İzmir de 96 bin sakız fidanı yeşerecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığının uygulamaya koyduğu Sakız Eylem Planı çerçevesinde İzmir de 96 bin sakız fidanı yetiştirilecek.\r\n

İzmir de 96 bin sakız fidanı yeşerecek
Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye yi sakız ağacı yetiştiriciliğinde güçlendirmek ve dünyada söz sahibi yapmak için 2014 yılında başlattığı ve 5 yıl sürecek Sakız Eylem Planı çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Kaliteli sakız üretimi sadece erkek ağaçlardan yapılabildiği için sakız yetiştiriciliğinde tohumdan üretim tercih edilmiyor. Bu amaçla çelikleme yöntemi ile İzmir Torbalı Fidanlığı nda 2015 yılında 30 bin, 2016-2017 yılları arasında 55 bin ve 2018-2019 yılları arasında da 11 bin olmak üzere toplam 96 bin sakız fidanının üretiminin, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

200 bin dekar sahanın envanteri yapılacak

Eylem planının öngördüğü çalışmaların uygulanabileceği alanlar ağırlıklı olarak İzmir de bulunuyor. Bu kapsamda, sakız ağacının yetiştirilmesine uygun toprakların yer aldığı İzmir de eylem planı kapsamında toplam 200 bin dekar sahanın envanteri yapılacak. Envanter çalışmalarının 2015 yılı başlarında tamamlanması planlanıyor.

Ayrıca, İzmir Orman Bölge Müdürlüğünde toplam 450 dekar aşılı fidan dikimi ile sakız ormanı kurulacak ve 150 dekarlık alanda bulunan yabani sakızlıkların da ıslahı yapılacak.

Eylem planı ile bugüne kadar 100 bin dekar alanın saha ve servet envanteri gerçekleştirildi. Doğada bulunan 3 bin sakız ağacının aşılaması yapıldı ve 3 bin 500 sakız ağacının bulunduğu bir anaçlık bahçe oluşturuldu.

Ayrıca, bin ferdin bulunduğu Sakız Ağacı Klon Parkı orman ağaçları da Tohum Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescillendi.

Çok kıymetli bir ticari ürün

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, salgı sakızının çok kıymetli bir ticari ürün olduğunu ve asırlardan beri gıda, tıbbi-aromatik ve kozmetik amaçlı kullanıldığını hatırlattı.

Eroğlu, Bu tür, ülkemiz topraklarında yetişme alanı bulunmasına rağmen üretimi neredeyse yok olmaya yüz tuttu. Ham sakız ve sakız ürünleri ihtiyacının ithalat yoluyla karşılanması karşısında bakanlık olarak harekete geçtik. Hazırladığımız eylem planıyla ekonomik değeri yüksek bu ürünün üretimini artırarak dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz ifadesini kullandı.

Sakız ihtiyacı iç kaynaklardan sağlanacak

Eylem planının hayata geçirilmesi ile Türkiye de tabii olarak yetişen sakız üretimine elverişli sakız ağaçları tespit edilerek, 5 bin sakız ağacının koruma altına alınacağını vurgulayan Eroğlu, şu bilgileri verdi:

Piyasanın ve teşkilatın ihtiyacının karşılanabilmesi maksadıyla havai daldırma metoduyla fidan üretimi yapılabilecek ve sakız bahçesi kurulacak. 425 kişiye sakız ağacı yetiştiriciliği ve sakız işleme eğitimi verilecek. Böylece bu kıymetli ürün topraklarımızda yeniden yetiştirilerek, sakız ihtiyacımız iç kaynaklardan sağlanacak. Sakız ormanlarından sürdürülebilir faydalanma sağlamak için de Sakız Üretici Birliği kurulacak.

Veysel Eroğlu, ayrıca, Orman Genel Müdürlüğünün, Özel Ağaçlandırma Yönetmeliğinde Sakız Özel Ağaçlandırması ile ilgili düzenlemeler üzerinde çalıştığını da aktardı.


EN ÇOK OKUNANLAR

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

1 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsunspor'da tedarikçi bulundu

2 Samsunspor'da tedarikçi bulundu

Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

3 Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

Karadeniz'e yeni stad

4 Karadeniz'e yeni stad

Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

5 Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

Samsunspor'da uzun mesai

6 Samsunspor'da uzun mesai

Enes'in sözleşmesi uzatıldı

7 Enes'in sözleşmesi uzatıldı

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş: 'Yıkım ekibi'ne geçit yok'

8 AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş: 'Yıkım ekibi'ne geçit yok'

Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

9 Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

Gözün aydın İlkadım...

10 Gözün aydın İlkadım...