BELEDİYELERE VE MÜTEAHHİTLERE KÜÇÜK ASANSÖR SİTEMİ

Trabzon İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Osman Güner, 112 ekiplerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, “Ülkelerin gelişmişlik düzeyi en çok sağlık sisteminin başarısıyla ölçülür” dedi. \r\n

BELEDİYELERE VE MÜTEAHHİTLERE KÜÇÜK ASANSÖR SİTEMİ
22 Aralık Paramedikler Günü Avrasya Üniversitesi nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonu nda, Avrasya Üniversitesi ve PARDER’in ortaklaşa düzenlediği konferansın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Osman Güner, binalardaki en küçük asansörün sedye sığacak büyüklükte olması gerektiğini söyledi. Güner, bu tür binalara yapı kullanma izni veren belediyelere tepki göstererek “Yapı kullanma izni veren belediyelere şunu söyleyeceğiz, lütfen asansörleri sedye sığacak büyüklükte olan binalara izin verin . 10. kattan aşağı hastaları sedyeyle indiremiyoruz, asansörlere sedye sığmıyor. Soruyoruz nasıl yapı kullanma izni veriyorsunuz? Orada insana yaşama hakkı tanıyorsunuz, yapı kullanma izni nedir? Orada rahatça yaşayabilirsin demektir. Ama ben sağlıkçı olarak bunun sıkıntısını yaşıyorum. Ben kanamalı hastayı onuncu kattan almaya geldiğimde onu sakince sessizce huzuru sağlanmadan indiremiyorum, merdivenlerden indiriyorum. Hasta zaten inerken ölüyor. Nerede hasta hakları? İşte bizim sesimiz bu noktada çok çıkmalı. Bunun hayalini kuruyorum. Sesimiz tutanaklarla çıkacak. Tutanaklar tutacağız, meclise gelecek. Meclis te de bu 112 ile ilgili yaşanan sorunlar sürekli gündeme gelerek çözüm üretmek zorunda kalacaklar. Müteahhitlerimiz en küçük asansör sedye sığacak büyüklükte binalar inşa etmeli. Ondan daha küçük asansöre ruhsat verilmeyecek. O zaman bizde işimizi güzel yapacağız. Onları asansörle sarsmadan aşağı indirip acile kavuşturacağız. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi en çok sağlık sisteminin başarısıyla ölçülür” ifadelerini kullandı.
Muhtarların da levha konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Güner, “112 vakaya gittiği zaman adres bulmakta zorluk çekiyor. Neden zorluk çekiyor? Çünkü muhtarlarımız yönlendirme levhalarını doğru dürüst koymuyor. Yol ayrımlarında doğru dürüst levhalar olmadığı için yanlış yollara sapıyoruz. Ondan sonra da niye geç kaldınız? diye bize sitem ediliyor. Niye doğru koymamış, muhtarlara söyleyeceğiz, ileteceğiz. Yönlendirme levhalarını doğru koyacaksınız” diye konuştu.
Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü İsmail Hakkı Ocak’ın da katıldığı etkinliğe Avrasya Üniversitesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

4 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

5 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu