KOBİ lerin nitelikli eleman sorununun temeli 28 Şubat

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, KOBİ lerin nitelikli eleman sorunu var, bunda en temel sebep 28 Şubat zihniyetidir. İmam hatiplerin önünü kapatacağım diye meslek eğitimine büyük darbe vurdular dedi.\r\n

KOBİ lerin nitelikli eleman sorununun temeli 28 Şubat
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ lerin nitelikli eleman bulmakta zorlandığını belirterek, bunun en temel nedeninin 28 Şubat zihniyeti olduğunu ifade etti.

Işık, Kanal 24 Televizyonu nda katıldığı programda, KOBİ lerin ekonominin dinamosu olduğuna işaret ederek, markalaşma ve kurumsallaşmanın önemine değindi.

Markalaşan, tasarım yapan, teknoloji düzeyini yükselten KOBİ lerin daha fazla kar ettiğini anlatan Işık, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) bu konuya büyük önem verdiğini söyledi.

KOBİ lerin en temel sorununun işçisizlik olduğunu ifade eden Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

KOBİ lerimiz nitelikli insan kaynağı bulmakta zorlanıyor. Türkiye de bir işsizlik probleminden bahsediyoruz ama bir de işçisizlik problemimiz var. Maalesef 28 Şubat ın Türkiye de en büyük darbesi bu mesleki eğitimde oldu. İmam hatiplerin önünü kapatacağım diye meslek liselerine büyük darbe vurdular ve şu anda nitelikli eleman bulmakta zorlanan pek çok sanayicimiz var pek çok KOBİ miz var.

Şimdi bir taraftan KOBİ lerin kurumsallaşması bir taraftan rekabet gücünü arttırması, bir taraftan onların ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesiyle ilgili gayret gösteriyoruz. KOBİ lerin daha çok ihracat yapmasını, ölçek büyütmesini, daha çok kendi tasarımlarını, kendi nitelikli üretimini yapmalarını, kendi kapasitelerini geliştirmelerine yönelik de destekler veriyoruz.


EN ÇOK OKUNANLAR

Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

1 Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

2 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

3 Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı