Sony nin tartışmalı filmi gösterime girecek

Sony Entertainment firması, Kuzey Kore lideri Kim Jong un a suikast girişiminin konu edildiği tartışmalı filmi Interview ün gösterimine kısmen izin verdi.\r\n

Sony nin tartışmalı filmi gösterime girecek
Sony Entertainment, filmin Noel de bazı sinemalarda vizyona gireceğini bildirdi. 

Sony Entertainment ın CEO su Michael Lynton, Hiçbir zaman pes etmedik. Filmin olabildiğince geniş bir seyirci tarafından izlenmesi için daha fazla sinemaya ulaşma konusundaki çabalarımız devam ediyor dedi.

Film, daha önce tehdit alan Atlanta daki Plaza sineması ile Teksas ın Austin kentindeki 30 sinemalık zincire sahip olan Alamo Drafthouse dahil toplam 250 ye yakın sinemada gösterilecek.

Sony, 44 milyon dolara mal olan filmi Kuzey Amerika da 2 binden fazla sinemada göstermeyi planlıyordu. 

Geçen hafta ABD de ve Kanada daki sinemaların yüzde 80 i tehditler yüzünden filmi göstermeyeceğini bildirmesinin ardından Sony önce 17 Aralık ta filmin prömiyerini iptal etmiş, ardından da 25 Aralık Noel gününde filmin vizyona girme planının da iptal edileceğini açıklamıştı.

İptalin hemen ardından ABD Soruşturma Bürosu (FBI) filmin vizyona girmesine engel olan tehditlerle ilgili olarak, eylemlerden Kuzey Kore hükumetinin sorumlu olduğu açıklamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama da Beyaz Saray daki yıllık basın toplantısında Sony nin siber saldırı ve tehditler karşısında filmin vizyonunu iptal etmesinin tehlikeli bir örnek oluşturacağını söylemiş, iptali hata olarak değerlendirmişti.

James Franco ve Seth Rogen un oynadığı filmde, iki gazetecinin, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore liderine suikast planı anlatılıyor.

Başkan Obama, Sony nin kararını alkışladı 

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, Sony nin kararıyla ilgili Başkan Barack Obama nın Sony nin filmin gösterimine ilişkin kararını alkışladığı ve mumnun olduğu belirtildi.

Beyaz Saray ın açıklamasında ayrıca, Obama nın konuşma özgürlüğüne ve sanatsal ifade hakkına inanan bir ülkeyiz ifadesine yer verildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

3 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

4 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı

5 1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı