Suriyeli Peşmergeler Şengal cephesinde

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi nin bir süredir askeri eğitime tabi tuttuğu Suriyeli Peşmergeler , Musul un Sincar (Şengal) ilçesinde terör örgütü IŞİD le çatışmalara girdi.\r\n

 Suriyeli Peşmergeler Şengal cephesinde
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi nin (IKBY) bir süredir askeri eğitime tabi tuttuğu Suriyeli Peşmergeler , Musul un Sincar (Şengal) ilçesinde terör örgütü IŞİD le çatışmalara girdi.  

IKBY nin silahlı güçlerinin safında IŞİD militanlarıyla çatışan Suriyeli Peşmergeler , Kürt bölgesinde Rojavalı Peşmergeler olarak adlandırılıyor. IKBY bayraklı üniformalarında da bu ibare yazılıyor. Irak ta 3 bin Suriyeli Peşmergenin eğitildiği belirtiliyor. Bunlardan 300 ü, Peşmerge ile Sincar da IŞİD militanlarıyla savaşıyorlar.  170 i en ön saflarda yer alırken, 130 u geri planda hizmet veriyor. 

AA muhabirinin görüntülediği Suriyeli Peşmergelerin , havan topu, doçka, katyuşa füzeleri, biksi gibi çeşitli silahları kullandıkları görüldü. Peşmergelerden Mehmet Reşit, yaptığı açıklamada, ilk defa Musul un Zummar nahiyesindeki çatışmalara girdiklerini belirterek, Şimdi de Rojavalı 300 Peşmerge olarak Sincar da terör örgütü IŞİD militanlarıyla savaşıyoruz. Bundan sonra bize nerede görev verilirse orada savaşmaya hazırız dedi. 

Barzani nin talimatıyla kuruldu

Rojavalı Peşmergeler birlikleri, IKBY Başkanı Mesut Barzani nin talimatıyla kurulmuştu. Birliğe alınan kişiler, Mesut Barzani ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) çatısı altındaki partilerden seçildi. Bu birlikler, Erbil ve Duhok ta yeri açıklanmayan bölgelerde IKBY nın silahlı güçleri tarafından sıkı bir askeri eğitimden geçirildi. 

PYD istemedi iddiası

Kürt kaynaklarından alınan bilgilere göre Barzani, 3 bin kişiden oluştuğu ifade edilen birliği, terör örgütü IŞİD le savaşmak üzere Suriye nin kuzeyine göndermek istiyordu. Ancak Demokratik Birlik Partisi nin (PYD) kabul etmemesi nedeniyle birlik, Suriye ye gidemedi. Suriye ye geçemeyen Rojavalı Peşmergeler , şimdilik IKBY nin güvenlik güçlerine destek veriyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

1 Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

2 Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

18 Haziran Pazartesi Samsun hava durumu

3 18 Haziran Pazartesi Samsun hava durumu

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Aşağılık bir saldırı'

4 Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Aşağılık bir saldırı'

Kaybolan kız ağacın altında uyurken bulundu

5 Kaybolan kız ağacın altında uyurken bulundu

Karadeniz'de deprem

6 Karadeniz'de deprem

Samsun Valisi Osman Kaymak: Hizmetlerle dolu geçmişi var

7 Samsun Valisi Osman Kaymak: Hizmetlerle dolu geçmişi var

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da

8 Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da

MHP Lideri Bahçeli Samsun'a geliyor

9 MHP Lideri Bahçeli Samsun'a geliyor

Samsunspor bayramlaştı

10 Samsunspor bayramlaştı