Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

SU MÜJDESİ

Yaz aylarında su sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Samsun a SASKİ den Müjde geldi. SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Kamil Demircioğlu, Samsun da şu anda 8-9 aylık su stokumuz var dedi\r\n

SU MÜJDESİ
Samsun da yaz aylarında görülen kuraklığın ardından son aylarda yağan yağmurlar barajları doldurdu. Samsun un su ihtiyacının karşılandığı Çarşamba ilçesinde Abdal Deresi üzerinde 106 hektometreküp göl hacmi olarak kurulan Çakmak Barajı’nda son aylarda yağan yağmurlar ile su seviyesi yükseldi. Şu anda barajda 5-6 aylık, yapılan su sondaj çalışmalarıyla da toplamda 8-9 aylık su stoğunun bulunduğunu söyleyen SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Kamil Demircioğlu, Çakmak Barajı nda yağmurlardan sonra bir doluluk var. Samsun için su kıtlığı en az 5-6 ay için geçmiş durumdadır diye konuştu.
5 AYDA BİTECEK
Çakmak Barajı ndaki stoğun yanı sıra Ayvacık Barajı ndan su getirmek için ihale yaptıklarını belirten Demircioğlu şunları söyledi: Ayvacık Barajı ndan su getirmek için yapılan boru hattı çalışmasında, ortalama 900 metrelik bir kısmı bitti. Kamulaştırmalar ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tahminen 5 aylık bir süre kaldı. KDV ile birlikte 20 milyon liralık bir yatırım. Bu kuraklık 20 senedir yaşanmamıştı. Çevredeki bir yerde heyelan olma tehlikesine karşı da valilik bize 4-5 metre su saldırdı. Bizde barajı boşalttık. Üst kotlardan salınan su barajın büyük bir hacmini kapsıyor. Buda 6 aylık su stokunun salınması demek.
8-9 AYLIK STOK VAR
Demircioğlu, suyla ilgili diğer çalışmaları da şöyle sıraladı: Şu anda biz arıtma yolunda su bulduk. 3-4 litre saniyelik takviye bulduk, stok ettik. Ayrıca 2 milyonluk bir başka yatırımla da barajın su alma ağzı var. Barajın alt zemin kotları yoktu. Ölçüm yaptırdık ve su alma yapısının 12-13 metre altında su alınabilecek yer var. Oraya büyük bir duba aldık. O dubanın üzerine 3 tane 500 litrelik pompa aldık. Samsun a 1,5 metreküp saniye su verdiğimiz zaman yetiyor. Zaten arıtmamızın kapasitesi de 2 metreküp saniyedir. Yani 2 bin litre ediyor. Kısacası toplamda şu anda 8-9 aylık su stokumuz var.  

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

3 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

4 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

5 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

6 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

7 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

8 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

9 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

10 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo