Ankara-İstanbul YHT ile 80 dakikaya inecek

Bakan Elvan, Ankara-İstanbul arasını 80 dakikaya indirecek YHT hattının Sincan dan Köseköy e kadar olan bölümü için fizibilite çalışmaları yapıldığını belirtti.\r\n

Ankara-İstanbul YHT ile 80 dakikaya inecek
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan,  AA Editör Masası nda yaptığı açıklamada, Ankara-Eskişehir-İstanbul YHT hattını açtıklarını, seyahat süresinin 3,5 saate düştüğünü anımsattı. Ankara yı İstanbul a doğrudan bağlayacak YHT hattına ilişkin de çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Elvan, bu hatta Sincan dan Köseköy e kadar olan 280 kilometrelik bölüm için fizibilite çalışmalarının yapıldığını kaydetti.

Bu hattın yapımını yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Elvan, şöyle konuştu:

Ankara-İstanbul YHT hattına ilgi duyan firmalara bu fizibilite çalışmamızı ve detay bilgileri veriyoruz. 5-6 firma ilgi duyduğunu belirtti. Bu hatta YHT ler saatte 350 kilometre hız yapacak ve vatandaşlarımız 1 saat 15 dakika, maksimum 1,5 saatte Ankara dan İstanbul a ulaşacaklar. Firmalarımız ilgi gösterirse ihalesine 2015 yılında çıkmak istiyoruz.

Promosyon uygulaması ile bilet fiyatları düştü

Havayolu maliyetlerinin yaklaşık yüzde 30 unun yakıttan kaynaklandığını, petrol fiyatlarının düşmesinin havayolu bilet fiyatlarının da düşmesini sağladığını belirten Elvan, bu çerçevede  havayolu şirketlerinin çok sayıda promosyon programını ortaya koyduğunu,  39-59 liradan bilet sattıklarını kaydetti.

Bakanlık olarak bu bilet fiyatlarına doğrudan müdahale etme haklarının bulunmadığını bildiren Elvan, Bilet fiyatları yükseldiğinde firmalarla zaman zaman bir araya geliyoruz. Firmalar kendi aralarında bir tavan rakam belirliyor, o rakama da tüm firmaların uymasını istiyoruz. Petrol fiyatlarının düşmesi uçak bileti fiyatlarında da değişikliğe neden oldu. Özellikle promosyon yoluyla bilet fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı diye konuştu.

Hava trafik yoğunluğu  açısından Türkiye nin önemli bir merkez konumuna geldiğinin altını çizen Elvan, 2013 yılında 150 milyon yolcu taşınırken, 2014 yılı sonu itibarıyla bu rakamın 170 milyona ulaşacağını söyledi. Özellikle yolcu sayısındaki artışa bakıldığında yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 10 un üzerinde olduğunu belirten Elvan, Türkiye nin yolcu sayısı itibarıyla sıralamadaki yeri yukarılara çıkıyor. Muhtemelen Türkiye yolcu sayısı sıralamasında bu yıl dünyada ilk 7 veya 8 e girecek diye düşünüyorum dedi.

Keçiören Metrosu

Bakan Elvan, Keçiören Metrosu na ilişkin altyapı çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını belirterek, muhtemelen 2015 yılı haziran sonu itibarıyla test çalışmalarına geçileceğini bildirdi. Hattın elektrifikasyon işleriyle ilgili bir eksikliğin söz konu olduğunu anlatan Elvan, Amacımız 2015 yılı içerisinde Keçiören Metrosu nu Ankaralıların hizmetine sunmak diye konuştu.

4G çalışmaları

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, 4G ile ilgili teknik düzeydeki çalışmaların önemli ölçüde tamamlandığını söyledi. 

RTÜK ün 800 bandında kullanılan frekansın 700 bandına çekilmesi yönündeki talebin değerlendirdiğini, 800 bandının boşaltılmasıyla Bakanlığa verileceğini ifade eden Elvan, Biz de hem 800 bandını hem de diğer bantların operatörlere tahsisine yönelik çalışmalarımızı kısa sürede tamamlayacağız. Özellikle RTÜK ün bunu boşaltmasıyla rahatlamış olacağız. Bizim buradaki hedefimiz 2015 yılının ilk çeyreğinde 4G nin ihalesine çıkmak, operatörlere de altyapılarını hazırlamak üzere belirli bir süre vermek diye konuştu.

Elvan, 2015 sonu itibariyle 4G uygulamasına geçileceğini belirterek, Artık veri transferi çok daha önem arz etmeye başladı. Veri transferinde yılda yüzde 300 lük, 500 lük, 1000 lik artışın olduğunu görüyoruz. Veri transferini ve diğer hususları dikkate alarak hem kentsel alanda hem de kırsalda tüm vatandaşlarımıza 4G sistemini ulaştıracağız dedi.

4G ile sıçrama yapacağız

4G ye geçişle veri transferinde 10 katlık hız artışının söz konusu olacağını ifade eden Elvan, mobil altyapıda çok ciddi bir gelişmenin söz konusu olacağını kaydetti. 4G ile sıçrama yapacağımızı düşünüyoruz diyen Elvan, 2015 ten itibaren bilgi ve iletişim sektöründe özellikle Ar-Ge faaliyetlerine ciddi destek vereceklerini söyledi.

Yerli ürün kullanımı konusuna da değinen Elvan, özellikle baz istasyonları konusunda ASELSAN ın çalışma yaptığını belirtti.  Elvan, son yıllarda cari açığın artmasıyla yerli ürünlerin üretimine yönelik çaba sarf ettiklerini, Ar-Ge faaliyetlerine Bakanlık olarak ciddi destek vereceklerini kaydetti.

Bakan Elvan, Türkiye de yılda ortalama 15 milyondan fazla mobil telefon cihazı satıldığını belirterek, Bunların yüzde 90 dan fazlası özellikle son yıllarda akıllı telefonlar dedi.

Geçen yılın verilerine bakıldığında cep telefonu ithalatına 2,7 milyar dolar ödeme yapıldığını anlatan Elvan, son 7 yılda ithal edilen cep telefonu sayısının 90 milyonu geçtiğine dikkati çekti. Elvan, şunları kaydetti:

Şu anda yerli üretim yapan firmalarımız var. Bunu geliştirip daha yüksek miktarlarda üretmeye yönelik çalışma yapan firmalarımız var. 2014 yılında satılan yerli telefon sayısı toplamın yaklaşık yüzde 8-9 una tekabül ediyor ki oldukça düşük bir oran. Bunun daha da artırılması yönünde çalışmalarımız sürecek. Özellikle bu yöndeki Ar-Ge desteklerine Bakanlık olarak başlayacağız. Bu yöndeki projelere gereken desteği vereceğiz.


EN ÇOK OKUNANLAR

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

1 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

2 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

4 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

5 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

6 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

7 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi