ABD de öldürülen polis memurları için anma

ABD nin New York kentinde siyahi saldırgan tarafından dün öldürülen polis memurları Wenjian Liu ve Rafael Ramos un saldırıya uğradığı yerde anma noktası oluşturuldu.\r\n

ABD de öldürülen polis memurları için anma
Brookyln in Bedford-Stuyvesant bölgesinde Myrtle ve Tompkins Caddesi nin kesiştiği yerdeki anma noktasında çok sayıda Amerikalı mumlar yaktı, çiçekler, armalar ve oyuncaklar bıraktı. Duygulu anlara sahne olan olay yeri yakınlarında bir polis ekibinin de nöbet tuttuğu gözlendi.

New York ta eyalet genelinde olay nedeniyle bayraklar yarıya indirildi.

Öte yandan New York polisi arasında Belediye Başkanı Bill de Blasio ya yönelik tepkiler artıyor. New York ta siyahi Eric Garner ın polis tarafından göz altına alınırken öldürülmesine ilişkin protestolar sırasında, de Blasio nun yaptığı konuşmaları hatırlatan New York Polis sendikası, polislere düzenlenen suikastten de Blasio yu sorumlu tuttu.

Eşi siyahi olan de Blasio, New York ta düzenlenen büyük gösteriler sırasında yaptığı açıklamada, kendi çocuğunu da polislere karşı dikkatli olması konusunda uyardığını söylemişti. Bazı polisler, de Blasio ya arkalarını dönerek tepki gösterdi.

Saldırganın sabıkası kabarık

İki polisi öldüren siyahi saldırgan İsmail Brinsley in çeşitli suçlardan sabıkası olduğu ve psikolojik tedavi de gördüğü bildirildi. Brinsley in Georgia ve Ohio eyaletlerinde 19 kez tutuklandığı ve iki yıl cezaevinde kaldığı kaydedildi.

Polis, bir dönem psikolojik tedavi gören Brinsley in kalıcı bir ruh hastalığı olup olmadığını da inceliyor.

Polis memurlarına yönelik saldırı, ülke çapında siyahilerin beyaz polisler tarafından öldürülmesi ve yargılanmamalarına yönelik tepkilerin yoğun olduğu bir döneme rastladı.

Ferguson, Cleveland ve New York ta polisler tarafından siyahilerin öldürülmesi üzerine adaletin sağlanmadığını savunan binlerce kişi bir çok kentte gösteriler düzenlemişti.

Polise yönelik bu saldırının siyahilerin eylemlerini etkileyebileceği kaydediliyor. 

Polislerin yargılanmamasına tepki için cinayet işlemiş

New York un Brooklyn ilçesinde dün New York Polis Teşkilatı na (NYPD) bağlı polis aracına düzenlenen saldırıda iki polis ağır yaralı olarak kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmiş, siyahi saldırgan İsmail Brinsley in ise saldırıdan sonra intihar ettiği bildirilmişti.

Polis, Brinsley in cumartesi sabahı Baltimor da eski kız arkadaşını yaraladıktan sonra polis tarafından öldürülen siyahi Eric Garner ve Michael Brown ın intikamını almak için New York a geldiğini ve rastgele bir polis aracına saldırdığını belirtmişti.

Brinsley in sosyal medya hesaplarında, siyahileri öldüren polislere jüri tarafından verilen takipsizlik kararını eleştirdiği ve bunun öcünü almaya karar verdiği görülmüştü.  


EN ÇOK OKUNANLAR

On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

1 On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

2 Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

3 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Samsun'dan Zeytin Dalı Harekatı'na hakaret: 1 gözaltı

4 Samsun'dan Zeytin Dalı Harekatı'na hakaret: 1 gözaltı

Samsun'da intihar girişimi!

5 Samsun'da intihar girişimi!

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

6 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

7 Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...

8 Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...

Ladik Gölü kurtulacak

9 Ladik Gölü kurtulacak

Samsunspor'a ağır fatura

10 Samsunspor'a ağır fatura