Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

MÜBADELE MÜZESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI

Samsun Balkan Türkleri Kültür Haberleşme ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde Tekkeköy’de kurulacak Mübadele Müzesi için çalışmalar başladı. \r\n

MÜBADELE MÜZESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI
Balkan Türkleri Derneği, sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek istişareler yapıp, görüş alışverişinde bulunarak ortak akılla oluşturmayı hedefledikleri müze için köylerde kapı kapı gezerek mübadelenin tanığı tarihi malzemeleri toplamaya başladı. Bu kapsamda Samsun Balkan Türleri Derneği, Samsun Yerel Tarih Grubu Dönem Başkanı Şeref Aydın ve yönetim kurulu üyeleri ile Balkan Türkleri Derneği toplantı salonunda bir araya geldi.
“MÜBADİLLERİN HİKAYELERİ FARKLI AMA ACILARI AYNI İDİ”
“Mübadele anlaşması ile farklı hikayelere sahip, ama aynı acıları yaşayan binlerce aile genç yaşlı, kadın erkek, çoluk çocuk demeden çok zor şartlarda Samsun’a gelmiştir” diyen Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Cihat Yılmaz, “Mübadele anlaşması sonrasında ülkemizde yaşan Rumlar ile Balkanlarda yaşayan Türkler karşılıklı olarak yer değiştirdi. Evini, barkını, mahsulünü, toprağını bırakıp göç etmek zorunda kalan atalarımız çok zor şartlarda bir yaşam mücadelesi sergilemişlerdir. Bizler de onların torunları olarak ahde vefa duygularımız ile bir mübadele müzesi kurmaya karar verdik. Mübadele müzemiz Samsun merkeze en yakın nokta olmasının yanında ilimizde en fazla mübadil nüfusu barındıran ilçelerden biri olan Tekkeköy’de kurulacak. Bu konu ile ilgili Tekkeköy Belediye Başkanı Sayın Hasan Togar ile görüştük. O da bizim ile aynı fikirde. Bize bir yer tahsis etti buraya tüm mübadillerden topladığımız eşyaları koyarak bir mübadele müzesi oluşturacağız. Sivil toplum örgütlerimiz ile görüşmelerimizde devam ediyor. Bu kapsamda Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Şeref Aydın ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldik. Çalışmalarımızda ve müzenin oluşturulmasında birlikte hareket edeceğiz” dedi.
SAMSUN YEREL TARİH GURUBU’NDAN MÜBADELE MÜZESİ KURULMASINA DESTEK
Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı ve Tekkeköy Belediyesi Kültür Müdürü Şeref Aydın, “Samsun mübadelenin en yoğun yaşandığı illerin başında geliyor. Samsun’a gelen birçok mübadil aile buraya yerleşmenin yanında civar bölgelere de dağılmıştır. Samsun’un her köşesinde mübadelenin izlerini görmek mümkündür. Birçok farklı tarifsiz acıyı yaşayan aileler bu güzelim topraklarda yeniden yeşermişlerdir. Mukaddes bir görevi tamamlayıp mübadele anlaşması ile vatan topraklarına geri dönen mübadillere çok şey borçluyuz. Samsun Balkan Türkleri Derneği ile mübadele müzesi kurulması çalışmasında birlikte hareket edeceğiz. İlimize ne kadar çok mübadele müzesi kurarsak kuralım onlara olan vefa borcumuzu ödeyemeyiz. Oluşturacağımız müze ile o dönemi, yaşananları sergilenen materyallerle bir kez daha hatırlatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Mübadele Müzesi için civardaki mübadillerden eşyalar gelmeye başladı. İlk bırakılan malzemelerden biriside mübadele ile gelenlerin gemide yemek pişirdikleri asırlık bir ispirto ocağı, müze için derneğe bırakıldı.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren O bölgeye takviye yapılacak

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: O bölgeye takviye yapılacak

 Adiloviç, bugün imzalıyor

2 Adiloviç, bugün imzalıyor

Fındık fiyatları yükselişe geçti

3 Fındık fiyatları yükselişe geçti

 Taşlar yerine oturuyor

4 Taşlar yerine oturuyor...

Samsunda bir mühendis PKKKCKdan gözaltına alındı

5 Samsun'da bir mühendis PKK/KCK'dan gözaltına alındı

Erzurumda iki grup tekme tokat birbirine girdi

6 Erzurum'da iki grup tekme tokat birbirine girdi

Simsarların bıçaklı kavgası 1 yaralı

7 Simsarların bıçaklı kavgası: 1 yaralı

Samsunda 3 akademisyen FETÖden tutuklandı

8 Samsun'da 3 akademisyen FETÖ'den tutuklandı

Samsunda oto kurşunlamaya 2 gözaltı

9 Samsun'da oto kurşunlamaya 2 gözaltı

Samsunda tüfekle oğlunu vuran baba serbest

10 Samsun'da tüfekle oğlunu vuran baba serbest