Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Irkçı grup PEGIDA nın güçlenmesi endişe yaratıyor

Aşırı sağcı PEGIDA grubunca ekim ayında düzenlenmeye başlanan gösterilere katılanların sayısının giderek artması endişelere neden oluyor.\r\n

Irkçı grup  PEGIDA nın güçlenmesi endişe yaratıyor
Almanya da İslam ın yayılmasına ve yabancılara karşı aşırı sağcı PEGIDA grubunca ekim ayında 350 kişi ile düzenlenmeye başlanan gösterilere katılanların sayısının 20 bine yaklaşması endişeleri artırıyor.

Hırsızlık, adam yaralama ve uyuşturucu kullanma suçlarından sabıkası bulunan 41 yaşındaki Lutz Bachman ın kurduğu Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) grubu, ilk eylemini 20 Ekim de Dresden de gerçekleştirdi.

Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen PEGIDA eylemlerinin ilkine katılanların sayısı resmi rakamlara göre 350 civarında olurken, ilerleyen günlerde bu sayı gittikçe arttı.

PEGIDA nın 27 Ekim deki eylemine 500, 3 Kasım dakine bin, 10 Kasım dakine bin 700, 17 Kasım dakine 3 bin 200, 24 Kasım dakine 5 bin 500 kişi katıldı.

Aralık ayında ise PEGIDA ya verilen destek ciddi oranda arttı. Grubun 1 Aralık taki eylemine 7 bin 500, 8 Aralık takine 10 bin, 15 Aralık takine 15 bin ve 22 Aralık takine 17 bin 500 kişi iştirak etti.

PEGİDA taraftarları, İslam ın yayılmasına ve yabancılara karşı yapılan eyleme aşırı sağcıların katılmadığını iddia etse de protestolarda kullanılan söylem ve açılan pankartlar bunun aksi yönde olduğunu gösteriyor. 

Eylemlerde Biz halkız sloganları atanların arasında, çok sayıda aşırı sağcının hatta Neonazi nin olduğu ifade ediliyor. Kamuoyunun tepkisini çekmemek amacıyla aşırı sağcıların bu şekilde kendilerini gizlediği belirtiliyor.

Özellikle ülkede son dönemde camilere ve göçmen kökenlilere yönelik fiili saldırıların artmasında PEGIDA eylemlerinin de etkili olduğu öne sürülüyor. 

Gösterilere katılanların sayısının giderek artması siyasetçileri endişelendirirken, ülkede yaşayan yaklaşık 5 milyon göçmen kökenliyi de tedirgin ediyor.

Siyasiler endişeli

Başından bu yana eylemlere karşı net bir tavır sergileyen Yeşiller Partisi nin eşbaşkanları Cem Özdemir ve Simone Peter, 15 Aralık ta PEGIDA eylemlerine karşı yine Dresden de yapılan gösteriye katılmıştı.

Eylemde hükümeti kuran Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU ya çağrıda bulunan Özdemir in, ‘’Aşırı sağla mücadelede sağın dilini kullanmak, sağa taviz vermek hiçbir zaman aşırı sağı küçültmez, tam tersine onları güçlendirir ifadesi dikkati çekmişti.

Anamuhalefetteki Sol Parti (Die Linke) ise son haftalarda ırkçı ve yabancı karşıtı gösterilerin sayısının artmasından Başbakan Angela Merkel liderliğindeki hükümeti sorumlu tutuyor. 

Sol Parti Eşbaşkanı Katja Kipping, hükümetin yıllardır uyguladığı politikalar ve söylemleriyle bugünkü ortamın oluşmasına yol açtığını, bu durumdan sorumlu olduğunu kaydetmişti. 

Merkel den aşırı sağ uyarısı

Son dönemde eylemlere, hükümet kanadından da tepkiler geliyor.

Sağduyu çağrısı yapan Başbakan Angela Merkel, Başka ülkelerden bize gelen insanlara nefret ve hakarete burada yer yok. O nedenle herkes bu işi başlatanlara karşı dikkatli olsun sözleriyle toplumu uyarmıştı.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da, Siyasi fikir mücadelesinin de sınırları vardır. Tüm siyasi partiler açık bir şekilde bu gösterilere karşı tavır almalı ifadeleriyle siyasilere birlikte mücadele çağrısı yapmıştı.

SPD’nin Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann da PEGIDA hareketi için Bunlar hiçbir şekilde vatansever Avrupalılar değil, tehlikeli milliyetçi güçler değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan, deneyimli siyasetçi eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder in eylemi düzenleyenlere karşı makul bir direniş gösterilmesi gerektiği önerisi Alman kamuoyunda tartışılıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunspor tesislerinde hareketli saatler

1 Samsunspor: Samsunspor tesislerinde hareketli saatler

Samsunspor Samsunspora bir iyi bir kötü haber

2 Samsunspor: Samsunspor'a bir iyi bir kötü haber

İşte Özköylünün yeni takımı

3 İşte Özköylü'nün yeni takımı

Samsunspor Samsunsporda imzalar bugüne kaldı

4 Samsunspor: Samsunspor'da imzalar bugüne kaldı

Metorolojiden Samsuna uyarı

5 Metorolojiden Samsun'a uyarı

KADEFe tepki var

6 KADEF'e tepki var

Samsun Haber Samsunda Duman1 operasyonu

7 Samsun Haber: Samsun'da 'Duman1' operasyonu

AK Parti Samsun Milletvekili Köktaş DSİnin hatası zararı artırdı

8 AK Parti Samsun Milletvekili Köktaş: 'DSİ'nin hatası zararı artırdı'

Samsunspor Samsunsporda kongre günü

9 Samsunspor: Samsunspor'da kongre günü

Samsun Haber Samsun Olimpiyat Köyü Deaflypics 2017ye hazırlanıyor

10 Samsun Haber: Samsun Olimpiyat Köyü Deaflypics 2017'ye hazırlanıyor