Hedefimiz 2015 in ilk yarısında 4B uydusunun fırlatılması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türksat 4B uydusunun 2015 yılının ilk yarısında, tamamı yerli 6A uydusunun ise 2019 da fırlatılmasının hedeflendiğini belirtti.\r\n

Hedefimiz 2015 in ilk yarısında 4B uydusunun fırlatılması
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türksat 4B uydusunun 2015 yılının ilk yarısında, tamamı yerli 6A uydusunun ise 2019 da fırlatılmasının hedeflendiğini belirtti.

Elvan,  Anadolu Ajansı Editör Masası nda yaptığı açıklamada, bu yıl 4A uydusunun Kazakistan ın Baykonur Uzay Üssü nden fırlatıldığını anımsatarak, söz konusu uydunun televizyon kanallarına hem görüntü hem de kanal sayısı açısından ciddi bir rahatlama sağladığını söyledi.

Türksat 4B uydusunun fırlatılmasında gecikme olabileceği düşüncesiyle bu uydunun yerleştireceği alanda bir süre tutulan 4A uydusunun, daha sonra kendi yerine yerleştirildiğini anlatan Elvan, 4B uydusunun yerleştireceği yörüngede 3 yıl gibi bir hakkımız var. Hedefimiz 2015 yılının ilk yarısında 4B uydusunun fırlatılmasıdır dedi.

Baykonur Uzay Üssü ndeki kaza dolayısıyla uydu fırlatma programında sarkma olduğunu, bu nedenle söz konusu uydunun uzaya fırlatılma tarihinin geciktiğini ifade eden Elvan, O nedenle gecikme yaşanıyor. Uydumuz hazır, Japonya da bekliyor diye konuştu.

Türksat 4A ve 4B uydularının imalatlarının Japonya da tamamlandığını ifade eden Elvan, söz konusu uydularda görev alan Türk mühendislerin ciddi bir deneyim kazandıklarını kaydetti. 5A uydusunun üretimine yönelik çalışma başlattıklarını dile getiren Elvan, Yüzde 25 i yerli olmak kaydıyla Türksat 5A uydusunun üretimine başlanacak dedi.

Yerli mühendislerle üretilecek Türksat 6A uydusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın da katıldığı törenle anlaşma imzalandığını anlatan Elvan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), ASELSAN ın katılımıyla Türksat 6A uydusunun üretimine başlanacağını belirtti. Kazan da kurulan Uydu Entegrasyon ve Test Merkezi nin Avrupa nın en iyi entegrasyon ve test merkezi olduğunu ifade eden Elvan, Bu merkezimizde 6A uydumuzun üretimini gerçekleştireceğiz. Hedefimiz 2019 yılında bu çalışmayı tamamlamak. Daha da erkene çekilebilir ama şu anki programımız 2019 yılı olarak görünüyor. 2019 da tamamı yerli Türksat 6A uydumuzu fırlatma imkanımız olacak diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da alkollü mekan yandı

1 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

2 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

3 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Yankaya bakalım mı bankaya?..

4 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

6 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

7 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

8 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

9 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Elini kıyma makinesine kaptırdı

10 Elini kıyma makinesine kaptırdı