Almanya da inşaat halindeki camiye ırkçı saldırı

Dormagen de inşaat halindeki Süleymaniye Camisi duvarlarına İslam karşıtı yazılar yazıldığı, gamalı haç çizildiği bildirildi.\r\n

Almanya da inşaat halindeki camiye ırkçı saldırı
Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) ait inşaat halindeki Süleymaniye Camisi ne saat 04.00 sıralarında düzenlenen saldırının ardından geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Güvenlik kamerası kayıtlarının polis tarafından incelendiği olayın faiilerin bulunmasına yardımcı olacak kişilere bin 500 avro ödül verileceği açıklandı.

Olaya tepki amacıyla caminin bulunduğu alanda dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Süleymaniye Camisi Derneği Başkanı Dursun Pekdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı sağcı kişi ya da kişilerin 2012 de temeli atılan inşaat halindeki caminin duvarlarına aşırı sağ eğilimli yazılar yazdığını söyledi.

Pekdemir, saldırganların duvarlara yaşasın Hitler, yaşasın NSU , Almanya da İslam batsın ve Nazilerin sembolü çok sayıda gamalı haç çizdiğini belirterek, bu saldırının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Dormagen Belediye Başkanı Lierenfeld

Saldırı sonrası cami derneğine ziyarette bulunan Dormagen Belediye Başkanı Erik Lierenfeld de, Bu yazıları şiddetle kınıyorum. Bazı kafası karışmış olanlar bu tarz faaliyetlerle şehrimizde sürdürdüğümüz güzel beraberliği tehlikeye atmak istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz ifadesini kullandı. 

DİTİB Genel Merkezi nden yapılan açıklamada, son günlerde Almanya’nın çeşitli şehirlerinde saldırıya uğrayan camilerin gün geçtikçe artmasının kaygı ve üzüntü verdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

Dormagen DİTİB Süleymaniye Camisi ne yönelik saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmaması ise tek tesellimizdir. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği olarak, tekrar ifade ediyoruz ki mabetlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, toplumsal kargaşanın her türlüsünü kararlılık, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıdan sonra mabetlere yönelik saldırıların önlenmesi için Alman yetkililerin daha hassas davranacağını ümit ediyor, söz konusu saldırı olayının faili veya faillerinin kısa zaman içinde yakalanmasının, böylesine menfur saldırıların bir daha yaşanmaması için örnek teşkil edeceğini ümit ediyoruz.

Köln ve Düsseldorf şehirleri arasında bulunan, 4 bin 500’e yakın Türk’ün yaşadığı Dormagen kentindeki 11 bin 500 metrekarelik alanda kurulacak Süleymaniye Camisi nin 450 metrekaresinin ibadethane, 550 metrekaresinin konferans salonu ve 200 metrekaresinin sosyal faaliyetler için kullanılması planlanıyor. Proje maliyetinin 3,5 milyon avroyu bulması bekleniyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da iğrenç iddia intihara sürükledi

1 Samsun'da iğrenç iddia intihara sürükledi

Samsun'da bu ürün pazara inmeden satılıyor

2 Samsun'da bu ürün pazara inmeden satılıyor

Resmi Gazete'de yayımlandı! Seçimler ertelendi

3 Resmi Gazete'de yayımlandı! Seçimler ertelendi

Samsun'da 19 yaşındaki genç kız uyuşturucudan tutuklandı

4 Samsun'da 19 yaşındaki genç kız uyuşturucudan tutuklandı

İncitmek yok!

5 İncitmek yok!..

Samsunspor karayoluyla gitti

6 Samsunspor karayoluyla gitti

İki tarafı da düşünmeli

7 İki tarafı da düşünmeli

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

8 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

Hayri Ülgen'den Özalan'a tepki: 'Gazetecilerle uğraşma!'

9 Hayri Ülgen'den Özalan'a tepki: 'Gazetecilerle uğraşma!'

Samsun'da inşaatta kalıp çöktü: Yaralılar var

10 Samsun'da inşaatta kalıp çöktü: Yaralılar var