İngiliz müzisyen Joe Cocker yaşamını yitirdi

Blues ve rock müziğin en önemli isimlerinden İngiliz şarkıcı Joe Cocker, 70 yaşında akciğer kanserine yenik düştü.\r\n

İngiliz müzisyen Joe Cocker yaşamını yitirdi
Unchain My Heart ile milyonların kalbini kazanan Cocker in menajeri Barri Marshall, akciğer kanseri teşhisi konulan ünlü şarkıcının son 20 yıldır yaşamını sürdürdüğü ABD nin Colorado eyaletinde öldüğünü açıkladı.

Gaz tesisatçısı olarak çalışırken farklı ses tonuyla dikkati çeken Cocker, müzik kariyerine 1960 larda bar ve kulüplerde şarkı söyleyerek başlamıştı.

Cocker, 1968 de efsanevi Beatles grubunun With A Little Help From My Friends şarkısını yorumlayarak müzik listelerinde ilk sıraya yerleşmişti. Şarkıcı, 1969 da Woodstock festivalindeki performansıyla dünya çapında ün kazanmıştı. 

Jennifer Warnes ile söylediği Up Where We Belong şarkısıyla 1983 te Grammy ye layık görülen Cocker, 2011 de de müziğe yaptığı katkılar dolayısıyla İngiliz kraliyet ailesi tarafından Şövalyelik Nişanı ile ödüllendirilmişti. 

Rolling Stones dergisinin hazırladığı tüm zamanların en önemli 100 şarkıcısı listesinde 97. sırada yer alan Cocker, 45 yıllık kariyerinde 40 a yakın albüm yayınlamıştı. 

Unchain My Heart şarkısıyla milyonlarca kişinin kalbini kazanan Cocker, eşi Pam ile 1990 ların başında Colorado eyaletinin küçük bir kenti olan Crawford ta taşınmış, Mad Dog adında bir kafe açmış ve yoksul çocukların eğitimine katkıda bulunmak için vakıf kurmuştu. 

Cocker ın ölümü, müzik dünyasında büyük üzüntüye neden oldu. 

Beatles grubu üyelerinden Paul McCartney, John Lennon ve Ringo Starr ile Cocker ı ilk dinlediğimiz anı hatırlıyorum. Aklımız başımızdan gitmişti. Cocker ın ölümü, müzik dünyası için büyük kayıp dedi. 


EN ÇOK OKUNANLAR