GRİBE KARŞI BALLI KORUMA

Samsun Canik Başarı Üniversitesi’ndeki Bal Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde görev yapan, aynı zamanda Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi olan Yrd.Doç.Dr. Ferhat Öztürk, balın yüzyıllardır kullanılan bir şifa kaynağı

GRİBE KARŞI BALLI KORUMA
Canik Başarı Üniversitesi Bal Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (BALMER) görev yapan Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ferhat Öztürk, kışın görülme sıklığı artan grip ve soğuk algınlığına karşı bal tüketilmesini önerdi. Havaların soğumasıyla birlikte grip virüsü ve soğuk algınlığına neden olan diğer mikroorganizmaların ortalıkta daha yaygın olduğunu dile getiren Yrd.Doç.Dr. Öztürk, Bal M.Ö. 3 bin yılında Sümer kalıntılarından tutun Yunan, Hindistan, ve Çin, bütün medeniyetlerde binlerce yıldır kullanılan bir gıda. Ayrıca değişik medeniyetler tarafından bir ilaç ve şifa aracı olarak da kullanıldığına dair güçlü kanıtlar mevcut. Avrupa’da 500 yıl boyunca kitabı okutulan İbn-i Sina nın Tıbbın Kanunu adlı kitabında balla ilgili 35 den fazla reçete bulunmaktadır dedi. 
Gribin viral bir hastalık olduğu için antibiyotiklerin etki göstermediğini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Öztürk, Bunun yerine antioksidan ve antimikrobiyel aktivite özelliği olan bal kullandığımızda gribe neden olan virüsün baskılanmasına etki göstermektedir. İyileşmeyi hızlandıracaktır. Vücuda enerji verdiği için kasların yorgunluğunu alacak ve daha hızlı toparlanmasını sağlayacaktır. Virüslerin vücuttan temizlenmesine de yardımcı olacaktır. Öksüren çocuklara gece yatmadan önce bal verildiğinde öksürüklerinin azaldığını ve daha rahat uyuduklarını gösteren birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Bal şerbet halinde ağızda gargara yapıldığında boğaz enfeksiyonları ve ağrılarının daha hızlı iyileştiği gösterilmiştir. Haftada en az bir defa sabah aç karnına bir tatlı kaşığı bal yiyerek bağışıklık sistemimizi güçlendirerek birçok hastalığa karşı direnç kazanmış oluruz diye konuştu. 
EN YARARLISI KESTANE BALI
BALMER de Türkiye nin çeşitli bölgelerinden getirilen 200 den fazla bal örneğini analiz yaptıklarını dile getiren Yrd.Doç.Dr. Öztürk, Biyolojik aktivitesi en yüksek olan bal türü Karadeniz bölgesinde oldukça yaygın olan kestane balıdır. Kestane balı için de ülkemizin henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş gizli hazinesi diyebiliriz. Dünyanın çeşitli bölgelerinde Manuka ve Ulmo gibi tıbbi ballar var ve bunlar gelişmiş ülkelerde tamamlayıcı tıpta kullanılıyor. Ülkemizin kestane balının dünyadaki bu ballardan daha üstün biyoaktif özelliklere sahip olduğunu belirledik. Bu yüzden, ülkemizde çok ciddi miktarda üretilen kestane balını tavsiye ediyoruz. Bal bir tamamlayıcı tıp ajanıdır ve yara iyileşmesi, ülser, şeker gibi hastalıkların tedavisinde mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Her türlü saf bal koruyucu tedavide kullanılabilir ancak kestane balının biyolojik aktivitesi daha yüksek düzeyde olduğu için daha faydalıdır dedi. 

DHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

3 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Haberaks TV canlı yayınlayacak

4 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

5 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

6 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'a yeni hastane

8 Samsun'a yeni hastane

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

9 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 puanımız çalındı

10 8 puanımız çalındı