CHP de Güler ve Aygün Disiplin Kurulu na sevk edildi

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, kınama istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu na (YDK) sevk edildi.\r\n

CHP de Güler ve Aygün Disiplin Kurulu na sevk edildi
CHP den, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ün kınama istemiyle Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edildiği bildirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP genel merkezindeki Parti Meclisi (PM) Toplantısı nın ardından yazılı açıklama yaptı.

 PM de, Merkez Yönetim Kurulu raporu görüşüldükten sonra, seçim ve hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ın Üye Yazım Yönetmeliği ile Milletvekili Aday Saptama Yönetmeliği ve Yerel Seçimler Aday Saptama Yönetmeliği hakkında bir sunum yaptığını belirten Koç, sunumdan sonra yönetmeliklerle ilgili önerilerin değerlendirildiğini ve oylanarak kabul edildiğini kaydetti.

Toplantıda, yönetmeliklerde yapılan değişiklikler sonucu, internet yoluyla üye yapımına ve mevcut ön seçim ve aday yoklama yöntemi muhafaza edilerek, aidat ödeyen üyelerin de oy kullanarak aday belirleyebilmesine ilişkin usullerin kabul edildiğini ifade eden Koç, sandık konulup, örgüt içi eğilim yoklaması yapılarak aday belirleme imkanı sağlanacağını bildirdi.

Tüzüğün 58 inci maddesindeki kotaya uygun olarak, toplam adayların en az yüzde 85 inin sandık konulmak suretiyle ön seçimle belirlenmesi ve genel merkezin saptayacağı adayların yüzde 15 i geçmeyeceği kuralının bulunduğunu hatırlatan Koç, bu kuralın nasıl uygulanacağının düzenlendiğini kaydetti.

Koç, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ün parti suçu oluşturan tutum ve davranışları nedeniyle kınama cezası ile cezalandırılmak üzere, parti tüzüğünün 68 inci maddesi uyarınca, Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesi talebinin, gizli oylama yapılarak kabul edildiğini ifade etti.

Güler den ilk değerlendirme

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Yüksek Disiplin Kurulu na (YDK) sevkiyle ilgili, Parti Meclisi cemaatle ittifak gibi bir durumu reddettiğini gösterdi. Böyle bir durumun ihtimalini bile kabul edilemez bulduğunu ilan etti dedi. 

Güler, AA muhabirine CHP Parti Meclisi nin kendisini kınama istemiyle YDK sevk etmesini değerlendirdi. 

Kendisine sözlü ya da yazılı olarak hiçbir bildirim yapılmadığını belirten Güler, Parti yönetimi yerel seçimde cemaatle ittifak yapıldığına ilişkin sözümün parti suçu olduğuna karar vermiş, bu kararı herkes gibi ben de hiç olmayacak bir yerden TBMM Genel Kurul kürsüsünden yapılan bir konuşmadan öğrendim ifadesini kullandı. 

Kararın iki bakımdan sevindirici olduğuna işaret eden Güler, şunları kaydetti:

Birincisi, Parti Meclisi cemaatle ittifak gibi bir durumu reddettiğini gösterdi. Böyle bir durumun ihtimalini bile kabul edilemez bulduğunu ilan etti. Bundan sonra hiçbir biçimde cemaate kalkan olunamayacak demektir.

İkincisi, Süheyl Batum un ihraç kararının tüzük ihlali olduğu kabul edilmiş oldu. Çünkü Batum u Merkez Yönetim Kurulu (MYK) isteğiyle YDK ihraç etmişti. Bu durumda MYK ve YDK suç işlemiş durumda. Şimdi bu suçun nasıl ortadan kaldırılacağı üzerinde durmak gerekiyor. Aksi halde her iki organında yönetim yetkisi hukuk boşluğuna düşmüş demektir.   


EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Samsun'da Erva bebeğin dramı

2 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Hakem 'penaltı' dedi

4 Hakem 'penaltı' dedi

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

5 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

6 Doğan Medya Grubu satıldı

Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

7 Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

8 Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

9 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Samsunspor'da üzen istatistik

10 Samsunspor'da üzen istatistik