Makedonya da Türkçe Eğitim Bayramı kutlandı

Makedonya da Türk toplumunun resmi bayramı 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı başkent Üsküp te düzenlenen programla kutlandı.\r\n

Makedonya da Türkçe Eğitim Bayramı kutlandı
Makedonya da Türk toplumunun resmi bayramı 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı başkent Üsküp te düzenlenen programla kutlandı.

Türkiye nin Üsküp Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre Enstitüsü ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının desteği ile Makedonya Türk Sivil Teşkilatlar Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen program kapsamında Dünden Yarına Makedonya da Türkçe Eğitim konulu konferans da organize edildi.

Konferansa, Türk kökenli Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Türkiye nin Üsküp Büykelçisi Ömür Şölendil, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik, MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, akademisyenler, bilim adamları, sanatçılar, siyasetçiler, öğretmenler, iş adamları ve diğer davetliler katıldı.

Devlet Bakanı Çako, yaptığı konuşmada, Türkçe Eğitim Bayramı nın sadece bir bireyin, bir derneğin ya da siyasi partinin değil, Makedonya da yaşayan tüm Türklerin bayramı olduğunu söyledi.

Üsküp Büyükelçisi Şölendil de dilini kaybeden toplumların kimliğini kaybetmeye mahkum olduğunu belirterek, Güzel dilimizin, ortak tarih, coğrafya ve kültürü paylaştığımız bu dost ülkede yaşatılmasına ve geliştirilmesine imkan sağlayan Makedonya yöneticilerine ve devletine ayrıca teşekkür etmek istiyorum diye konuştu.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Çevik ise TİKA nın dünya çapında ve Makedonya da eğitimin gelişmesine büyük katkı sağladığını ifade ederek, 8 okul yaptığını, 18 okulun tadilatını gerçekleştirerek eğitim kalitesinin desteklenmesini sağladığını söyledi.

MATÜSİTEB Başkanı  İbrahim de Türkçe Eğitim Bayramı nın Makedonya Türklerinin varlığının kanıtı olduğunu vurguladı.

İbrahim, Türk toplumu, Türk okullarıyla kültürüyle, edebiyatıyla sanatıyla, tarihiyle geleneğiyle ve manevi değerleriyle asırlardır bu topraklarda kendi varlığını sürdürmüş ve gelecekte sürdürmeye kararlıdır dedi.

İki oturum halide yapılan konferansta, Türkiye den ve Makedonya dan akademisyenler tebliğ sundu.

Türkçe Eğitim Bayramı

Makedonya Türk toplumu, 21 Aralık 1944 te, Osmanlı dan sonra yeniden kendi dillerinde eğitim hakkı kazandı. Bu tarih, 15 Şubat 2007 yılında yapılan yasal düzenleme ile Makedonya Türklerinin resmi bayramı olarak kutlanıyor.

Kutlamalar, 23 Aralık Salı günü Üsküp teki Aleksandar Palace Otelinde verilecek olan resepsiyonla sona erecek.


EN ÇOK OKUNANLAR

Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı

1 Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı