlu, Samsun da şu anda 8-9 aylık su stokumuz var dedi\r\n

SU MÜJDESİ
Samsun da yaz aylarında görülen kuraklığın ardından son aylarda yağan yağmurlar barajları doldurdu. Samsun un su ihtiyacının karşılandığı Çarşamba ilçesinde Abdal Deresi üzerinde 106 hektometreküp göl hacmi olarak kurulan Çakmak Barajı’nda son aylarda yağan yağmurlar ile su seviyesi yükseldi. Şu anda barajda 5-6 aylık, yapılan su sondaj çalışmalarıyla da toplamda 8-9 aylık su stoğunun bulunduğunu söyleyen SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Kamil Demircioğlu, Çakmak Barajı nda yağmurlardan sonra bir doluluk var. Samsun için su kıtlığı en az 5-6 ay için geçmiş durumdadır diye konuştu.
5 AYDA BİTECEK
Çakmak Barajı ndaki stoğun yanı sıra Ayvacık Barajı ndan su getirmek için ihale yaptıklarını belirten Demircioğlu şunları söyledi: Ayvacık Barajı ndan su getirmek için yapılan boru hattı çalışmasında, ortalama 900 metrelik bir kısmı bitti. Kamulaştırmalar ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tahminen 5 aylık bir süre kaldı. KDV ile birlikte 20 milyon liralık bir yatırım. Bu kuraklık 20 senedir yaşanmamıştı. Çevredeki bir yerde heyelan olma tehlikesine karşı da valilik bize 4-5 metre su saldırdı. Bizde barajı boşalttık. Üst kotlardan salınan su barajın büyük bir hacmini kapsıyor. Buda 6 aylık su stokunun salınması demek.
8-9 AYLIK STOK VAR
Demircioğlu, suyla ilgili diğer çalışmaları da şöyle sıraladı: Şu anda biz arıtma yolunda su bulduk. 3-4 litre saniyelik takviye bulduk, stok ettik. Ayrıca 2 milyonluk bir başka yatırımla da barajın su alma ağzı var. Barajın alt zemin kotları yoktu. Ölçüm yaptırdık ve su alma yapısının 12-13 metre altında su alınabilecek yer var. Oraya büyük bir duba aldık. O dubanın üzerine 3 tane 500 litrelik pompa aldık. Samsun a 1,5 metreküp saniye su verdiğimiz zaman yetiyor. Zaten arıtmamızın kapasitesi de 2 metreküp saniyedir. Yani 2 bin litre ediyor. Kısacası toplamda şu anda 8-9 aylık su stokumuz var.  

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

1 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Samsun'da alkollü mekan yandı

2 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

3 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Elini kıyma makinesine kaptırdı

9 Elini kıyma makinesine kaptırdı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

10 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu