'Nebyan fasulyesi' korunacak

Samsun'un Ondokuzmayıs İlçesi'nde yetişen 'Nebyan fasulyesi’nin genetik kaynaklarını koruma, ıslah edip, çeşitliliğini geliştirilmek ve verimliliğini artırmak amacıyla çalışma başlatıldı.

'Nebyan fasulyesi' korunacak

\n  

\n
\n Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından yürütülen çalışma kapsamında genetik materyalleri toplanan Nebyan fasulyesi ile ilgili deneme üretimleri gerçekleştirilmeye başlandı. Sonuçların olumlu çıkması halinde fasulyenin bölge üretiminde ticari anlamda kullanılabilmesi ve pazar payının artırılması için coğrafi tescilinin yaptırılacağı öğrenildi. 
\n
\n  
\n
\n TÜKETİCİ DE BEĞENİYOR 
\n
\n Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Ondokuzmayıs Kaymakamlığı ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile yapılan 'Nebyan Fasulyesi'nin ıslah ve verimliliği artırma projesi başladı. Proje, ilçenin Aydınpınar Köyü'nde kurulan deneme amaçlı üretim arazisinde titizlikle yürütülüyor. Sadece bu yörede yetişen ve Samsun ile özdeşleyen ana ürünlerden olan Nebyan fasulyesi, tüketiciler tarafından da beğeniliyor. 
\n
\n  
\n
\n PAZAR PAYI ARTACAK
\n
\n Türkiye’de 80 bin ton fasulye üretiminin 64 bin tonunun üretildiği Samsun’un ülkenin önemli fasulye üretim merkezi olduğuna dikkat çeken OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Balkaya, nebyanın ise farklı özellikler taşıdığını söyledi. Yürüttükleri projeyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Balkaya, “Genetik kaynaklarını koruma altına alarak, bu fasulyenin ıslah edilmesi, çeşitliliğinin geliştirilmesi amacıyla ortak proje hazırladık. Yöredeki mevcut genetik materyali toplayıp bunları deneme çalışmalarına da başladık. Bu materyalin ıslah edilmesi bizim için önemli olduğu için tohumlarını kendi gen bankamız içinde muhafaza ediyoruz. Verimliliği üstün olan genetikleri seçerek bunları ıslah ediyoruz. Sonuçlar olumlu çıkınca coğrafi tescilini alacağız. Sonra da bölge üreticilerinin ticari anlamda kullanabilmesi ve pazar payının artırılmasını sağlayacağız.“ dedi. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

1 Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

2 Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

3 Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

4 Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

Hasılat 600 bin TL

5 Hasılat 600 bin TL

Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

6 Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

7 Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

8 69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

İki farklı muamele

9 İki farklı muamele

Samsun'da asansörler MMO'ya emanet

10 Samsun'da asansörler MMO'ya emanet