Suriyeli Peşmergeler Şengal cephesinde

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi nin bir süredir askeri eğitime tabi tuttuğu Suriyeli Peşmergeler , Musul un Sincar (Şengal) ilçesinde terör örgütü IŞİD le çatışmalara girdi.\r\n

 Suriyeli Peşmergeler Şengal cephesinde
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi nin (IKBY) bir süredir askeri eğitime tabi tuttuğu Suriyeli Peşmergeler , Musul un Sincar (Şengal) ilçesinde terör örgütü IŞİD le çatışmalara girdi.  

IKBY nin silahlı güçlerinin safında IŞİD militanlarıyla çatışan Suriyeli Peşmergeler , Kürt bölgesinde Rojavalı Peşmergeler olarak adlandırılıyor. IKBY bayraklı üniformalarında da bu ibare yazılıyor. Irak ta 3 bin Suriyeli Peşmergenin eğitildiği belirtiliyor. Bunlardan 300 ü, Peşmerge ile Sincar da IŞİD militanlarıyla savaşıyorlar.  170 i en ön saflarda yer alırken, 130 u geri planda hizmet veriyor. 

AA muhabirinin görüntülediği Suriyeli Peşmergelerin , havan topu, doçka, katyuşa füzeleri, biksi gibi çeşitli silahları kullandıkları görüldü. Peşmergelerden Mehmet Reşit, yaptığı açıklamada, ilk defa Musul un Zummar nahiyesindeki çatışmalara girdiklerini belirterek, Şimdi de Rojavalı 300 Peşmerge olarak Sincar da terör örgütü IŞİD militanlarıyla savaşıyoruz. Bundan sonra bize nerede görev verilirse orada savaşmaya hazırız dedi. 

Barzani nin talimatıyla kuruldu

Rojavalı Peşmergeler birlikleri, IKBY Başkanı Mesut Barzani nin talimatıyla kurulmuştu. Birliğe alınan kişiler, Mesut Barzani ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) çatısı altındaki partilerden seçildi. Bu birlikler, Erbil ve Duhok ta yeri açıklanmayan bölgelerde IKBY nın silahlı güçleri tarafından sıkı bir askeri eğitimden geçirildi. 

PYD istemedi iddiası

Kürt kaynaklarından alınan bilgilere göre Barzani, 3 bin kişiden oluştuğu ifade edilen birliği, terör örgütü IŞİD le savaşmak üzere Suriye nin kuzeyine göndermek istiyordu. Ancak Demokratik Birlik Partisi nin (PYD) kabul etmemesi nedeniyle birlik, Suriye ye gidemedi. Suriye ye geçemeyen Rojavalı Peşmergeler , şimdilik IKBY nin güvenlik güçlerine destek veriyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Hakem 'penaltı' dedi

2 Hakem 'penaltı' dedi

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsun'da Erva bebeğin dramı

4 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

5 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

6 Doğan Medya Grubu satıldı

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

7 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Samsunspor'da üzen istatistik

8 Samsunspor'da üzen istatistik

Bir anı, bir yazı...

9 Bir anı, bir yazı...

Emekliye müjdeli haber

10 Emekliye müjdeli haber